Cenaze Ödeneği Parası 2022 Ölüm Yardımı Kimlere Verilir?

Kişi öldüğünde SGK tarafından en yakını olan eşinin Ziraat bankası hesabına cenaze ödeneği parası olarak adlandırılan ölüm yardımı maddi olarak yatırılır. 2022 cenaze ödeneği parası artan enflasyona bağlı olarak 801 TL olmuştur. Her yıl bu tutar artmakla beraber sadece bir kereye mahsus verilmektedir.

Cenaze Ödeneği Parası 2022

Cenaze yardım parasını belirleyen etken TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu olup, yıllık enflasyon oranlarına göre belirleniyor. 2022 ölüm yardımı parası 1250 TL iken, 2022 cenaze ödeneği net olarak 1250 TL olmuştur. Bu para ölen kişinin en yakınına yani eşine verilmektedir. Eşinin banka hesabı olmasa dahi ziraat bankasına SGK tarafından yatırılır. Bu nedenle ilgili miktarı görenler, SGK ödeme numarasını alarak, kısa sürede en yakın ziraat bankası şubesine T.C kimlik ile beraber gitmesi zorunludur. Başkası ne yazık ki, o parayı çekemediği gibi sadece vefat eden kişinin eşine verildiğinin altını çizelim.

Cenaze ödeneği parası, her yıl katlanarak artmaktadır. İnsanlara kötü gibi görünse de, cenaze defin işlemleri ve yas evi masrafları da sanıldığının üzerinde bir masraf ortaya çıkartır. Bir cenaze masrafı nereden bakarsanız, milyarlarca TL tutabiliyor. Durumu zorda olanlara her ne kadar belediye tarafından defin işlemleri yapılsa da, çoğu kişi kendi cebinden bu masrafları karşılar.

2022 Ölüm Yardımı Nasıl Alınır?

Öncelikle vefat eden kişinin SGK ya bildirilmesi yani ölüm raporunun sunulması gerekmektedir. Ölüm raporu nereden alınır; Emniyet güçleri ile beraber çalışan savcının, kişinin vefat durumunu ispat niteliği sunan ölüm raporu hazırlanarak, en yakın kişiye dosya halinde verilmektedir. Bu raporu aldıktan sonra en yakın SGK binasına giderek, ölüm raporu vereceğini bildirmeniz gerekiyor.

2022 ölüm yardımı için başvuru süresi 5 yıl olup, bu süreç içinde istenen belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler de sadece ölüm raporu, şahsın TC kimlik fotokopisi, cenaze yardım dilekçesi gerekiyor (Dilekçe SGK tarafından verilir dileyen buradan indirilir). 5 yıl içinde başvurmayanlar ne yazık ki, bu tutara bir daha başvuramaz ve ilgili tutar yanar. Cenaze yardımının onaylanmasının ardından ilgili ölüm parası ziraat bankasına yatmaktadır. Ödemeler işlemin onaylanması ile beraber ay içinde 8 ile 15 arasında yatmaktadır.

Ölüm Yardımı Sorgulama 2022

Ölüm yardım parası sorgulama işlemleri edevlet üzerinden yapılıyor. Bunun için edevlet şifresi dahilinde giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan ilgili siteye girip, ödemenin gelip gelmediğine bakabilirsiniz. Şahıs ödemeleri sekmesinden ilgili ödemenin yapıldığına da bakılabilir.

Ölüm yardımı başvuru şartlarına bakarsak;

  • Ölüm nedeninin iş kazası veya meslek hastalığı olması
  • 360 gün prim yatırmış olmak

Devlet ölüm parası ne kadar veriyor?

Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup, 
“2022 yılı için cenaze ödeneği miktarı 1250,00 TL’dir.”
5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların cenaze ödeneği kişinin emekli aylığından az olmamak üzere (makam, temsil ve görev tazminatı gibi tazminatlar hariç) 2022 yılı için 4.473,46 TL’dir. 

Cenaze ödeneği kimlere verilir?

Ölen kişinin eşine, eşi de vefat etmiş ise çocuklarına çocukları da yoksa ölen kişinin anne veya babasına verilmektedir. Bu nedenle ölen kişinin ölüm parası nasıl alınır, için kişinin ölen tarihini gösteren resmi belge, bu belge dahilinde SGK ya başvurmanız gerekiyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın