Cimere Şikayet Edeni Bulma Yöntemi

Doğrudan cumhurbaşkanına iletilen ihbar, şikayet ve taleplerin devreye alındığı cimer sisteminde sizi kim şikayet etmiş, şikayet edeni bulma yöntemi dahilinde öğrenmek isteyebilirsiniz. Ancak cimere ihbar edeni bulmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Cimere Şikayet Etmek

Cimer, normal bir devlet memurunun yapamadığı işlemleri, vatandaşın buradan iletişim kurmasının ardından ortalama olarak 15 gün içinde sonuçlandıran önemli bir edevlet uygulamasıdır. Buradan gelen şikayet, ihbar veya istekler doğrudan ilgili valiliğe bildirilerek, vatandaşın sorununa kalıcı çözümler getiren çok güzel bir sistemdir denilebilir. Ancak asılsız şikayetler kadar her cimere ulaşan şikayetler, gerçek değeri de taşımayabilir. Bu durumda şikayet edilen ciddi bir sorunla karşılaşmamak adına, cimer ilgili şikayete konu olan vatandaşını da koruyarak, asılsız ihbar edenlerin bilgilerini deşifre edecektir.

İlgili kişi veya kurumdan şikayetçi olan vatandaşın, öncelikle cimer formunu eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir. Şikayet ve ihbar aşamalarında, şikayetçinin kişisel bilgilerini sistem tarafından alınmaktadır. Açık adresini dilerse güncelle butonuna basarak, yeni adresini girebilir. Cimer şikayet etme aşamasında istekler, ihbar ve şikayet gibi konularından bir tanesini seçebilirsiniz. Hatta bilgi alma hakkında da talepleriniz var ise ilgili kutucuğa basarak devam edebilirsiniz.

Cimere Nasıl Şikayet Edebilirim?

Öncelikle siteye girerken (www.cimer.gov.tr) veya edevlet sitesi olan www.turkiye.gov.tr üzerinden kendi edevlet şifreniz ile giriş yapmalısınız, sağ taraftaki kısmından giriş yapmanız gerekiyor genelde ilk üye olacak olanlara cep onayı almaları gerekmektedir, daha sonra mobil cep telefonuna mesajdaki kodu ilgili alana girince şikayet işlemine geçmiş olacaksınız. Burada ise şikayetlerinizin tüm detaylarını yazmanız önerilir. İlgili site üzerinden ayrıca cimer şikayet başvuru durumu sorgulama ve öğrenme işlemlerini de öğrenmek mümkün. Bireyler ise cimere sizleri kim veya hangi kurum şikayet etmiş ve cimere şikayet edeni nasıl öğrenebilirim?

Şikayet edilen vatandaş veya kurum şirket gibi ünvana sahip bireyler ise şikayete tabi olunan konuya bakmadan şikayet edenin kim olduğunu öğrenmek isteyebilir. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var; sahte yapılan şikayetler sonrasında şikayet edenin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Yani şikayetçi haklı gibi görünse de, şikayete tabi olunan konu üzerinden haksız olduğunuz kanıtlanırsa ilgili şikayeti dava etmeniz gerekecektir.

Cimere şikayet edeni bulma

Bir çok vatandaş veya kurum cimere şikayet edeni bulmak isteyebilir. Bu nedenle arayış içine girebilirler. Gelen sorulara baktığımızda ise

  • bimere şikayet edeni öğrenme
  • beni şikayet edeni nasıl öğrenebilirim
  • cimer sikayet edeni ogrenme
  • cimere şikayet edilenler nasıl oğrenir

şeklinde sıralayabiliriz. Burada kişi, şikayet etme aşamasında kişisel bilgilerini adres dahil yazmış ise o bilgileri öğrenebilirsiniz. Yani vatandaş, belediyeyi veya zabıtayı şikayet etmiş ise ilgili kurum bu şahsın bilgilerini vermektedir. Zabıtalarda mesai açılır açılmaz sizi cep telefon numarasından arayarak konu hakkında bilgi alacaktır ve ilgili şikayet dahilinde sorunların çözülmesi için yardımcı olmaktadır. Bu nedenle şikayet etme aşamasında kişisel bilgilerinizi girmemeye özen göstermelisiniz. Ne olur olmaz demeyin zira sistemlerde bazen kişisel verilerin korunma kanunu olmayabilir.

Cimere şikayet değil de, ihbar etme durumunda kesin olarak bilgi karşı tarafa geçmemektedir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz durumlar için bu da olmayabilir. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; X vatandaş, sinir olduğu kapı komşusu Y hakkında cimer üzerinden sahte bir ihbar yapıyor ve ihbarın asılsız olduğunu emniyet güçleri Y şahsın evine girerek öğreniyor. Sonrasında Y vatandaşı hukuksal anlamda eline avantaj geçmesi ile beraber kendisini ihbar edeni bulmak istiyor. İlgili bakanlık üzerinden asılsız ihbarı yapan kişinin kişisel verileri ve bilgileri dahil mahkemeye sunuluyor. Ve Y vatandaşına yüklü miktarlarda tazminat ödemekle beraber adli suçlar kapsamında değerlendirilerek şahsa kamu davası da açılıyor!

Burada önem arz eden konu; cimere şikayet edeni bulma aşamasında şikayetin veya ihbarın asılsız çıkması gerektiğidir.
4/5 - (2 Kişi Değerlendirdi!)
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın