Doğum Parası Sorgulama Numarası 2022 (ANINDA ÖĞREN)

Doğum parası 2022 yılında da ödenmeye devam etmekle beraber bireyler doğum parası sorgulama numarası alo 144 hattını arayarak konu hakkında bilgi sahibi olabilir. Doğum parasının yatıp yatmadığına bakmak isteyen bireyler, doğum parası sorgulama telefon numarasını merak edebilir. Bu konuda alo 144 doğum parası sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır. Mobil teknoloji çağının ilerlemesi ve gelişmesinin ardından tüm bankacılık işlemleri artık tek bir telefon kadar yakın ve hızlı.

Bunun yanında devlet hizmetleri olarak verilen kamu hizmetlerinin artık net ortamına taşınması ve vatandaşların bir çok işlemi kurum olarak buralarda yapmasının da önü açıldı. Ayrıca dileyenler edevlet üzerinden kendi şifreleri ile giriş yaparak, çocuk parası sorgulama ekranına ulaşabilirler.

Doğum Parası Sorgulama Telefon Numarası

Devletin sunduğu özel imkanlar ve yardımlar neticesinde her geçen gün maddi geliri az olan vatandaşlara el uzatarak onlara da iyi bir yaşam sunmak için çalışmalar yürütülmektedir. Bunlardan bir tanesi de maddi gelir durumu aranmaksızın her yeni doğan bebek için ödenen doğum parası ödemesidir. Yeni doğan ve ilk çocuğunu kucağına alan aileler için bu ödeme miktarı 300 TL iken, ikinci çocuğunu kucağına alanlar için ise 400 TL olmaktadır. 3. Ve son çocuğunu kucağına alan aileler için 600 TL devlet doğum parası yardımını yapmaktadır. Ancak bunların dışında 4,5,6, ve daha fazla çocuğa sahip olan aileler için üçüncü bebekten sonra ödeme yapılmaz.

Devlet tarafından doğum parası alabilmek için öncelikle bir takım şartları yerine getirmek gerekmektedir. Annelerin doğum yapmış ve bebeğini kucağına almış olması şartı aranmaktadır. Eğer ki anne doğumunu yaptıktan sonra bebeğini kucağına almış ise başvuruda bulunarak kolay şekilde doğum parası almaya hak kazanabilecektir. Böylece artık aileler doğum parası sorgulaması yaparak ücretinin hesabına yatması halinde PTT gişelerinden bu ücreti kolay şekilde çekebileceklerdir. Yeşil kartlılara çocuk parası konumuza bakabilirsiniz.

Doğum parası sorgulama üç farklı şekilde yapılır. Birincisi E devlet sistemi üzerinden sorgulama yapma, ikincisi ise PTT gişelerinden bizzat sorgulama yapmak, bir diğer son yöntem ise telefonla 444 1 788 numaralı telefon üzerinden sorgulama yapma işlemidir. Bu şekilde aileler artık kolay şekilde sorgulama yapabilir ve hesaplarına yatan ücretleri kolaylıkla kontrol edebilmektedir.

Doğum Parası Sorgulama Numarası Kaç

Doğum parası sorgulama numarası Alo 144 hattını arayarak, çocuk parası sorgulama işlemlerini dakikalar içinde yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir telefondan 144 tuşuna basmanız gerekiyor. Sonraki işlemde ise çocuğun TC kimlik numarası verilmesi gerekiyor teldeki görevliye okuduktan sonra doğum parasının yatıp yatmadığını görevli sizlere belirtiyor. Günümüz şartlarında çocuk parası, 2022 yılında artmaya devam edecektir.

Söz konusu doğum parası diğer adı ile çocuk parası yardımı postane yani ptt tarafından ödenmektedir. Ptt bankamatik kartınız var ise vakıfbank, halkbank veya ziraat atmlerinden ücretsizce çocuk parası çekilebilir. Çoğu vatandaşın aklında ise bazı sorular olmakla beraber, bunların yanıtlanmasını isteyebilir. Bu sorulara baktığımızda ise

  • Doğum parasının yattığını nasıl anlarız? Öncelikle sosyal yardımlaşmaya başvuru yapmanız gerekiyor. Çocuğun kimliğinin başvuru yapmadan önce çıkarılması ve elinizde olması gerekiyor. Çocuk sayısına göre doğum parası miktarı değişmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra doğan çocuğun, sağlık ocağına götürülerek kaydının açılması zorunludur. Her ay aile sağlık hekimine çocuğun kontrölü için gidilmelidir ve bu sisteme işlenmektedir. Her 2-3 ayda bir ödemeler PTT hesabına yapılmaktadır ve annenin TC nosu üzerinden ödeme çekilir.
  • Doğum ve süt parası ne kadar? Çocuk sayısına göre doğum parası değişmekle beraber en fazla 600 TL alınıyor. İlk çocuğunuz ise 300 TL, sonrasında 400 ve 600 TL şeklindedir. İlerleyen yıllarda bu tutarın artırılması hedeflenmektedir. Ayrıca süt parası aylık 100 TL olarak ödenmektedir. Her 2-3 ayda bir ödeniyor. Ödemeler PTT hesaplarına annenin TC nosuna yapılıyor ve sadece anne çekebiliyor.
  • Doğum parası yardımından nasıl yararlanabilirim? Öncelikle doğan çocuğun nüfus müdürlüğünden kimlik çıkarılması gerekiyor. Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi ile beraber en yakın sosyal yardımlaşma vakıflarına şahsen gidilip, ilgili dilekçeyi orada doldurup imzalamanız gerekiyor. Başvuru sonrasında ortalama 25 gün içinde onaylanıyor ve ilgili ödemeler 45 gün sonra yapılmaya başlanıyor. Bireyler Doğum yardımı sistemine kayıt olduktan sonra başvuru tamamlanmış oluyor.
Alo 144 ile çocuk parası sorgulama öğrenme olarak bu servisi ücretli bir şekilde kullanabilir ve bilgi isteyenlere paylaşabilirsiniz.

Doğum yardımı her ay mı yapılıyor?

Tek seferlik yardımlardan biri olan doğum yardımı bir defaya mahsus verilmektedir. Çocuk sayısına göre miktarlar 300, 400 ve 600 TL değişmektedir. Doğum yardımı ile süt parası karıştırılmamalıdır.

Doğum yardımından kimler faydalanabilir?

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra kimliği çıkarılan her çocuğun doğum yardımından yararlanabileceğini belirtelim. Öte yandan bu tarihten önce çocuğunuz var ise ve bu tarihten sonra yeni bir çocuğunuz olmuş ise toplamı baz alınıyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın