Cansuyu Kredisi Veren Bankalar 2020 (ŞARTLARI – FAİZ ORANI)

Cansuyu kredisi hangi bankalardan alınacağı konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler, 2020 cansuyu kredisi veren bankalar ve şartları dahil faiz oranı hakkında tüm detaylar buradan öğrenebilir. Öncelikle burada bilmeniz gereken cansuyu kredisi şartları araştırılmalı. Sonrasında denizbank dahil diğer kredi veren bankalar ile temas kurulmalı.

Cansuyu Kredisi 2020

Ekonomiyi kalkındırmak amacıyla devlet, birçok isim altında farklı girişimcilere destekler vermektedir. Özellikle esnafların ve KOBİ’lerin geçirdiği zor mali zamanları atlatabilmeleri için ve KOBİ’lerin piyasadaki durumdan etkilenmemesini ya da en az derecede etkilenmesi sağlamak amacıyla faiz alınmadan Cansuyu kredisi adı altında bir kredi devlet tarafından verilmektedir. Böylece Cansuyu kredisini alırken herhangi bir faiz ödemeyeceğiniz için finansa açıdan oldukça avantajlı duruma geçebilirsiniz.

Hemen herkesin aklında ise cansuyu kredisinin herkese verilip, verilmediği sorusudur. Sadece ekonomik canlılığı arttırmaya yönelik bir kredi olduğundan esnaf ve KOBİ’leri ilgilendiren bir kredidir. Tutarı 50.000 TL olup herhangi bir faiz ödemeden taksitler halinde borcunuzu ödemenizi sağlar. Borçlarınızı uzun vadelere bölme kolaylığı ve borçlarımızı taksitle ödeme rahatlığı içerisinde bu krediye başvurabilirsiniz. Bu tutarın, başvuran kadın esnaflar için 10.000 Lira daha fazla olacağını da belirtelim.

Cansuyu Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Mevcut durumdaki mali sıkıntılarınızı gidermeniz için Cansuyu kredisine başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Esnaflar, irili ufaklı İşletmeleri etkileyen mevcut ekonomik durgunluğun yeniden canlandırılması amacıyla bu Kredi KOSGEB tarafından sağlanmaktadır Cansuyu kredisi alabilmek için KOSGEB başvurusu yapmak gerekiyor! Söz konusu kredinin limiti 50.000 lira ile sınırlıdır. Cansuyu kredisini kimler, ne şartlarda alabilir? 50.000 lira Cansuyu faizsiz kredisini alabilmek için Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olmak ve sicil kaydının olması gereklidir. Bu aşamadan sonra Tesk onaylı kapasite raporu elde edilir ve rapor yazılı olarak KOSGEB iletilir. Daha sonraki aşama tespit formu adı verilen bir formun doldurulmasıdır.

KOSGEB Müdürlüğünde Zaten hazır olan bu belgeleri doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Belgeler KOSGEB’e ulaştırıldıktan sonra Yapı Kredi, Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalara başvurularak kredi talebinde bulunmak gerekiyor. Başvurusu uygun bulunan kobiler veya esnaflar için kredi, başvurulan banka üzerinden sağlanacak. Kredi; başvurulan bankalar aracılığı ile başvuran kobilere ulaştırılacaktır. Yani Cansuyu kredisinden faizsiz olarak yararlanabilmek için önce Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olmak gerekiyor. Daha sonra Tesk onaylı kapasite formu çıkarmak gerekiyor. Bunun rapor olarak KOSGEB’e iletilmesi den sonra bankaya da başvurmak daha sonra bir değerlendirme aşamasını beklemek gerekiyor. Bu aşamadan sonra KOSGEB olumlu bulursa başvurduğunuz banka aracılığıyla size kredi veriyor. Bankalara neden başvurulduğunu merak eden okuyucularımıza şunu söyleyebiliriz; bankaların da olumlu yanıt vermesi gerektiği için böyle bir yönteme başvuruluyor. Dolayısıyla Kredi geçmişinizin temiz olması bu noktada önemlidir.

Başka Faizsiz Kredi Veren Kuruluş Ya da Bankalar

Özellikle esnaflar için Halkbank sıfır faizli kredi bulunmaz bir fırsat. Esnafların var olan işlerini büyütmek amacı ile verilen bu kredi faizsiz esnaf kredisi olarak geçmektedir. Esnaf olup da vergi muafiyeti olan genç esnaf ve zanaatkarlara bu kredi verilebilir. Yalnız faizsiz krediye baş vuracak esnaf ve zanaatkarın son 5 yıl içinde, KOSGEB aracılığı ile sıfır faizli bir kredi veya hibe almamış olması da gerekir. Kredi için hangi evraklar gerekir?

HALKBANK kredisi için gereken belgeler:

  • Vergi muafiyeti olduğunu gösteren belge
  • Vergi Levhası
  • T.C nüfus cüzdanı
  • İkametgahını belirtir muhtardan alınan belge gereklidir (Ancak çoğu banka bunu istemez). Banka isterse başka belgeler de ekleyebilir.

Esnaf Olmayanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Bu durumda en az 1 yıldır çalışmanız yani sigortalı olmanız gerekiyor. Bu alanda faal olarak çalışan bir iş yeriniz olmalıdır. Yine bu krediyi almak için gereken şart; KOSGEB üzerinden son 5 yıl içinde hibe/Faizsiz Kredi almamış olmak gerekiyor. Son bir yıldır faaliyette olan işini geliştirmek amacı ile başvurulacak bu faizsiz kredi için gereken diğer belgeler, yine esnaflar için gereken belgelerle aynı olacak.

Banka harici yerlerden de kredi alabilirsiniz ancak burada faiz oranları hem yüksek hem de imza attığınız senetler, başka kişilerin ellerine geçebiliyor. Güvenilir borç alma yerleri arasında eş, dost derken bankalar daha mantıklı bir araç olarak karşınıza çıkmakta. Ancak esnafa 200 bin tl can suyu kredisi verildiğinin de altını çizelim.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın