Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer 2021

Evlenmek isteyen ve devlet destekli yardımı almayı düşünenler çeyiz parası ile hayal ettiği mutluluğa kavuşabilir. 2021 çeyiz parası ne zaman elime geçer, kimler çeyiz parası alabilir hatta çeyiz parası şartları neler? Bildiğiniz gibi 2021 yılı itibari ile çeyiz parası desteği artırılmış olup, ilgili şartlarda daha da azaltılmış ve hafif olmuştur. Devlet destekli evlilik kredisi dahil verilecek olan yardımlardan biri de çeyiz parası diyebiliriz.

Çeyiz Parası Şartları 2021

Çeyiz parası devletin evlenmek isteyen çiftlere verdiği paradır. Çeyiz parası hakkında ayrıntılı bilgi almak ve çeyiz parası alma koşullarını öğrenmek için yazımıza göz atın. Çeyiz parası hesaplama işlemlerinde her ay yatırılan tutar üzerinden bir ana miktar çıkarılmakta. Bunun yanında devlet desteği de ekleniyor.

Çeyiz parası evlenmek ve düğün yapmak isteyen kişilerin devletten aldığı paradır. Aslına bakarsanız bu para halk arasında çeyiz parası olarak bilinse de çeyiz parası aslında devlet destekli kredidir. Devlet destekli kredi devlet tarafından belirli koşullarda verilen çok avantajlı kredidir. Bu krediyi devlet faizsiz ve bir yıl ertelemeli olarak vermektedir.

Çeyiz parası yani devlet destekli evlilik kredisi ya da düğün kredisi 2016 yılında verilmeye başlanmıştır. Bu kredinin verilmesi konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı iş birliği yapmıştır. Bunun sonucunda evlenmek için ya da düğün yapmak için nakit parası olmayan, birikimi olmayan ya da bankadan kredi çekemeyen kişiler devletin verdiği krediyi alarak evlenebilmektedirler.

Yetim Çeyiz Parası 2021

Yine aynı şekilde yetimlerde çeyiz parası desteğinden yararlanabilir. Evlilik ve düğün çok masraf gerektirmektedir. Evlenmek isteyen çiftlerin hem ev için hem de düğün için masraf yapmaları gerekmektedir. Bu noktada nakit sıkıntısı yaşayan gençler evlenmek konusunda zorlanabilmektedirler. Bu nedenle devlet bu gençlere yardımcı olmaktadır. Ancak bu krediyi almak isteyen gençler çok sabırlı olmalıdırlar. Çünkü devlet destekli evlilik kredisi almak için sabırlı olmak şarttır.

Devlet destekli evlilik kredisi almak için belirli koşulları sağlamanız gerekmektedir. Bu koşullardan en önemlisi 24 yaşından gün almamış olmaktır. Başvuru yaptığınızda 24 yaşınızdan gün almamış olmalısınız. Bankaya bu şekilde başvuru yaptığınızda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başvurunuzu inceler ve değerlendirir. Uygun görülmeniz durumunda bankada çeyiz hesabı açarsınız.

Bankada çeyiz hesabı açtıktan sonra devletin verdiği krediyi almaya hak kazanmanız için hesabınıza en az üç yıl ve en fazla beş yıl boyunca para yatırmalısınız. Hesabınıza her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL yatırmanız şarttır. Çeyiz hesabınıza üç yıl boyunca para yatırıp kredinizi almak istediğinizde devlet size 4223 TL para verir. Dört yılın sonunda kredi almak istediğinizde 4751 TL para alırsınız. Eğer çeyiz hesabınıza beş yıl boyunca para yatırırsanız tam 5000 TL para alırsınız. Bu da devlet destekli kredinin tam tutarıdır. Bu kredinin geri ödemesine düğünden bir yıl sonra başlarsınız krediyi ve 24 ayda ödersiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın