Edevlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Edevlet şifresi alma ve şifreyi değiştirmek isteyenler ne yapacaklarını tam olarak bilmemekte. Bu nedenle edevlet şifresi nasıl değiştirilir, nereden yeni şifre alınır fiyatı ne kadar hakkında bilgileri buradan öğrenmek mümkün!

Devlet işlerini resmi kurumlar dahilinde online ortamlarda bizlere sunan e devlet sistemi ile şifreniz dahilinde girip yapabiliyoruz. Edevlet şifresi bazen unutulabilir veya değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda e devlet şifresi değiştirmek istiyorum diye nasıl yapacağını bilmediğinizde, bu yöntem ile kolayca şifrenizi değiştirip kullanabilirsiniz yeni şifrenizi.

E Devlet Nedir?

Devletin resmi kurumları dahil bir çok devlet işini, online ortamda devletin izni dahilinde, vatandaşların kendi şifreleri ve TC kimlik numaraları dahilinde giriş yapıp işlemlerini yapmalarıdır. Burada devletin bir çok resmi kurumları bulunur ; edevlet bünyesinde sgk, bağkur sorgulamaları, vergi borçları, bimer, cumhurbaşkanı, tapu bilgileri gibi bir çok devlet kurumlarının işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Her daim erişime açık olan e devlet kapısı, 7/24 açıktır diyebiliriz. Zira şifreniz ile gecenin bir yarısı dahi giriş yapıp, işlemlerinizi halledebilirsiniz. Edevlet bünyesinde birçok resmi kurum var olup, şubelere veya ilgili birime gitmeden de işlemlerin yapılacağını söyleyebiliriz.

E devlet giriş nasıl yapılır?

E devletin resmi sitesi www.turkiye.gov.tr internet adresidir. Burada kullanmanız gerekenlere bakıldığında yani giriş konusunda 5 farklı metot bulunuyor. En fazla tercih edilen edevlet şifresidir hem basit hem de fazla zorlanmıyorsunuz. Ancak son yıllarda mobil giriş ve elektronik imza ile de giriş fazla tercih edilmeye başlandı.

Son aylarda ise internet bankacılığı sistemi ile entegre edilmesi sonrasında, Tc kimlik kart ile yapılan girişlere fark attı diyebiliriz. Şifrenizi almak için il ve ilçelerde bulunan PTT şubeleri işinizi görecektir. Zira şifrenizi TC kimlik kartı götürerek, 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi ilk aldığınızda www.turkiye.gov.tr sistemine girip, doğru girmeniz dahilinde şifrenizi değiştirmeniz talep edilir. Bu durumda yapılması gerekenleri aşağıdan öğrenebilirsiniz.

E devlet şifresi değiştirmek istiyorum

E devlet şifrenizi değiştirmek isteyenler öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise adınızın olduğu kısma tıklayınız. Burada açılan ekranda şifre ve güvenlik ayarlarım kısmına tıklayınız. Sonraki aşamada ise 3 farklı metot ile şifrenizi değiştirebilirsiniz. En basiti ise e devlet şifresi dahilinde olanıdır.

Bunlar PTT şubelerinden yeni zarf alarak, cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek veya Cep telefonuma gelecek kodu girerek, seçenekleridir. Şifrenizi değiştirmek için

https://www.turkiye.gov.tr/sifre-guvenlik-ayarlari

adresini takip edebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın