Modern technology gives us many things.

Cenaze Ödeneği Parası 2020 Ölüm Yardımı

Kişi öldüğünde SGK tarafından en yakını olan eşinin Ziraat bankası hesabına cenaze ödeneği parası olarak adlandırılan ölüm yardımı maddi olarak yatırılır.

Kişi öldüğünde SGK tarafından en yakını olan eşinin Ziraat bankası hesabına cenaze ödeneği parası olarak adlandırılan ölüm yardımı maddi olarak yatırılır. 2020 cenaze ödeneği parası artan enflasyona bağlı olarak 801 TL olmuştur. Her yıl bu tutar artmakla beraber sadece bir kereye mahsus verilmektedir.

Cenaze Ödeneği Parası 2020

Cenaze yardım parasını belirleyen etken TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu olup, yıllık enflasyon oranlarına göre belirleniyor. 2019 ölüm yardımı parası 716 TL iken, 2020 cenaze ödeneği net olarak 801 TL olmuştur. Bu para ölen kişinin en yakınına yani eşine verilmektedir. Eşinin banka hesabı olmasa dahi ziraat bankasına SGK tarafından yatırılır. Bu nedenle ilgili miktarı görenler, SGK ödeme numarasını alarak, kısa sürede en yakın ziraat bankası şubesine T.C kimlik ile beraber gitmesi zorunludur. Başkası ne yazık ki, o parayı çekemediği gibi sadece vefat eden kişinin eşine verildiğinin altını çizelim.

Cenaze ödeneği parası, her yıl katlanarak artmaktadır. İnsanlara kötü gibi görünse de, cenaze defin işlemleri ve yas evi masrafları da sanıldığının üzerinde bir masraf ortaya çıkartır. Bir cenaze masrafı nereden bakarsanız, milyarlarca TL tutabiliyor. Durumu zorda olanlara her ne kadar belediye tarafından defin işlemleri yapılsa da, çoğu kişi kendi cebinden bu masrafları karşılar.

2020 Ölüm Yardımı Nasıl Alınır?

Öncelikle vefat eden kişinin SGK ya bildirilmesi yani ölüm raporunun sunulması gerekmektedir. Ölüm raporu nereden alınır; Emniyet güçleri ile beraber çalışan savcının, kişinin vefat durumunu ispat niteliği sunan ölüm raporu hazırlanarak, en yakın kişiye dosya halinde verilmektedir. Bu raporu aldıktan sonra en yakın SGK binasına giderek, ölüm raporu vereceğini bildirmeniz gerekiyor.

2020 ölüm yardımı için başvuru süresi 5 yıl olup, bu süreç içinde istenen belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler de sadece ölüm raporu, şahsın TC kimlik fotokopisi, cenaze yardım dilekçesi gerekiyor (Dilekçe SGK tarafından verilir dileyen buradan indirilir). 5 yıl içinde başvurmayanlar ne yazık ki, bu tutara bir daha başvuramaz ve ilgili tutar yanar. Cenaze yardımının onaylanmasının ardından ilgili ölüm parası ziraat bankasına yatmaktadır. Ödemeler işlemin onaylanması ile beraber ay içinde 8 ile 15 arasında yatmaktadır.

Ölüm Yardımı Sorgulama 2020

Ölüm yardım parası sorgulama işlemleri edevlet üzerinden yapılıyor. Bunun için edevlet şifresi dahilinde giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan ilgili siteye girip, ödemenin gelip gelmediğine bakabilirsiniz. Şahıs ödemeleri sekmesinden ilgili ödemenin yapıldığına da bakılabilir.

Ölüm yardımı başvuru şartlarına bakarsak;

  • Ölüm nedeninin iş kazası veya meslek hastalığı olması
  • 360 gün prim yatırmış olmak
Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku