Doğum Parası Sorgulama Telefon (HEMEN NUMARASINI ÖĞREN)

Sosyal devlet anlayışı nedeni ile bireylere çocuk parası diğer adı ile doğum parası verilmektedir. Bunu sorgulamak için doğum parası telefon numarası olan alo 144 ile öğrenmek mümkündür. Bunun için annenin T.C. numarası gerekmektedir. Doğum parası sorgulama aşamasında telefondan çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenmek hem zaman almıyor hem de akıllardaki soru işaretini gidermiş oluyor. Sizlerden hemen doğum parası numarasını öğrenerek, işlemlerinize başlatabilirsiniz. Çocuk doğduktan sonra çıkaracağınız doğum raporu sonrasında, çocuğun TC kimlik kartı dahilinde işlemleri sosyal hizmetlere giderek başlatılacağının altını çizelim!

Doğum Parası Sorgulama

Yeni doğan ailelere devletten doğum yardımı desteği ile bebeklerin temel ihtiyaçlarını almaları için ailelere yardım yapılmaktadır. Yeni doğan bebekler için geçerli olan bu ödenek tüm vatandaşlar için geçerlidir. Yeni doğan bebeklerin annelerinin hesabına yatırılan bu para ortalama olarak doğumdan 2,3 ay sonra yapılmaktadır. Doğum parası adı altında verilen bu para bebekler için bir hediye anlamına gelmektedir. Aile bebeklerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilir, bebeğe yatırım için çeyrek altın alabilir ve saklayabilir. Doğum parasından faydalanabilmek için bebek dünyaya geldikten sonra Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına bireysel olarak başvuruda bulunmak gerekmektedir.  Yapılan başvurular neticesinde tüm başvuruda bulunan vatandaşlara ilk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için ise 600 TL tutarında ödeme yapılmaktadır.

Doğum parasını alabilmek için anneler sık sık PTT ye giderek ücretin hesabına yatıp yatmadıklarını kontrol etmektedir. Ancak bu şekilde yapmaya gerek yoktur. Telefon üzerinden arama yaparak PTT yi arayarak bu konuda hesabınıza bir para girişi olup olmadığını öğrenebilir ve kolay şekilde hesabınızdaki ücreti eğer yatmış ise gidip PTT gişelerinden kimliğiniz ile birlikte çekebilirsiniz. Doğum parası almak için sorgulama yapmak büyük kolaylıklar sunmaktadır. Doğumdan sonra bebek ile gişeye gitmek zor bir süreç olabilir bu yüzden PTT iletişim merkezini arayarak kesin bilgi aldıktan sonra gitmenizde büyük fayda olacaktır.

Doğum Parası Sorgulama Numarası

Doğum parası başvuru sonucunuzu sorgulamak için e devlet sistemi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. E devlet sitesine girerek TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yaptıktan sonra Doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama ekranına girerek bu alandan doğum yardımınızı sorgulayabilirsiniz.

Doğum parası için sorgulama işlemleri alo 144 ile kolayca öğrenilebilir. Ancak günümüz şartlarında edevlet sistemi üzerinden de sosyal yardımlara ulaşmak mümkündür. Yukarıda detaylıca hazırlanan bilgiler eşliğinde doğum parası sorgulama aşamasında sadece sizlere bir adet TC kimlik numarası bir de edevlet şifresi gerekmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın