Doğum Parası Telefon Numarası (HEMEN ARA)

Doğum parası sorgulama telefon numarası alo 144 hattını arayarak, annenin T.C. kimlik numarasını vermesi ile öğrenilebilir. Bunun için esktra bir bilgi alınmamakla beraber anında doğum parası öğrenilebilir. Bireyler doğmuş olan çocuklarının doğum parasını devletten alması için öncelikle şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Doğum parası telefon numarasını öğrenerek, konu hakkında gerekli olan şartları öğrenebilir ve onaylanan çocuk parasının ne kadar olduğunu ve de ne zaman çekileceğini de buradan öğrenmiş olacaksınız.

Doğum Parası İletişim Numarası

Devletin yeni doğum yapan annelere ödediği doğum parası adı altında geçen bu ödeme yeni dünyaya gelen her çocuk için yapılmaktadır. Bu ödemeyi almak için dar gelirli ya da zengin olmaya gerek yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm herkes bu ödemeyi alabilmektedir. Bu ödemeyi almak için sadece Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının ilinizdeki ya da ilçenizdeki ilgili müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzun ardından kolay şekilde doğum parası almak için PTT gişelerine giderek bu parayı çekebilirisiniz. Ancak parayı çekmeden önce şunu belirtmekte fayda var ki;  doğumdan sonra 2,3 ay kadar bir süre paranın hesabınıza yatması sürebilmektedir.

Bu yüzden PTT ye gidip paranızı çekmeden önce bu konuda kesin olarak paranın hesabınıza geçtiğini bilerek gitmenizde fayda vardır.

Doğum Parası Numarası

Doğum parası telefon numarası ile sorgulandığı gibi E devlet sistemi üzerinden Aile ve sosyal politikalar bakanlığı doğum parası başvuru sonucu bölümünden de sorgulanmaktadır. Telefon ile sorgulama yapmak isteyenler için alo 144 numaralı telefon üzerinden doğum parasının hesaba geçip geçmediği kolay şekilde öğrenilebilmektedir.  Paranız hesabınıza aktarıldı ise PTT gişelerine giderek, en yakın bir PTT aracılığı ile TC kimlik numaranızı gösterip kolay şeklide paranızı çekebilirsiniz. Ödemeler ailenin ilk çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için ise 400 TL ve 3. çocuğu için 600 TL olarak yapılmaktadır.  Eğer ki ailenin 4. ya da daha fazla sayıda çocuğu dünyaya gelmiş ise bu ödemeden faydalanamamaktadır.

Söz konusu bu işlemler için sizlerden ek bir ücret alınmamaktadır. Bu nedenle iletişim kanallarından yapacağınız görüşmelerde, annenin Tc kimlik numarası üzerinden sorgulama işlemi yapılıyor. Ayrıca gerektiğinde çocuğun da Tc numarası talep edilebilir. Bu nedenle alo 144 doğum parasını aramadan önce bu iki numaranın yanınızda olmasına dikkat ediniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın