Çalışan Anneye Kreş Parası 2022 (Babaanne Bakıcı Parası)

Çalışan anneye kreş parası 2022 yılında ne kadar olacağını merak edebilirsiniz zira bu yıl dahilinde ücretlerde artış olacağını belirtelim. Anneye kreş parası yardımı, çocuk ve doğum parası miktarının neler olduğunu buradan öğrenebilirsiniz. Üstelik yeni anneler veya olmayı düşünenler, kreş yardımı parası başvuru adımları ve şartlarını merak etmekte. Devlet tarafından verilen kreş yardımı 2022 yılında da devam edecek. Bu yıl yardımlar artarak 1.600 TL olarak belirlendi. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı onaylı çalışan anneye kreş yardımı 2022 yılı başvuruları okul başlamadan 15 gün önceyi kapsayacak tarihte her yıl sona ermektedir. Başvurunuz onaylanması durumunda yardım almaya başlarsınız. Okul dönemi boyunca alınan bu yardım sayesinde maddi zorluk çeken ve çalışmak zorunda kalen annelere hem katkı hem daha refah içinde bir hayat sürmesi hedeflenmiştir.

Anneye Kreş Parası Başvurusu 2022

Kreş parası başvurusu aile sosyal politikalar bakanlığının bağlı olduğunuz il veya ilçe müdürlüğüne bizzat yapmanız gerekmektedir. Bu kapsamda yardım alabilmeniz için maaşınızın asgari ücret üzerinde olmaması gerekmektedir. Maddi açıdan durumu iyi olan aileler için bu yardım verilmemektedir. Sizde maaş döküm ve gayrimenkul kayıtlarınızın evraklarını talep edebilirler. Öncelikle ailede çocuğunuza bakabilecek büyüklerin olup olmadığı sorgulanır. Anne eşten boşanmış ya da kaybetmişse öncelik olarak böyle kişilere yardım yapılacaktır.

Çocuğun babasında olması durumu ya da annesini kaybetmiş olması halinde de kreş yardımı alınabilinir. Kreş desteği 0-5 yaş arası çocuklar için verilmektedir. Her yıl destek almak için evrak yenilemenize gerek yoktur. Söz konusu anneye kreş parası başvuruları, 2022 yılında da devam edecektir. Burada asıl önem arz eden nokta annenin çalışıyor olması yani SGK’lı gözükmesi zorunludur.

Anneler çalıştıkları için SGK kapsamında değerlendirmeye alınıyor. Yeni doğmuş bebeklerin bakımından dolayı annenin hem aktif çalışması hem de evde geçirecek zamanın daralması nedeni ile torba yasada böyle bir uygulama geliştirilmiş ve millet ile paylaşılmıştır. Bu kararı duyan çalışan anneler, büyük sevinç yaşamıştır.

Kreş Bebek Bakıcı Parası 2022

Henüz kreşe verilmeye hazır olmayan 18 ay altı bebekler için evde bakım yaptırılması hususunda kreş desteğini alabiliyorsunuz. Yani bebek kreş süresine gelemediği için evde bakıcı tutulmuşsa aynı miktarda ücret bunun içinde geçerli olacaktır. Evde bakım yapan kadınlar için sigorta kapsamına girip girmeyeceği size bağlıdır. Burada önemli olan bakım yapan kişiyi belgelemeniz ve ispatlamanız. Bu yardım kapsamında her hangi bir süre belirlenmemiş.

Uygunluk halinde başvurularınızı ilçe müdürlüklerine yapabilirsiniz. Her yıl belirli zaman dilimi içerisinde alınan başvuruları her zaman yapamazsınız. O yıl içerisindeki tarihleri kaçırdıysanız maalesef diğer seneye şansınızı denemelisiniz.

Kreş parası için devlet tarafından belirlenen tutarlar verilmektedir. Arada fark çıkarsa ne yazık ki, çalışan annenin bunu karşılaması gerekiyor. Dileyenler kreş parası kaydı yapmayarak, doğrudan bakıcı olarak anneanne veya babaanne gibi aile fertlerine bu görevi üstleyerek, o şahısların paradan yararlanmasını sağlayabilir. Aile fertleri bebek bakıcı parası adı altında başvuru yaparak, hem torunlarına bakacak hem de devlet tarafından belirli tutarlarda maaş alacaklardır. Bu maaşlar geçici olup, bebeğin büyümesi sonrasında kesilmektedir. İlgili tutar çocuk sayısına göre şekillenmemekle beraber çocuk parası başlığında farklı bir ödenekten de yararlanabilirsiniz.

Anneanne Babaanne Bakıcı Parası 2022

Evde torunlara bakan anneanne ve babaanne için geçen yıl 500 aileyi kapsayacak şekilde bakım parası verilmişti. Bu deneme 2022 yılı içerisinde de verilecek. Geçen yıl 750 TL olarak belirlenen bu yardım bu yıl için henüz tutar olarak açıklanmadı.

Bireyler Babaanne bakıcı parası nasıl alınır, sorusuna yanıt arayabilir. Nene dediğimiz babaanne veya anneanne gibi kişilerin, SGK’lı çalışan aile fertlerinin çocuklarına bakmak şartı ile devlet tarafından belirli bir süre maaşa bağlanılmasıdır. Başvurular SGK tarafından yapılmakla beraber, başvurusu alınacak anneanne veya babaanne’nin yanında TC kimlik kartını getirmesi zorunludur. Bakıcı parası başvuru sonuçları, başvurudan itibaren en az 30 gün sonra sonuçlanıyor.

Yoğun taleplerin olmasından dolayı çekiliş sonucu belli olacak ailelerin alması kararlaştırıldı. Eğer anneanne babaanne bakıcı parası 2022 yılı kapsamında taleplerinizi yapmak istiyorsanız bağlı olduğunuz ilçedeki il merkezlerine giderek bilgi alabilirsiniz. Genel olarak çocuğun anne annesi veya büyük babası tarafından bakılabilen torunlar için ödenecek olan torun bakma parası ödemeleri sosyal hizmetler ve SGK tarafından yapılmaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın