Devletin Verdiği Hibeler Hangileri? (Çiftçiye Hayvancılığa)

Devletin çiftçiye ve hayvancılığa verdiği hibeler bu yıl da verilmekle beraber hibe alma şartlarını taşıyanlar, bu paradan yararlanabiliyor. Bunlar arasında kosgeb aracılığı ile hem çiftçiye hem de hayvancılık ile uğraşanlara, bir takım hibe desteği verilmektedir. Kosgeb, devlet hibeleri konusunda 2020-2021 yıllarını kapsayacak şekilde, devletin verdiği hibeler teşvik listeleri dahilinde uygun gördüğü kişilere ve kurumlara vermektedir. Bir çok birey tam olarak hibe ve kredi kelimelerini karıştırabilir. Hibe demek, karşılıksız nakit para olmakla beraber kredi ise geri ödemeli nakit demektir. Söz konusu devletin verdiği hibeler için bilgi almak isteyenler aşağıdaki devlet destekli hibelerin neler olduğuna bakabilir. Bunlar arasında en önemlileri;

 • İş kurmak için devlet destekli hibe
 • Hayvancılık yapmak için devlet destekli hibeler
 • Genç çiftçi projesi için devletin desteklediği hibe
 • Halkbank esnaf destek kredileri (usta girişimci ve kosgeb destekli)

Şeklinde sıralanabilir. Söz konusu hibe destekleri 2020 yılı dahilinde binlerce şahısa ve kuruma verilmiştir.

Devletin Verdiği Hibeler 2020

Ülkemizde son zamanlarda birçok kişi yeni bir sektöre yatırım yapmak istiyor fakat yatırım yapacakları iş için gerekli parayı bulmakta zorluk çekiyorlar. Hükumette bu noktada devreye girerek iş kurmak isteyen girişimcilere hibe vererek veya KOSGEB aracılığıyla kredi vererek destek oluyor. Tabii ki bu yardımlardan faydalanabilmeniz için bazı şartları da karşılamanız gerekiyor. Aşağıda popüler olan devlet hibelerinden birkaçını sizler için sıraladık.

 • 300 koyun projesi

Ülkemizde hayvancılığın yeteri kadar gelişmemesi ve et fiyatlarının yüksek olması sonucunda hükumet hayvancılık yapanlara destek olabilmek amacıyla 300 koyun projesini başlatmıştır. Bu projeden yararlanabilmek için ilk olarak 300koyun.tigem.gov.tr adresinden ilk başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Bu projeden en az 100 koyun en fazla 300 koyun alacak şekilde faydalanabilirsiniz. Bireyler devlet destekli hibe projesinden faydalanmak isteyen çiftçiler, ilk olarak siteye üye olmalılar daha sonra üyelik sayfasında çıkan başvuru formunu doldurabilirler. Sonuçların açıklanması için belirlenmiş belli bir tarih yok, fakat başvuran kişilere hızlı bir şekilde dönüş yapıldığı söyleniyor.

Ön başvurunuzun olumlu olması sonucunda, ön başvuru sürecinde verdiğiniz telefon numaralarından sizinle iletişime geçerek durum hakkında bilgi veriliyor ve bazı belgeleri göndermeniz isteniyor.

 • Tarımsal sulama hibe desteği

Devletimizin çiftçilere sunduğu devlet destekli projelerden bir diğeri de çiftçilere verilen tarımsal sulama hibe desteğidir. Bu projenin amacı tarım faaliyetleri yürüten çiftçilerin modern sulama tekniklerini %50 indirimli bir şekilde kullanmasını sağlayarak, çiftçilerin daha ekonomik bir şekilde sulama yapabilmesini sağlamaktır. Başvuru şartları şu şekildedir:

 • Çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olmak
 • Kooperatifler aracılığıyla kiralanmış olan araziler ile de bu kampanyadan yararlanabilirsiniz. Fakat sözleşmenizde tarımsal üretim yapabileceğinize dair madde bulundurmak zorundasınız.
 • Bu projeden devletten 10 yıl içerisinde destek almamış olanlar faydalanabilir.
 • Sıfır faizli KOSGEB kredisi

Devlet Destekli Projeler

Devlet destekleri 2020 sıralamamızda bulunan en önemli desteklerden biride sıfır faizli KOSGEB kredisidir. Esnafların ve yeni bir işe yatırım yapmak isteyen kişilerin nakit sıkıntısını 0 faizli bir şekilde çözmeyi amaçlayan KOSGEB anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla 300.000 TL’ye kadar kredi sağlıyor. Kredinin 4 yıla kadar vade süresi bulunmaktadır. Sıfır faizli KOSGEB kredisinin bazı şartları bulunmaktadır, bu şartlar:

 • Başvuru yapıldığı tarihte işletme aktif durumda olmalı ve vergi levhasının bulunması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin daha önce bu destekten faydalanmamış olması gereklidir.
 • Bakanlığın KOSGEB’e ayırmış olduğu bütçedeki miktar tükendiğinde, işletmelere verilen destekte bitecektir.

Söz konusu devlet destekli projeler aşamasında üretim alanındaki her başvurular hızlıca onaya gitmektedir. Yani berber dükkanı veya büfe açacağım gözü ile bakılmamalı. Zira üretim isteyen devlet bu nedenle çiftçilere, tarım ile uğraşan şahıslara daha fazla ağırlık vermekte. Tabi bu demek değildir, her projesi olan kesin onaylanır diye. Ülkemizde ticarete atılmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır bu nedenle kosgeb aracılığı ile iş kurmak için devlet destekli hibe kredisi alabilirsiniz. Tabi bunun için bir takım etkenleri aşmalı ve buna göre kararınızda devam etmelisiniz. Bu projelerin neler olduğuna bakarsak, yani onay alma ihtimali yüksek projeler;

 • Ar-ge çalışmaları
 • Süt üretimi
 • Küçük veya büyükbaş besiciliği
 • Kaz çiftliği, tavuk ve arıcılık
 • İpek böcekçiliği
 • Sebze-meyve yetiştiriciliği
 • Bitcoin – Kripto Para üzerine gelişmeler
İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın