Modern technology gives us many things.

Kredi Kartı Cvv Numarası Nedir?

Kredi kartının arka yüzündeki cvv numarası olarak tabir edilen ve rakamlardan oluşan 3 haneli kod: cvv güvenlik numarasıdır.

Banka veya kredi kartı arka yüzünde bulunan cvv numarası kodu olarak adlandırılan güvenlik adımlarından bir tanesi olup, internet veya sanal alışveriş yaparken sitelerin sizlerden talep ettiği bilgiler arasında. Bu rakamı eksik veya hatalı girmek demek, bankaların yapılan alışverişe onay vermemesi demektir. Bu nedenle bu gibi bilgileri girerken, hassasiyet göstermeniz mantıklı olacaktır. Özellikle cvv nedir ziraat en fazla merak edilenler arasında.

Online alışveriş yaparken, sizlerden ödeme ekranına geldiğinizde kart bilgisi talep edilir. 16 haneli kredi veya banka kartı numarası, son kullanma tarihi sonrasında ise cvv kodu talep edilmektedir. Bu kod, kartın arka yüzünde ortada bulunan 3 haneli güvenlik kodudur. Bunu hatalı girerseniz, işlem başarısız olur ve para çekilmez ödeme yapılmaz!

Cvv Nedir?

Cvv nedir, cvv kodu nerede yazar şeklindeki sorgulamalarda kartların arka yüzünde 3 haneli olarak sizlere sunulan kredi kartın güvenlik seçenekleri arasında gösterilen numara rakamlarından oluşan bir kısımdır. Her kredi kartı veya banka kartında arka yüzde zorunlu olarak bulundurulan adımlardan bir tanesidir. Kredi kartı günümüz şartlarında fazlası ile kullanılan bankacılık ürün ve hizmetlerinden bir tanesidir. Cepte nakit para olmadığı anda bile nakit para şekline geçen kredi kartları sayesinde limitleri dahilinde alışveriş yapmak mümkün. Bunun yanı sıra nakit avans çekmek aşamasında bile insanların parasız kalmamasında önemli etkenler arasında. Belirli faiz oranları karşılığında sizlere nakit para sunan kredi kartlarında limitler ne kadar yüksek olursa, nakit çekme limiti de artmaktadır. Üstelik son yıllarda bankaların devreye soktuğu taksitli nakit avans şeklindeki çalışmaları çok dikkat çekmiştir. İnsanlar artık nakit avans çekerken, taksitli seçeneğini kullanarak ödeme aşamasında sıkıntıya düşmemeyi amaçlar.

Kredi kartı sadece nakit avans çekmekle sınırlı kalmamakta. İnternet alışverişi aşamasında alınan ürün türüne taksit yapılması, nakit paranın yerine geçen önemli hamleler arasında. Cepte fazla para olmadığı anlarda binlerce TL değerindeki bir ürünü kolaylıkla satın alarak, ihtiyaçların giderilmesini sağlar. Üstelik alınan ürünün taksitlere bölünmesi ve taksitli alışveriş seçeneğini de devreye alır.

Cvv Kodu Nerede Yazar?

Cvv kodları genellikle tüm banka kartlarında veya kredi kartlarında arka yüzde bulunur. Kartın hemen üst bölgesinin biraz altında sizlere göre sağ tarafta 3 rakamlı bir şekilde yazılıyor. Bu nedenle alışveriş aşamasında sizlerden talep edilen cvv kodu alanına hemen kartın arka yüzünü çevirerek, işlemleri yapabilirsiniz. Aşağıdaki ekranda bu numaranın nerede yazıldığını örnek bir görsel ile açıklamak istedik.

Günümüze bakıldığında bankaların kişilerin banka bilgilerini korumak ve güvende tutmak adına yaptığı güvenlik çalışmalarından bir tanesidir cvv kodu. Bu nedenle cvv kodu sayesinde sahtecilik ve habersiz para çekilmesi gibi önemli hırsızlık olaylarının yaşanmamasını sağlamakta. Ancak her ne kadar bankalar bu adımları yapsalar da, hırsızlar kart kopyalama gibi önem arz eden etkenleri devreye alırken, bankamatik cihazlarına yerleştirmek de bu da kart kopyalanmasına neden olmakta. Bu nedenle bu gibi olumsuz olaylar ile karşılaşmamak adına bankamatik cihazlarına kartınızı yerleştirirken, dikkatli olmanızda fayda var.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku