Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bağkur veya ssk (sgk) emeklisi bankalardan en fazla ne kadar kredi çekebilir veya emekli bir kişi maaşının kaç katına kadar kredi alabilir sorusu daima gündem olmuştur. Emekli kesim ülkemizde giderek artan bir kitleye sahip olmakla beraber emekli olduktan sonra bildiğiniz gibi aynı maaşı ne yazık ki almamaktalar. Hali ile bir anda işler tersine gidebilir ve nakit sıkıntısı ortaya çıkabilir. Bu durumda emekli olan kişi çözümü banka kredisinde ihtiyaç veya tüketici kredilerinde bulabilir. Ancak bu kredilerin faiz oranı oldukça yüksektir dolayısı ile emekli olan vatandaşın önceliği düşük faiz oranlı kredi olup, kredi miktarı ise oldukça yüksek olmalı düşüncesine girebilirler.

Emeklilerin Çekebileceği Maksimum Kredi Limiti

Bankaların sunduğu kampanyalara, şahsın kredi notuna ve aldığı maaş tutarına göre kredi limiti değişebilir. Kredi notu ortalamanın üzerinde ise daha fazla kredi alabilirsiniz. Ancak bankalar bu aşamada karşı tarafın ne iş yaptığına bakarak, kredi tutarı verebiliyor. Yani başvuru yapacak olan şahıs emekli ise maaşının belirli kat sayısına kadar kredi verebilirken, esnaf olanlara 3 haneli rakama kadar kredi sunabiliyor.

  • Emeklinin çekebileceği maksimum kredi tutarı; kendi maaş miktarının en az 10 katıdır. Ayrıca yaş sınırlaması 70 olup, bu yaş üzerindekilere kredi verilmemektedir.

Emeklinin çekebileceği en fazla kredi limiti genelde maaş ile doğru orantılı olarak verilmektedir. Ayrıca vade süresi hatta emeklinin yaşına da bakıldığının altını çizelim. Bu nedenle emekli olan bir kişinin kredi onay alması basit ancak kredi tutarı sonucu genelde olumsuz olabiliyor. Ancak emekli olan kişi tüketici değil de, konut kredisi başvurusu yaparsa, ev ipotek olacağı için daha kısa sürede kredi onayı alabilir.

Biraz detaylıca incelediğimizde emeklilerin kredi başvuru yapmalarının ardından onaylanan tutarların düşük olduğunu bankalar bildirmektedir. Yani 10 bin TL ile 30 bin TL arasındaki kredi limitleri onaylanabilir diyebiliriz. Aylık çok az bir para ile bankalardan kredi çekmek mümkün.

Emekli Olanlar En Fazla Ne Kadar İhtiyaç ve Tüketici Kredisi Çekebilir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi emekli bir vatandaşın en fazla kendi maaşının 10 katına kadar kredi çekebileceğini belirtmiştik. Tabi burada bankanın sunmuş olduğu kampanya türü, emekli olan bireyin yaşı ve kişinin kredi notu asıl etkendir. Bu kriterler, emeklinin bankalardan ne kadar fazla kredi çekebileceğini belirleyen önemli kriterler arasındadır.

Bankacılık ürünlerinden en önemlisi olan kredi; kendi arasında bir kaç alt başlık şeklinde hizmete sunulmakta. İhtiyaç, tüketici, taşıt veya konut kredisi en fazla tercih edilenler arasında. Emekli olan vatandaş için ise en fazla tercih edilen uzun vadeli yüksek limitli tüketici kredileri diyebiliriz. Ancak tüketici kredilerinde düşük faizli banka kampanyaları daha fazla tercih edilenler arasında olup, emeklilerin başvuruları hızlıca onaylanmaktadır. Ancak konut kredisinde işler farklı renklere dönüşebilir.

Emekli Olanlar En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Bankalar kendilerini amorti ettiren hamlelere göre hizmet sunmaktadır. Tüketici kredilerinde maaşın 10 katına kadar kredi sunan bankalar, konut kredisinde ipotek işin içine girmesi nedeni ile bu kredi tutarını maaşının belirli katlarından daha da yukarıya çıkarabiliyor. Yani 10 kat değil de, 30 kat hatta banka kampanyasına göre 37 katına kadar da çıkaran bankalar bulunmakta.

Emekli olan bir bireyin normal şartlarda maaşına baktığımızda 2400 TL şeklinde belirtelim ve emekli olan vatandaş, bankadan 100000 TL lik krediye başvuruyor ve vade süresini de 60 ay yapıyor. 5 yıllık için banka sizlerden faiz dahilinde ortalama olarak 38 bin TL alacak ve aylık taksit sayısını azami olarak 2200 TL ile sınırlayacak. Sonuç olarak bu maaşa göre bu krediyi almanız imkansız olup olumsuz sonuçlanacaktır. Olumlu olması için aylık maksimum ödenebilecek olan tutar 2400 TL için 1000 TL / 1200 TL aralığında olmalıdır ve vade süresini en az 10 yıl yapmalısınız.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın