Eczanelerde Ücretsiz Maske Nasıl Alınır, Ne Zaman Kod Gelecek?

Vatandaşlar edevlet üzerinden epttavm ücretsiz maske siparişi verebiliyordu. Ancak artan talep karşısında maskelerin hızlıca gönderilmesi için çare eczanelerde ücretsiz maske dağıtılmasına karar kılındı. Cep telefon numaralarına 10 günde bir kez mesaj gelecek ve o mesajı alanlar, doğrudan her hangi bir eczaneye giderek 5 adet maskesini alabilecek!

Eczanelerden ücretsiz maske alınabilmesi için cep telefonuna Sağlık Bakanlığından 6 haneli kodun gelmesi gerekiyor. Kodu ulaşan vatandaş, doğrudan her hangi bir eczaneye giderek hak ettiği maskeleri ücret ödemeden kolaylıkla alabilir.

Ücretsiz Maske Siparişi

Cumhurbaşkanının son açıklamalarına göre maske satışı yasaklandı. Buna göre hiçbir ortamda maskenin para ile satılması tamamı ile yasaklanmış olup, para ile satanlar veya aracı olanlar hakkında yasal süreç başlatılacağı belirtildi. Söz konusu bu haberin ardından bakanlık, epttavm üzerinden formu doldurarak, haftada 5 adet maske siparişi verebileceği denildi. Buna göre e ptt ücretsiz maske siparişini vermek için yüz binlerce vatandaş, ilgili site üzerinden siparişini geçte olsa vermeyi başardı.

Vatandaşlar e devlet ptt ücretsiz maske siparişi verenlerin maskeleri ortalama olarak bir hafta içinde vermiş olduğu adrese, ptt kuryeler tarafından teslim edilecek. Ancak artan talebe karşılık, ptt personelin yetersiz kalacağı, kulislerde konuşulmakta. Bunu ön gören devlet, ilgili hizmetin aksamaması ve maskelerin bir an önce vatandaşa ulaştırılması amaçlanarak, durumu eczaneler ile iş birliği yaparak çözüm getirdi.

Eczanelerde Ücretsiz Maske Dağıtılması

Öncelikle gelecek olan mesajın 6 haneli kod içerdiğini belirtelim. Sağlık bakanlığı tarafından gönderilecek olan ücretsiz maske mesaj kodu sms aracılığı ile tüm vatandaşlara, ayrım olmaksızın gönderilecek. Bunun için kodu alacak olan vatandaşların, T.C. kimlik kartı dahilinde en yakın eczaneye başvurması gerekmektedir.

Bireyler ücretsiz maske edevlet sisteminde 10 günde bir defa olacak şekilde sms gönderilecek. Buna göre bir kişinin 10 gün için sadece 5 adet maske sınırlaması bulunuyor. Yani bir maskenin ömrü size göre 2 gün sürmesi gerekmektedir! Her ne kadar kötü bir durum olsa da, ücretsiz maske olması vatandaşların ücreti vermeden bunu alması bekleniyor. Bunu alanlar dilerse edevlet üzerinden ücretsiz maske formu kısmından yeniden maske siparişi verebilir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın