Çocuk Parası Sorgula 144

Ülkemizde çocuk sayısına göre devlet, bireylere çocuk parası vermektedir. Her yıl ödenen çocuk parası diğer adı ile doğum parası yardımı 2020 yılında da verilmekle beraber, alo 144 hattını arayarak bu ödeneğin gelip gelmediğine bakılabilir. Bireyler çocuk parası sorgula aşamasında alo 144 hattı sizlere fazlası ile yardımcı olmak için hizmete alınmıştır. Doğum parası sorgulama 2020 yılı dahilinde sadece 144 hattını arayarak, çocuğun veya annenin T.C. numarası belirtilerek, çocuk parasının yatıp yatmadığına ulaşılabilir.

Son zamanlarda vatandaşlar ” alo 144 aranmıyor, neden ” sorularını sormaktadır. Söz konusu covid-19 yani corona virüsü salgını nedeni ile devletin tüm resmi kurumları, vardiyalı bir şekilde elemanlarını geri çekmiştir. Bu nedenle yoğun aranılan alo 144 hattı geçici olarak kapatılabilir.

Çocuk Parası Sorgulama Hattı

Uzun yıllardır devam eden yeni doğan bebeklere yapılan yardım günümüzde de devam etmektedir. Yeni doğan çocuklar için devletin ilgili kurumları belli miktarda ödemeler yapmaktadır. Bu ödemeler ilk çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL olurken 3. çocuk için ise 600 TL tutarında olmaktadır. Bu ödemeler çocuk parası adı altında geçmekte ve sadece tek sefere mahsus olmak üzere yapılmaktadır. Ödeme yapılacak olan anneler adına PTT den hesap açılmakta ve sadece anneler olmak üzere bu açılan hesaplara ödemeler yatırılmaktadır. Çocuk parası sorgulama yapmak için ise aileler 144 numaralı telefonu arayarak anında sorgulama yapabilirler.

Sorgulama sırasında çocuk parası olduğunu bildirmeleri ve bunun neticesinde ailelerden istenecek olan TC kimlik numarasını karşı taraftaki görevliye iletmeleri halinde kolay şekilde çocuk parası sorgulaması yapabileceklerdir.

Çocuk Parası Sorgulama Numarası

Çocuk parası günümüzde herkese verilmektedir. Çocuk parası almak için herhangi bir gelir düzeyi vs. gibi şartlar aranmıyor. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan ve yeni bebeği dünyaya gelen tüm aileler bu yardımı bir kez olmak koşuluyor alabilmektedir. Çocuk parası ailelere ek gelir olarak verildiği için aileler yeni bebeklerini kucaklarına almalarının sonucunda devlet tarafından tüm doğum yapan annelere doğum hediyesi olarak verilmektedir. Çocuk parası sorgulama yapmak için 144 numarası üzerinden bilgilerinizi ileterek kolay şekilde sorgulama yapabilmeniz de mümkün olmaktadır. Çocuk parasının hesabınıza yatıp yatmadığını arayarak sorgulamak mümkündür. Bu şekilde doğumdan sonra takibi 2,3 ay içinde ücret adınıza oluşturulan hesaba aktarılacaktır. Hesabınızdaki parayı sürekli gişeye giderek bakmak yerine ister PTT müşteri hizmetlerini arayarak sorgulama yapabilir, isterseniz de 144 numaralı hat üzerinden kolay şekilde çocuk parasını sorgulayabilir, hesabınızda bakiye varsa bunu kontrol edebilirsiniz.

Başta Güneydoğu olmakla beraber yurdun tamamında çocuk parası almak isteyenler, nasıl başvuru yapacaklarını tam olarak bilmemektedir. Sitemiz aracılığı ile doğum parası dahil bir çok çocuk destekleri başlığında bilgilendirici makaleleri görebilir ve sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Çocuk parası 2020 yılında artırılmış olup, devletin sosyal devlet anlayışı ve AB uyum süreçleri dahilinde ailelere bir çok yardım yapıldığının altını çizerek belirtelim.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın