Çalışmayan Ev Hanımlarına Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Ev hanımlarına kredi veren bankalar var olup, gelir belgesiz çalışmayanlar kadınlar dilerlerse kosgeb hibe programlarından da yararlanabilir. SGK veya bağkuru olmayan tüm kadınlar ev kadını dediğimiz kendi gündelik işlerini yapanlar, bankalardan nasıl kredi veya kredi kartı alabileceklerini öğrenmek isteyebilir. Genelde kredi kartı başvurusu yapan ev hanımları anlık kart sahibi olabilirken, kredi başvurusu yapanların onay süreci biraz daha çalkantılı olabiliyor. Bunun için neler yapılması gerektiğini buradan öğrenebilirler.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi (GELİR BELGESİZ SİGORTASIZ)

Öncelikle şunu çok iyi anlamanız gerekiyor; geliri olmayanlara veya çalışmayanlara bankalar kredi verme konusunda çekimserdir. Bu nedenle ya sizlerden bir teminat veya kefil talep edilebilir. Ev hanımları ise erkek bireylere göre gelir belgesiz kredi alma konusunda daha da şanslıdır. Zira BBDK tarafından çalışmayan kişi kadın olup, kredi başvurusu yapan kendisi olursa belirli tutarlardaki kredi limiti anlık onaylanabiliyor. Ara sıra bir çok banka gelir belgesi olmadan kredi başvurusu alınacağını beyan ederek, yeni müşteri çekme kampanyası sunabiliyor.

Gelir belgesiz sigortasız çalışmayan ev hanımlarına kredi konusunda üzerine kayıtlı ev, daire, araç var ise bankalardan kredi almaları çok kolay olacaktır. Ayrıca eşi üzerinden de ev hanımları kredi başvurusu yaparak anında onay alabilir. Tabi burada önem arz eden hususlardan biri eşinin kredi notunun yeterli olması ve banka hesabının aktif olarak kullanılması gerekmesi.

Ev Hanımlarına En Fazla Ne Kadar Kredi Çıkar?

Ev hanımlarına kredi miktarına bakıldığında eş üzerinden çekilecek ise eşin maaşının 15 katına kadar kredi alabilecekleri belirtilmiştir. Ancak çalışmayan ev kadınları sadece kendi üzerinden başvuru yapacak ise 5000 TL ye kadar kredi başvurusu yapabilirler. Daha üzerindeki kredi limitleri ne yazık ki tüm bankalar tarafından onaylanmaz.

Bankaya sunulan teminat miktarı ve türüne göre ev hanımlarına kredi tutarı miktarı değişkenlik gösterebilir. Örnek vermek gerekiyorsa; ev kadının üzerinde daire olup, kredi başvurusunu daireyi göstererek yapacak ise dairenin %80 ine kadar kredi alabilir. Yine aynı şekilde kadının üzerinde araç veya tarla var ise aracın sıfır olmasına göre %75 arsanın ise değerinin %60 ına kadar kredi sunulur.

Bildiğiniz gibi ev hanımlarının her hangi bir geliri resmiyette yoktur diyebiliriz. Zira çalışmayan kadınların bu nedenle bankalardan yüksek limitli kredi talepleri olumsuz sonuçlanıyor. Bir ihtimal kosgeb girişimcilik hibe programlarına katılarak, kendi işinizi kurabilir ve büyütebilirsiniz. Peki ev kadınlarının kredi alabilmesi için bankaların kişilerden talep ettiği şartlar neler? Bunları incelersek;

  • Gelir durumunu gösteren belge (yoksa çalışmıyorum diyeceksiniz)
  • Sigortalı olması (yoksa sigortam yok çalışmıyorum diyeceksiniz)
  • Yukarıdaki 2 etken olumsuz ise sizlerden teminat isteyecektir bankalar bu nedenle daire araç gibi sizin üzerine kayıtlı mal varlığınızı beyan etmeniz gereklidir.
  • Gelir belgesi olmayan ev hanımlarından 2. derece yakını olmak üzere kefil talep edilmektedir. Genelde bir veya iki kişi olabiliyor.

Çalışmayan Kadınlara Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Çalışmayan ev kadınlarına kredi veren bankalar arasında bir çok devlet ve özel bankalar bulunuyor. Bildiğiniz gibi devlet bankaları; ziraat, halk ve vakıfbank olmakla beraber özel bankalar ise yapı kredi, akbank, garanti, teb, şekerbank, QNB Finansbank şeklinde sıralanabilir.

Kolay kredi almak sanıldığı kadar zor değildir ev kadınları için. Bildiğiniz gibi son aylarda covid 19 virüs salgını nedeni ile sosyal devlet adı altında tüm vatandaşlara 5000 ile 10000 TL arasında değişen miktarlar kredi verildi. Şartsız koşulsuz olarak verilen bu kredileri alanların çoğu çalışmayan ev kadınları diyebiliriz. Ancak günümüz şartlarında geliri az da olsa yine bankalardan kredi alınabileceğinin altını çizelim. Bunlar arasında;

  • Dul maaşı alan kadınlara kredi veren bankalar oldukça yüksektir
  • Emekli olan çalışmayan kadınlara kredi veren bankalar bulunur
  • Ev kadınlarına ipotek karşılığında kredi verilir

Şeklinde bir çok kredi türü anlık onaydan geçebiliyor.

Ev Hanımlarına Kosgeb Desteği (FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ)

Kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına kosgeb desteği konularını gerek medyada gerekse de çevrenizde duymuşsunuzdur. Kosgeb girişimcilik sertifikası alarak, kısa sürede kendi işinizi kurarak patron olabilir hatta yanınızda sigortalı eleman işçi de çalıştırabilirsiniz. İadesi olmayan kredi dediğimiz hibe kredi sayesinde belirli tutarlara kadar para miktarını alarak, hızlıca projenize uygun ve gerekli şartları sağladıktan sonra hemen start vererek üretime geçmek mümkün.

Burada önemli kısımlardan biri kosgeb kurslarını takip ederek, bağlı olduğunuz ildeki kosgeb il müdürlüğüne giderek veya arayarak, kosgeb girişimcilik eğitiminin ne zaman verileceğini sormanız. Sonrasında kursa katılarak projenizi sunuyorsunuz ve akabinde projeniz onaylanırsa (kadınların çoğu projesi hemen onaylanıyor) ilk etapta makine teçhizat desteği dediğimiz para miktarını size fatura karşılığında kosgeb vermektedir. Sonrasında iş başladığında kalan ödemeler yine fatura karşılığında ödeniyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın