Doğum Parası Kaç Yaşına Kadar Alınır?

Annenin T.C. kimlik numarası postane hesabına yatırılan çocuk parası için ödemelerin kaç yaşına kadar yapılacağını merak edilenler arasında. Doğum parası almak isteyenler öncelikle çocuk parası alma şartlarını taşımaları gerekiyor. Sonrasında ise doğum parası kaç yaşına kadar alınır sürekli midir tarzındaki sorulara yanıt aramak isteyebilir. Aşağıdaki bilgiler sayesinde akıllardaki doğum parası sorularına yanıt bulmak mümkün!

Doğum Parası Kaç Ay Sonra Yatar?

Bizlere gelen soruların başında başvuruda bulunan çocuk parası için doğum parasının ne zaman yatacağı. Edinilen bilgilere göre başvurudan 45 gün sonra onay durumunda olan şahısların ptt hesaplarına TC kimlik numarası üzerinden ödemeler geçmektedir.

Ailelere sahip oldukları çocuklar için bir takım ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler doğrultusunda aileler çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta ya da çocuğun geleceği için yatırım olarak saklamaktadır. Çocuklar için doğum parası adı verilen ve sadece annelerin hesabına yatırılan bu para yardımı günümüzde tüm ailelere yapılmaktadır. Ancak doğumdan sonra başvuruda bulunmak şartı aranmaktadır. Başvuruyu yapan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm bireyler bu ödemeden faydalanabilmektedir. Doğum parası kaç yaşına kadar alınır sorusuna ise verilebilecek farklı şekilde cevap vardır. Doğum parası dediğimiz ödeme bir kez yapılır. Ancak eğitim ve diğer giderler için devlet desteğe devam etmektedir.

SGK Doğum Parası Ödemeleri

Sgk tarafından verilen doğum parası ödemeleri için şahıslardan talep edilen şartlar arasında doğum raporu da bulunur. Doğumu yaptığınız hastaneye giderek, bu raporu elde etmek mümkündür. Her çocuk için farklı miktarlarda aylık ödemeler alınabilmektedir. Dar gelirli ve çocuklarını okutmakta güçlük çeken kişiler için bu şekilde bir sistem uygulanmaktadır.

Kız çocukları için evlenene kadar aylık 40 ile 60 TL arasında bu rakam yaşa göre değişir. Erkek çocukları için ise yine 35 ile 60 TL arasında olup 25 yaşına kadar alınmaktadır. Bu ödemeler aylık yapılmakta ve ailede çalışan bireyin maaşına AGİ yani Asgari Geçim İndirimi olarak yansımaktadır. 25 yaşının altında olup da bir işe girip çalışan erkek çocuklar için bu ücret kesilir. Eğer çalışmıyorsa 25 yaşına kadar alınmaya devam edilmektedir. Doğum parası bir kereye mahsus olup, eğitim ve diğer giderler için yapılan bu destek ve yardımlar farklıdır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı kurumlarına başvuruda bulunarak buralardan detaylı ve geniş bilgi edinilebilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın