E-devlet Şifremi Unuttum

E-devlet şifremi unuttum sorunu hemen herkeste ortaya çıkabilir hali ile yeni edevlet şifremi nasıl alabilirim veya unutulan şifreyi nasıl bulurum cevaplarına yanıt arayabilirsiniz. Edevlet hizmeti sayesinde artık devlet dairelerinin yükü fazlası ile hafiflemiş görünüyor. Eskiden olsa bir noter imzası dahil bir imza sirküsü için notere gitmemiz gerekiyorken, artık edevlet sitesi sayesinde bunu da oradan alabiliyoruz. En basit örneklerden biri de adli sicil kaydı sorgulama işlemlerinin artık edevlet bünyesinde hizmet verilmiş olmasıdır.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Öncelikle sizlere en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Bu işlem için ptt gişe yetkilisi sizlerden 4 TL talep edecektir. Ayrıca kişisel bilgilerin korunması amacı ile ilgili şahsın kendisine verilmektedir. Yani bir başkasının e devlet şifresini alamazsınız. Kimlik ibraz etmek zorunlu olup buna göre giderken yanınızda TC kimlik kartınızı da götürmeyi ihmal etmeyiniz.

PTT şubelerinden e-imza alınması için yukarıda yazdığımız gibi TC kimlik kartınız ile beraber en yakın PTT şubesine gidilmesi gerekiyor. Alınacak bu şifre geçici bir şifre olup belirli bir süre sonra sıfırlanacaktır. Bu yüzden şifreniz ile giriş yaptıktan sonra değiştirmeyi öncelikle yapınız. Ancak çoğu kişi bu işlemi yaptıktan sonra şifrenizi unutuyor hali ile şifremi nasıl geri alabilirim? Soruları geliyor işte şifrenizi geri almanın 3 basit yöntemi.

E-devlet Şifremi Unuttum Nasıl Geri Alabilirim?

Öncelikle en basit yöntem yeniden PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında yeni bir şifre almanız gerekiyor. Diğer bir yöntem ise turkiye.gov.tr adresine girip internet bankacılığı linkinden giriş yaparak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Son yöntem ise daha önce edevlet sitesine girerken cep telefonu onay mesajı karşınıza çıkıyordu.İşte oradan kayıtlı cep telefon numaranızı yazdığınızda yeni şifreniz oraya sms ile gelecektir. Bu sonraki adıma geçerken aşağıdaki ekran karşınıza gelecek. İşte tüm detaylar bu şekilde arkadaşlar. Edevlet üzerinden şifre değiştirme işlemleri bu yöntemler ile hızlıca değiştirilebilir ve yeni edevlet şifrenizi alabilirsiniz. Sonuç olarak bakıldığında eski kimlik kartı kullanıp da edevlet şifresini unutanların işleri daha basit olurken, yeni nesil cipli kimlik kartına sahip olanların biraz daha araştırması gerekiyor.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın