2020-2021 Çiftçi Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

Bireyler çiftçi destekleme ödemeleri için tarla destek parası 2020-2021 yıllarını kapsayacak şekilde yapılması bekleniyor. Tarla destek ödemeleri 2020 bayram öncesi de verilmesi gündemde. Tarla destek parası, çiftçiler için büyük öneme sahip bir ek gelir kaynağıdır. 2020 çiftçi desteklemeleri bir sonraki yıl, yani 2021 yılında yapılması söz konusu. Ancak bu yıl ki teşvik primlerinin daha fazla artırılması söz konusu olup, gelecek olan nakit paranın bir önceki yıla oranla %25 oranında artırılması beklenmekte. Çiftçilerin destek parasından yararlanması için bir takım evrakları ve şartları taşımaları gerekmekte.

2020 Çiftçi Destek Ödemeleri Son Dakika

Gelen son dakika destek ödemeleri haberlerine göre geçen yıl ki ödemelerin tamamlandığı bilgisi gelmişti. Bildiğiniz gibi 2019 yılının çiftçi desteklemeleri, 2020 mart ayında yapılmıştı. Her yıl bir önceki yılın ödemesi verilmekle beraber, 2020 destekleme ödemeleri de bir sonraki yıl yapılması bekleniyor. Ancak hükumetin alacağı kararlar doğrultusunda bu sürecin düşürülmesi beklenmekte. Üstelik verilecek olan üretime destek programı çerçevesinde teşvik tutarlarının da artırılması beklenmekte.

Ülkemizde üretim son yıllarda giderek azaltma ve ülke olarak bir çok tarımsal ürünü dışarıdan alma konuma gelmiş durumdayız. Bunu gören hükumet, yeniden sahalara inerek tarımsal alanda başarılı sonuçlar çıkarmak için kolları sıvadı. En basitinden yaptığı hamlelere bakıldığında üreticilere maddi destek kapsamında teşvik primleri vermekte. Bu teşvikler arasında pamuk desteği, alan bazlı fındık desteklemesi, mazot ve gübre desteği takip etmekte.

Çiftçi Destek Ödemeleri Sorgulama

Bildiğiniz gibi çiftçi destek ödemeleri, her yıl bankalar tarafından ödenmektedir. Bu yılda yine Ziraat bankası, çiftçi destekleme ödemeleri konusunda gündemde olacak gibi. Tarım ve hayvancılık destekleme konusunda devletin üreticiye destekleri tüm hızıyla sürmektedir. Gerek mazot desteği gerekse de üreticilere faizsiz kredi veya hibe krediler olarak bir çok destek ödemeleri 2020 yılında verilmeye devam edecek. tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı tarafından destekleme ödemelerinin ne zaman başlanacağı konusunda ilgili bilgileri buradan öğrenebileceksiniz.

Dönüm başına ödenen tarla parası miktarları, her yıl artmakla beraber önümüzdeki yılın destekleme tutarlarının ne kadar olacağı şimdiden merak konusu. Ancak gelen bilgilere göre bir önceki yıl baz alındığında bu yıl ki ödeme miktarının %20 oranında artması söz konusu. Arpa, çay, buğday, pamuk ve fındık gibi başı çeken tarımsal ürünlerin üretimi desteklenmesi konusunda devlet üzerine düşen görevi bu şekilde yapmakta. Çiftçiye üreticiye yıllık bazda destekleme parası (tarla parası vb.) ödenekler veriyor ve üretime bu şekilde katkı sağlaması amaçlanıyor.

Çiftçi Tarla Destek Parası Ne Kadar Olacak?

Bir önceki yıla bakıldığında alan bazlı fındık destekleme parası fındık için 170 TL iken, sera desteği de 150 TL idi. Meyve ve sebze yetiştirme destekleme parası 50 TL iken, süs bitkileri için bu tutar 100 TL’ye kadar çıkmıştı. Ayrıca toprağın analiz ücreti ise dekar başına 2.5 TL verilmişti. Destekleme toprak parası alma niyetinde olanlar bir çok ürün üzerinden başvurusunu yapabilir. Pamuk, çavdar, mısır, ay çiçeği, sebze, meyve, fidan yetiştiriciliği vb. bunlar örnek verilebilir.

Dönüm başına mazot desteği konusunda ise endüstri bitkileri için 7.90 TL iken, sebze ve meyve için 4.85 TL, süs bitkileri için ise 3.30 TL verilmekte. Gübre desteği ise bir önceki yıllara göre baklagiller için 6.60 TL, peyzaj ve süs bitkileri için 4.75 TL, endüstri bitkiler için ise 8.25 TL verilmekte. Bu destekleme parasını gören veya çevresinde duyanlar acaba ben neden destekleme parası almıyorum, başvuru nasıl yapılır kısaca çiftçi destekleme toprak parası, mazot ve gübre desteği nasıl alınır şeklinde arama yapmakta. Bunlara bakarsak öncelikle üretici olmanız gerekiyor yani toprağı olanların kesinlikle toprağını sürmesi zorunludur. Tarım ve orman bakanlığına şahsen başvuruda bulunması gerekiyor. ÇKS denilen çiftçi kayıt sistemine girmeniz de gerekmekte. ÇKS belgesi olmayanların başvurusu alınmaz.

Bunların neler olduğuna bakarsak;

  • ÇKS kayıtlı olmanız zorunludur.
  • Elinizde hayvan var ise hayvanların küpe numaralarına bakılır
  • Kişinin mal varlığını ipotek karşılığında talep edebilir.
  • Duruma göre kefil talep edebilir bankalar
  • Kişinin gelir durumu, geliri belgesi olmayanlar ipotek karşılığında kredi alabilir.
  • Tc kimlik belgesi
  • Şirket sahibi ise imza sirküleri
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın