Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Anneler postaneden (PTT) almış oldukları çocuk parası diğer adı ile doğum parası yardımının ne zamana kadar ödeneceğini sorgulayabilir. Zira aylık mı ödeniyor çocuk parası yoksa yıllık bazda mı? Anne ve babalar doğan çocuk için devletten belirli tutarlarda çocuk parası adı altında bir para almaktadır. 2020 yılında bu tutar artırılmış olup, çocuk parası kaç yaşına kadar ödeneceğini de yine buradan öğrenebilirsiniz. Doğum parası 2019 yılı ödemeleri düzenli olarak yapılmakta olup, bireyler nasıl hareket edeceği konusunda da bilgilendirici açıklamalar mevcuttur.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Süt parası şartları sağlayan hemen herkese verilmektedir. Devlet tarafından çalışanlara yani devlet memurlarına belli bir miktarda çocuk parası adı altında yardım amaçlı ödeme yapılmaktadır. Bu yardımlar kız çocukları için evlenene kadar yapılırken, erkek çocuklar ise 25 yaşına gelinceye kadar yapılmaktadır. Eğer erkek çocuğu 25 yaşın altında bir sigortalı işte çalışmaya başlarsa o zaman bu yardım parası kesildiği bilinmektedir. AGİ diye bilinen Asgari Geçim indirimi içinde bu yardım yer almaktdır. AGİ olarak bilinen bu ödeme ile dört çocuğu olan ve eşi çalışmayan bir kişi ek olarak 213 TL ödene alabilmektedir. Devlet memuru olarak çalışan kişiler için çocukların alacakları ödenekler yaşıyla doğrudan ilişkilidir. 72 aya kadar olan çocuklar için çocuk başına 24 TL iken 72 aydan daha büyük olan çocuklar için ise bu ödeme 47 TL ye çıkmaktadır.

Devlet memuru olarak çalışan kişiler çocuk yardımlarını alabilmesi için ek olarak bir şey yapmasında gerek yoktur. Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren bunu çalıştığı kurumun idari işlerine bildirmesi halinde zaten maaşlarına bu rakam ek olarak yansıtılacaktır. Böylece artık çalışan kişiler çocuk yardımı ya da çocuk parası adı altında ek olarak ödemeleri alabileceklerdir. Devletin çocuk başına ödediği bu yardım tamamen destek amaçlı ve ek gelir sağlayarak vatandaşa destek olması içindir. Her ne kadar bu miktar oldukça az gibi görünse de aslında değildir. Böyle bir uygulama olmasa 4000 TL maaş hak eden bir memur 3800 TL civarında bir ödeme alacaktır. Bu yüzden ek olarak eş durumu ve çocuk durumuna göre maaş artış göstermektedir.

Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Çocuk doğum yardım parası almak isteyenler başvurunun ardından ödemelerini 45 gün içinde en yakın ptt şubesine giderek alabilirler. Bunun için yanlarında TC onaylı kimlik kartı veya ehliyet götürmeleri gerekmektedir. Çocuk parası sorgulama işlemleri alo 144 başta olmak üzere edevlet üzerinden annenin e devlet şifresi ile giriş yaparak, ” Sosyal Yardımlaşma ” kategorisinden öğrenmek mümkündür!

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın