2020 Devlet Memurlarına En Uygun Ev Kredisi Veren Bankalar

Normal bireyler ile devlet memurları arasında banka kredileri başvurusunda uygun faiz oranı değişebiliyor. En uygun ev (konut – mortgage) kredisi veren bankalar 2020 yılında faiz oranlarını %0,85 e kadar düşürdü! Devlet memurlarına uygun faizli konut kredisi başvurusunda üstelik bir takım avantajlar da sunulmakta. Memurlara uygun kredi kapsamında başta konut kredisi olmak üzere ihtiyaç, tüketici ve taşıt kredileri de sunulmakta.

Devlet Memurlarına Düşük Faizli Konut Kredisi

Öncelikle hangi bankaların, devlet memurlarına düşük faizli kredi tahsisi yaptıklarına bakarsak;

  • Vakıfbank Kamuya Özel Kredi
  • Akbank Kamuya Anında Kredi
  • Denizbank Kamu Çalışanlarına Özel Kredi
  • Halkbank Kamu Çalışanlarına Kredi
  • Şekerbank Kamu Çalışanlarına Kredi
  • Yapı Kredi Memur Kredisi

İşçi ve emekliye göre en yüksek maaşı alan memurlar, ev almak için görece daha olumlu koşullarda kredi bulabilmektedir. Memurların, ortalama düzeye göre işlerinin daha garanti görünmesi ve gelirlerinin düzenli olarak verilmesi kuşkusuz borçlarını daha rahat ödeyebilecekleri sonucuna götürmektedir.

Devlet Memurlarına Çok Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Memurlar için en uygun ev kredisi veren bankalar genellikle kamu bankalarıdır. Bunlar ise Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tır. 29 mart 2020 itibariyle bu üç bankanın meslek ve bağlı bulunan kuruluş fark etmeksizin herkes için vermiş olduğu konut kredilerinde faiz oranı %1’in altındadır. Buna karşın memurun maaşını aldığı bankanın anlaşmalı kurum çalışanlarına dönük kampanyaları da olabilmektedir. Şu da önemlidir ki bankaların krediler için uyguladıkları faizler her an değişime açıktır. Bugün öğrenmiş olduğunuz kredi faizleri, oranları ve masrafları, iki iş günü sonra geçerliliğini yitirmiş olabilecektir. Bu yüzden memur olun veya olmayın, ev kredisi de dahil tüm kredi ihtiyaçlarınızda günlük olarak araştırma yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca bazı bankalar memurlara özel kredi kampanyaları sağlamaktadır. Bu bankalar ise şöyledir: Vakıf Bankası, Akbank, Deniz Bank, Halkbank, Şeker Bank, Yapı ve Kredi Bankası. Bu bankaların memurlara dönük vermiş oldukları krediler 36 aya kadar taksitlendirilmekte ve 50,000 ile 90,000 TL arasında değişmektedir.

Konut kredisi için başvuracak olan memurların yanlarında maaş bordrolarını, ikametgâh belgelerini, alınması planlanan konutun tapusunun fotokopisini ve varsa kira gibi ek gelirleri gösteren belgelerini bulundurmaları gerekmektedir. Ortalama bir kredi notuna ve ortalama bir gelire sahip olan memur, ortalama faiz oranları dikkate alındığında aylık net gelirinin (maaş) yaklaşık 35 – 40 katını konut kredisi olarak çekebilmektedir.

Memura Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet bankaları üzerinden kredi başvurusu yapmak isteyen vatandaşların başta Ziraat bankası olmakla beraber vakıfbank ve halk bankası üzerinden kredi talepleri değerlendirmeye girmekte. Bu nedenle uygun faizli kredi arayışında olanlar bu bankalar dahilinde başvurularını yapabilir.

Halkbank sms ile konut kredisi başvuruları için;

  • “KAMU, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar”
  • Bilgilerini aralarında birer boşluk bırakarak
  • 3452’ye kısa mesaj gönderebilirsiniz.
  • Örn: KAMU 12345678910 3000 15000

Ziraat bankası sms ile konut kredisi başvurusu için;

KONUT, kendilerine ait olan T.C. kimlik numarası, kullanmak istedikleri kredi tutarı, aylık kazanmakta oldukları net gelirleri, satın alınacak olan konutun bedeli yazılmalı ve 4747 numarasına SMS olarak gönderilmelidir.

Vakıfbank sms ile kredi başvurusu için;

Tüm cep telefonu operatörlerinden “TIK boşluk TC KİMLİK NO boşluk AYLIK GELIRINIZ” şeklinde bir SMS’i 5724’e göndermeniz yeterli olacaktır. Sonucu 5 dakika içerisinde cebinizde olacaktır.

Örnek SMS mesajı : TIK 11111111111 3500

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın