Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2020-2021

Evlenme kredileri ile evlenmek isteyen bireyler, devlet destekli evlilik kredisi ile 2020 yılına avantajlı kredi destek paketleri ile tanışabilir. Söz konusu devletin desteklediği evlilik önemli konular arasında olup, amaçlarından biri de genç nüfusu artıran hamlelerden bir tanesidir diyebiliriz.

Öncelikle şunu bilmenizde fayda olacaktır; devlet destekli çeyiz parası almak için en az 27 yaşında olmanız gerekiyor hem sizin hem de eşinizin. Ayrıca belirtilen bankalarda çeyiz hesabı açtırmak gerekiyor. Ayrıca 3 yıl boyunca birikim yapılan hesaba para yatırmanız gerekiyor. Bu şartlar dahilinde devlet de sizlere biriken paranın miktarına kadar ekstra bir para vermektedir.

Evlilik Kredisi 2020 Başvuruları

İlk kez 2016 yılında hayata geçirilen ve kamuoyunda “Düğün Kredisi” olarak bilinen evlilik kredisi, ekonomik durumu evlenmeye yeterli olmayan çiftler için oluşturulmuş bir kredi tipidir. Genel olarak, evliliğin düğün töreni, eve çıkılması ve benzer aşamalarını kendi olanaklarıyla karşılayamayan çiftlerin borçlanarak masraflarının bir kısmını karşılayabilmesi üstüne kuruludur.

2020 Mayıs itibariyle, kamuoyunda faizsiz olarak duyulan evlilik kredisine ilişkin bir duyuru veya kampanya bulunamamıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte anılan bu krediye ilişkin, Bakanlık tarafından da böyle bir destek ve kredi sağlanmadığı açıklanmıştır. Buna karşın çeşitli bankalardan ihtiyaç kredisi çekilerek düğünlerde karşılaşılacak masrafların bir kısmının telafi edilebilmesi mümkündür.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Birçok bankanın yeni gözde ürünü “Çeyiz Hesabı” olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu üründen faydalanabilmenin de bazı özel koşulları bulunmaktadır. Henüz reşit olmayanların velileri, reşit olanların ise kendileri bu hesabın açılması için başvuru yapabilmektedir. Hesabı açan kişinin ise 25 yaşına girmemiş olması gerekmektedir. Yaklaşık olarak her ay en az 155 TL veya üç ayda bir olmak üzere her ödeme döneminde en az 465 TL ödeme yapılması gerekmekte olup normal vadeli mevduat hesabı gibi görünmektedir.

28 yaşından ufak olan ve hiç evlenmemiş olanlar, eğer evliliklerinden önce en az üç yıl düzenli bir şekilde bu hesaba ödeme yapmışlarsa devlet desteğinden yararlanabilmektedirler.Belli koşullara bağlı olarak, söz konusu hesapta bulunan miktarın %20, 22 veya 25’i devlet tarafından karşılanmakta ve en büyük oran için 9000 TL’yi geçmemektedir.

Ortak hesap olarak bu üründen yararlanılmamaktadır. Buna karşın çiftler bilerek veya bilmeyerek kendi adlarına Çeyiz Hesabı açmışlar ise, gerekli koşulları sağladıklarında devlet desteğinden yararlanabilmektedirler. Evliliğin gerçekleştiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde bankaya başvurulması gerekmektedir.

Çeyiz Hesabı Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Çeyiz hesabı açtırmak isteyen veya düşünenler, bir çok banka ile temas kurabilir. Buradaki amaç aslında faiz oranlarının daha düşük olma durumudur. Devlet ayrıca evlilik kredisi çekmek isteyenlere de yardımcı oluyor. Bu konuda bankalara yazı gönderilmiş ve uygun faiz oranları karşılığında talep edilen kredi tutarı anlık olarak verilmesi belirtilmiştir.

Evlilik kredisi veren bankalar 2020 – 2021 yılları dahilinde Yapı kredi bankası, halkbank, kuveyt türk bankası ve garanti bankası olarak karşımıza çıkıyor. Yine aynı şekilde cepteteb bankası da son aylarda bu kredi destek paketini vermeye başladığını duyurmuştur. Gerekli olan belgelere baktığımızda ise iki bireyin kimlik bilgisi talep edilmektedir. Gelir durumunu gösteren belgeler, ayrıca yeri geldiğinde banka kefil talep edebilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın