E-Devlet Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılmalı?

Vatandaşlar, edevlet şifre unuttum konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Bu durumda doğrudan ya yeni edevlet şifresi alabilir ya da kimlik kartı bilgileri ile şifresini değiştirebilirler. Birçok insan günümüzde artık E-devlet ile birlikte birçok işlemlerini halletmektedir. Bu sayede hem devlet işleri daha kolaylaşmakta hem de insanlar işlemlerini daha hızlı ve çabuk halletmektedir. Ancak tabi ki burada dikkat edilmesi gereken nokta E-devlet şifresi olmaktadır. Çünkü bu şifre olmadan bu sistemden yararlanılmıyor!

Edevlet Şifremi Unuttum

Bu sistemden yararlanılabilmesi için devletin her bir bireye verdiği bir şifre bulunmaktadır. Bu şifre ve ya mobil imza kullanılarak insanlar kolay bir şekilde işlemlerini ancak bu şekilde halletmektedir. Ancak tabi ki burada dikkat edilmesi gereken nokta bu şifresinin unutulmaması ve ya kaybedilmemesi olmaktadır. Bu tarz bir durum ile karşılaşıldığında hemen yeni şifre alınma bu sistem üzerinden yapılan işlemler bu şekilde devam ettirilmelidir. Diğer türlü bu şifre unutulduğunda bu sisteme girme imkânı bulunmamaktadır. Şifrenin unutulmasının da dışında eğer başkası öğrendi ise oda sıkıntı yaratmaktadır. Sonuçta birçok insan E-devlet sistemi ile çok önemli işlemler yapmakta ve bütün bilgileri bu sistem içinde kayıtlı olmaktadır. Bu yüzden bu sistemin şifresi de çok önemli olmaktadır. Bu şifre başka biri tarafından öğrenildiğinde sizin adınıza size zarar verebilecek işlemlerde yapılabilmektedir.

Bu işlemlerin yapılmasının önüne geçilmesi için ise bu şifrenin eğer böyle bir durum şekilde başkasının eline geçtiği düşünülüyor ise mutlaka hemen müdahale edilmeli ve şifre hızlı şekilde değiştirilmelidir. Edevlet şifresi değiştirmek için aşağıdaki yönergelere bakabilirsiniz.

E-Devlet Şifre Değiştirme

E-Devlet Şifresi Unutulduğunda Ne Yapılmalı en fazla gelen sorular arasında. Şifre değiştirme aşamasında öncelikle eski şifreye sahip olmanız gerekiyor eğer ki, eski şifreyi unutmuş iseniz elinizde TC kimlik kartı bilgisi de olmalıdır. Genelde seri no, anne ve baba adı gibi önemli bilgilerin girilmesi talep ediliyor. Kısa sürede edevlet şifresi değiştirmek isteyenler;

  • alo 180 hattını arayarak
  • En yakın ptt şubesine giderek yeni edevlet şifresi alarak
  • Eposta adresini hatırlayanlar sadece eposta bilgisi girerek
  • Kayıtlı cep telefonu numarası bilenler ise doğrudan buraya gelecek olan kod ile öğrenebilir edevlet şifresini.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın