E-imza Nereden Alınır? Eimza Ücreti Ne Kadar?

E-imza yani elektronik imza olarak adlandırılan bu sistem ile imzanız sanal ortamda hızlıca atılmaktadır. Peki e-imza nereden alınır ve eimza ücreti ne kadar? Bunun gibi bir çok sorunun yanıtını buradan öğrenebilirsiniz. Özellikle e-imza almak isteyenler, ilk adımı nereden başlayacaklarını bilmemekte.

E-İmza Nedir?

Baş harfindaki E- ile kolayca tarif edilen elektronik imza; sayısal veya elektronik olarak bir takım verilere eklenerek kimliğin doğrulanmasıdır. Elektronik veri olarak sayısal rakamların eklenmesi ile oluşan e imza, sanal ortamlarda gerçek imza yerine geçmektedir. Bu imza türü yasal olup, farklı amaçlar için kullanılabilir. Özellikle edevlet sistemine girişte, turkcell, vodafone, turk telekom veya tüm bankaların girişlerinde elektronik imza dahilinde giriş yapabileceğinizi belirtelim.

Bunlara ek olarak KEP adı verilen Kayıtlı Elektronik Posta veya Zaman damgası gibi işlemlerde de elektronik imza e-imza kullanılır.  E-imza türünde resmi kurumlar ıslak imza yerine geçtiğini belirtelim. Bu nedenle alacağınız elektronik imza sizlerin başına iş açmaması için güvenilir yerlerden almalı ve kimse ile paylaşmamaya dikkat etmelisiniz.

E-imza Nereden Alınır?

E-imza sanal yani internet ortamında kolayca ve hızlı olarak satın alınabilir. Bunun için güvenilir bir çok site bulunuyor. Ortalama olarak 30 dakika içinde elektronik imzanızı alabileceğinizi belirtelim. Ülkemizde bu imza servisini neredeyse tüm birimler kullanmaktadır. Baro girişlerinde, turkcell e imza servisi dahil her kalemde bu giriş kısmını görebilirsiniz. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından satın alabileceğiniz e imza fiyatlarının ne kadar olduğuna aşağıdaki ekrandan bakabilirsiniz.

Nitelikli elektronik imza olarak da alabileceğiniz NES (nitelikli elektronik sertifika) sistemi sayesinde bu hizmetlerin üzerinden gelebilirsiniz. Peki e imza fiyatları 2018 yılı için öngörülen fiyatlar ne kadar? İşte yanıtlar ;

Fiyatlarımız, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Ürün
Fiyat
11 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı
81,42 TL (69 TL + KDV)
22 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı
100,30 TL (85 TL + KDV)
33 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı
116,82 TL (99 TL + KDV)
4VPN/LOGON ( NES’SİZ )
41,30 TL (35 TL + KDV)
5VPN/LOGON ( NES ile birlikte alındığında)
29,50 TL (25 TL + KDV)
6Mini kart okuyucu fiyatı
41,30 TL (35 TL + KDV)
7Masaüstü kart okuyucu fiyatı
94,40 TL (80 TL + KDV)
8Test Sertifikası
41,30 TL (35 TL + KDV)

E-imza Nasıl Kullanılır?

Elektronik imzanızı aldık diyelim bunu sisteme nasıl gireceğiz. Yani e-imza nasıl kullanılır ; Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın