Çocuk Parası Sorgula (TIKLA ÖĞREN)

Annenin T.C kimlik numarasına yatacak olan çocuk parası, 2021 doğum parası olarak da adlandırılabilir. Bireyler çocuk parası sorgula aşamasında alo 144 hattından bilgi alabilir. Vatandaşlar çocuk parası sorgula konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarında, başvuru şartları dahil paranın nasıl ve nereden alınacağını merak edebilirler. Bu durumda yapılması gereken çocuk parası ödeme zamanlarını da ayrıca buradan öğrenmek mümkün! Bireyler ayrıca çocuk parası ne zaman yatar, çocuk parası ne kadar 2021 şeklinde de aramalar yapmaktadır.

Çocuk Parası Sorgula 2021

Devlet tarafından yeni bebek sahibi olan tüm ailelere bir kereye mahsus olmak üzere ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler 300 liradan başlayarak 600 liraya kadar bulabilmektedir. Bu ödemeler yeni doğan bebeklere yapılır ve ailenin kaçıncı bebeğini dünyaya getirdi ise ona göre belirlenir. Aile ilk bebeğini kucağına aldı ise 300 TL, ikinci bebeğini dünyaya getirdi ise 400 TL ve ailenin üçüncü bebeği dünyaya gelmiş ise 600 TL ödeme ailede doğum yapan annenin adına açılan hesaba PTT gişelerine yatırılmaktadır. Çocuk parası alabilmek için öncelikle aileler doğum yaptıktan sonra doğumunu bildirmeleri gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ya da ilgili kurumlarına bizzat başvuru yaparak bildirilmesi halinde doğumdan sonra 2,3 ay içinde annenin adına açılan hesaba PTT’den yatırılacak ve bu ücreti sadece anne çekebilecektir. Anne çocuk parasını çekebilmek için sadece nüfus cüzdanı ile PTT gişelerine başvuruda bulunabilir.

Çocuk parası sorgulama işlemi telefon numarası üzerinden yapıldığı gibi bunun yanında e-devlet üzerinden de çocuk parasının yatıp yatmadığını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfası üzerinden kolay şekilde kontrol edebilirsiniz. Çocuk parası sorgulama işlemi yaparak paranın hesabınıza yatıp yatmadığını kontrol ederek kolay şekilde öğrenebilir ve sonra PTT gişelerine giderek bu ücreti çekebilirsiniz.

Çocuk Parası Ödemeleri 2021

Çocuk parası sorgulamanın en kolay yöntemlerinden birisi olan E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda şifre ve TC kimlik numarası ile işlem yapılmaktadır. Çocuk parasının hesabınıza yatıp yatmadığını kolay şekilde E-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilir ve kolay şekilde hesabınıza yatan parayı görebilirsiniz.

Günümüz şartlarında çocuk parası ödemeleri için ptt şubeleri devrede olurken, sorgulama işlemleri alo 144 hattını arayarak sadece annenin TC kimlik numarasını belirterek, paranın miktarı dahil yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca edevlet çocuk parası için sosyal yardımlaşma linki üzerinden gerekli ödemeleri kontrol etmek mümkündür. Bunun için annenin edevlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapılması söz konusudur.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın