Çok Para Kazandıran İşler 2020

Ülkemizde çok para kazandıran işler listesi 2020 yılında da oldukça merak edilenler arasında. Zira bir işin çok para kazandırması önemli olup, yeteri para kazandırmayan işlerden sıkıntı doğabiliyor. Bu nedenle sizlere çok para kazandıran işler 2020 hakkında bilgiler sunacağız.

Para Kazandıran İşler

Türkiye şartlarında bir memur maaşı 3 bin TL iken, ticaret ile uğraşanlar ortalama bir memur maaşının 2 katını alabiliyor. Bu nedenle bir çok kesim, para kazandıran işlerin yanında ek işler arayarak daha fazla para kazanmak isteyebilir. Bizde araştırmalarımıza göre sizlere hem para kazandıracak hem de yeni iş fikirleri sunacak projeleri bu yazımızda dile getireceğiz. En çok para kazandıran meslekler arasında doktor, müteahhitlik, noterler, reklamcılar, mimarlar başı çekiyor. Son yıllarda ise ülkemizde turizm işi getiri bakımından iyi olsa da, dönemsel bazda kaldığı görülmüştür. Yani yazın oteller dolu iken, kışın boş kalması demek ceplerin boşalması ile aynı anlama gelecektir. Bu yüzden kışında oteli doldurmak bir girişimcinin en önemli görevleri arasında olmalıdır.

Genele bakıldığında ülkemizde bir kopyacılık söz konusu. Yani bir işyeri tutulmuş ise hemen bende para kazanabilirim mantığı ile aynı iş yapılmak istenir. Ancak iş beceriksizliği ve açılan mekanın konumu yanlış seçildiğinde işin batma olasılığı (zarar etme) yüksektir. Karlı bir işe sahip olan bireyin nasıl bu kadar kazandığını merak edenler aslında detayı atlamaktadır. Yani işin sırrı aslında talep arz meselesi. Siz bir ilçede bir ürün getiriyorsunuz ve o ürün ilk kez orada sergileniyor.

İlk yıl işin sırrını kimseye demediğiniz de kar marjınız yükseliyor ve para kazanıyorsunuz. Ancak rakipler çıkınca ve rekabet artınca kar marjı azalır ve talep de giderek az oluyor. Burada devreye girecek olan sizlerin becerileri ve müşteri diyalogları hoş görülü olmaktan geçiyor.

Gıda Ürünlerinde Para Var Mı?

Gıda demek ticaret demektir küçük bir iş yeri büfe açarak mekan konumuna göre para kazanmak mümkün. Kar marjı %100 olan üründe var %20 olan da. Burada sizlerin becerileri devreye giriyor. Misal büfelerde metro, cocostar, çikolatalı gofret gibi ürünler (2020 yılı geliş fiyatı 0,60 krş) 1 liradan satarak kar marjınız yükselebilir. Ayrıca kahvaltılık ürünleri, çay, sigara gibi ürünler de satarak para kazanabilirsiniz.

Çok para kazandıran işler arasında büfelerde kontör atarak veya fatura ödeyerek de para kazanmanın yanı sıra müşteri getirmek mümkün. Ayrıca pamuklu şeker, elmalı şeker, dondurma da önemli kalemler arasında. Son olarak soğuk içecek ve çerez olmazsa olmazlar arasında. Firma seçiminde ülkemizde kırmızı markalar daha ön planda. Sigara satmak oldukça karlı olsa da, 3 firmanın ürünlerinden hepsini getirmek ana paranın çok olmasına bağlı.

Bir de yer seçimi oldukça önemlidir 4 bakkalın yanında sizi kimse görmek istemez bu nedenle insanların toplu olduğu alanlar daha ön plandadır. Ancak büyük marketlerin yanında A101, Bim gibi önemli zincirlerin yanında temizlik ürünleri kesinlikle satmayın zira ne kadar ucuz da verseniz adamlar almıyor ! Bu nedenle çerez, çikolata, dondurma, sigara, içecek bunlara ağırlık verin.

Giyim Sektöründe Para Var Mı?

Giyim sektöründe eski yıllarda çok kar marjı vardı. Ancak doğu ve güney doğu’da halen para kazanılmasına rağmen giderek kötüye gitmekte. Nedeni de internet üzerinden alışverişlerin yapılması. Defacto, Lcw derken daha bir çok online alışveriş mağazalarında istediğiniz ürünü hem ucuza hem de kredi kartına taksit şeklinde alabilirsiniz. Bu nedenle giyim sektörü biraz arka planda kalıyor artık. Ancak ilçenizde ve mekan konumu iyi ise yine giyim sektörüne girebilirsiniz. Genelde bayan alışverişinde kar marjı daha az olmasına rağmen müşteri bakımından daha yüksektir erkeklere göre.

Bayan giyim, çocuk giyim üzerinde yoğunlaşmanız önerilir. Ancak artık internet üzerinden giyim satışı yapanlar da artış gösterse de, geri iade söz konusu olduğundan karlı bir iş olmaktan çıkmakta.

En Çok Para Kazandıran İşler

Sizler birçok iş fikri sunabiliriz ancak asıl amacımız en çok para kazandıran işlerin hangileri olduğu olması nedeni ile bizlere fazla para getirisi olan iş fikirlerini sunalım.

  • Otomotiv sektörü ; fazla para kazandırmakla beraber, kar marjı aracın durumuna göre yükselebilir. Misal sizler bir aracı ucuz almış iseniz, onu piyasanın normal fiyatına satarak daha fazla para kazanabilirsiniz. Misal 10 bin TL lik bir araç aldığınızda bunu 7,5 bin TL den alıp 10 bine satmak mümkün.
  • Daire alıp satarak para kazanmak ; bu sektör çok karlı zira kendimden biliyorum. Güvenilir müteahhit ile çalışmanızı öneriyorum. Daire başlamadan veya inşaat halinde iken satın alın. Daire tamamlanınca kar marjını bırakarak satın. Genelde bu şekilde ülkemizde altına 1 yılda son model araç atanların sayısı oldukça fazladır.
  • Çin’den ucuz ürün getirip toptancılara satmak ; Çin menşei ülkesi olup ucuz ürün bulmak oldukça fazla. Yerli üretim ve işçi masrafları fazla olması nedeni ile arz talep ürünlerini oradan ucuza alıp, Türkiye’de karınızı bırakarak satmak mümkün. Burada dikkat edilecek nokta ise güvenilir Çin alışveriş sitelerinden ürün almak. Aliexpress, Tindydeal, vb.
  • Pamuklu – Elmalı Şeker Satmak ; Gelişi 2018 yılı ortalarına doğru 0,75 TL olup satışı çoğu yerde 1 TL ve 1,5 TL şeklinde bu da demek oluyor ki kar marjı oldukça fazla. Son bahar aylarında satışı daha fazla olup, yaz aylarında bunlar eridiği için satılmıyor.
  • Kontor Bayiliğinde Kar Var Mı? Evet bu ürünleri satmak kar marjına etki eder. Vodafone, Turkcell, Türk Telekom kontorleri ve paket satarak kar üstüne kar elde edebildiğiniz gibi, Ortalama olarak turkcell bir paket satışında kar marjı 2 TL olup, miktar artıkça kar oranı daha da yükseliyor.
  • Gazete satmak karlı mı? Ne yazık ki gazete satmak fazla kar getirmiyor şöyle düşünün; bir gazetenin satış fiyatı 1 TL ise size gelişi 0,975 krş !!! Yani müşteri sizlerden bir poşet isterse kar yerine zarar ediyorsunuz ! Bu nedenle gazete satmanın amacı müşteri çekmektir ve ortalama her 10 gazete alan kişiden 1 tanesi iş yerinde farklı ürün almakta. Bu durum akbil dolum bayileri içinde geçerlidir.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın