En Çok Tercih Edilen Ticari Kredi Çeşitleri Hangileri?

En çok tercih edilen ticari kredi çeşitleri hangileri adları neler şeklinde birçok soru karşınıza çıkabiliyor. Bankalar, kobi işletme kredisi olarak adlandırmış olduğu ticari kredilerde en önemli husus; kredi faiz oranı ve vade süresidir.

Ticari Kredi Nedir? Kimler Başvurabilir?

Adından da anlaşılacağı üzere ticari faaliyet gösteren kişilerin bankacılık ürün ve hizmetlerine doğrudan başvurduğu kredi türüdür. Kredi faiz oranları ve vade süresi, normal vatandaşın almış olduğu kredilere göre değişiklik göstermektedir. Genelde vade süresi daha fazla olmakla beraber kredi faiz oranları aynıdır diyebiliriz.

Kurumsal müşteriler, ticari krediye başvuru yapabilir. Bunun için ilk başvuru yapma aşamasında sizlerden bir takım ticari belge talep edecektir bankalar. Bu belgelerin neler olduğunu ve gereken şartların hangilerini içerdiğini detaylıca anlatacağız. Bildiğiniz gibi bankaların bir çok kredi türü olabiliyor. Her başvuru aşamasında ticari mi yoksa bireysel kredi mi şeklinde adlandırma söz konusu olabilir. Banka hesabı açarken, karşınıza çıkan bireysel ve kurumsal hesap bu aşamada sizlerin daha çok işine gelecektir. Geri ödemelerde kurumsal hesaplar daha da avantajlıdır. Yani ticari kredi başvurusu yaparken kredi vade seçeneği daha fazla olmakta.

Ticari Kredi Çeşitleri Neler? Nasıl Alınır?

Başvurular için kurumsal müşteri olmanız zorunludur aksi takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Ticari kredi çeşitleri incelendiğinde spot ve rotatif kredi olarak 2 farklı gruba ayrılmaktadır. Ancak çoğu banka farklı kampanyalar düzenleyerek, ticari kredilerin adlarını değiştirerek sunum yapabiliyor. Kobi değer kredisi, kobi işletme kredisi, düşük faizli ticari kredi vb. isimler karşınıza çıkabilir.

  • Gayri nakdi ticari krediler; Referans ve teminat mektupları, akreditifler olarak adlandırılabilir.
  • Nakdi ticari krediler; Spot ve rotatif krediler başta olmak üzere, iskonto, taksitli, döviz ve yatırım kredileri olarak sınıflandırılabilir.

Aslına baktığımızda bankaların, ticari kredi sunarken, müşterilerine bir nevi kefil olma durumu söz konusu. Yani teminat adı verdiğimiz sistemde, ticari kredi alanlar kredi garanti fonu gibi sistemden elenerek geçer. Burada durumu sağlam duran ve teminatları yerinde olanlar, ilgili tutara kadar ticari kredi alabilirler. Tabi burada her bankanın kredi alma şartları değişken olup, kişiden kişiye de değişmektedir.

Ticari Kredi Alma Şartları Neler?

Kurumsal bir müşteri olmanız nedeni ile kurumsal müşterilerin gerekli şartları taşıması gerekmektedir. Normal bir vatandaşın ihtiyaç kredisi başvurusu için talep edilen evraklara ek olarak resmi belgeler de talep edilmektedir. Bunlara bakarsak;

  • Ticari kredi alma şartları arasında kişinin imza sirküsü veya imza beyannamesi zorunludur.
  • Esas faaliyet alanını gösteren vergi levhası
  • Kişinin son bir veya bir kaç yıl öncesine ait gelir beyannamesi
  • Kimlik fotokopisi
  • Teminatlı kredi talep ediyor ise kendisine ait tapu beyanı
İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın