En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri 2021

Günde 2 yumurta veren tavuk cinsleri hakkında en çok yumurtlayan tavuk cinsleri 2021 yılında da sizler ile olacak. Sizlerde günde 2 tane yumurtlayan tavuk alarak para kazanmanın yollarından birine girebilirsiniz.

2 Tane Yumurtlayan Tavuk

İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan, eti ve yumurtası ile sağlığımızı korumamızda ve protein almamızda büyük katkısı olan tavuklar cinslerine göre verimlilikleri de değişmektedir. Farklı cinslere ayrılan tavuklar yine cinsine göre yumurta üretimi artmaktadır. Bazı cins tavuklar günde 2 adet yumurtlarken bazıları ise günde bir adet yumurtlamaktadır. Bunların yanı sıra doğal diye tabir ettiğimiz ve tamamen doğal gıdalarla beslenerek yumurta üretimi yapan tavuklar ise ortalama günde bir ya da iki günde bir yumurta üretimi yaptıkları bilinmektedir. Girişimciler tarafından pek çok konuda farklı şekillerde karşımıza çıkan tavuk yetiştiriciliği, besi hayvanı yetiştiriciliği gibi konular son yıllarda bu alanlarda desteklemelerin artması ile büyük değişimler ve farklılıklar yaşanan sektörler olmaktadır. Biz de bu yazımızda daha iyi ve daha kaliteli yumurta sahibi olabilmek için günde 2 tane yumurtlayan tavuk cinslerinin neler olduğundan bahsedeceğiz.

En fazla yumurtlayan tavuk cinslerini aşağıda sizler için sıraladık. Bu tavuk cinsleri genel olarak en fazla yumurtlayan türlerden en aza doğru inmektedir.

En Çok Yumurtlayan Tavuk

 • Australorp
 • Ligorin
 • Ancona
 • Rhode Island Red
 • Amrock
 • Sussex
 • Plymouth Rock
 • Welsummer
 • Faverolles
 • Legbar
 • Hamburg
 • MiHayırca

Bu tavuk cinsleri genel olarak 330 yumurta ile başlayarak aşağıda doğru inmektedir. Bu sıralamada listenin zirvesinde Australorp cinsi tavuk ilk sırada yer alır. Tavuk yıllık 330 yumurta üretimi ile neredeyse adeta bir makine gibidir. Her gün yumurta sunan bu tavuk oldukça verimli olduğu bilinir. Tavuk beslememiş olan arkadaşlar için küçük bir not vermek istiyorum. Tavuklar dört mevsim yumurta vermez. Yumurta tavuğu cinsleri, tabi ki burada bahsettiğimiz doğal olan ve doğal koşullarda yetişen tavuklar, belli dönemlerde yumurta vermezler özellikle kış aylarında. Yaz aylarında ve bahar aylarında ise yumurtlamaya başlarlar. Bu bahsedilen tavuk ırkı 330 yumurtayı yıl bazında günlük bir adet yumurta vererek sağlamıyor. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında 2,3 yumurta ortalaması ile başarıyor. İşte bu yüzden en iyi tavuk ırkı diyebiliriz. Yumurta tavuk cinsleri sırasında ilk sırada yer alan bu tavuk ırkı gerçekten oldukça başarılıdır. En çok yumurtlayan tavuk olarak da bilinen bu tavuğun bir diğer özelliği ise sert iklim koşullarında da aynı performansı sunabilmesidir.

Yumurta Tavuk Cinsleri

Yumurta her ne kadar faydalı olsa da, tavuk eti de kırmızı ete oranla daha faydalıdır insan kalbi için diyor uzmanlar. Bu nedenle bireyler iş kurma aşamasında tavuk etinden de para kazanabilir. İş fikirleri 2021 konusunda daha öncede sizlere sunduğumuz tavuk ırkları sayesinde ülkemizde bir çok işletme aktif olarak para kazanıyor ve işlerini daha da genişletiyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde pınar, banvit gibi önemli beyaz et markaları bulunuyor. Bunlar gibi sizlerde kuracağınız iş fikirleri sayesinde hızla büyümek mümkün. Özellikle son yıllarda tavuk yumurtalarından spermli olanlar ayrıştırılarak, kuluçka makinesi ile civciv üretimi yapılabilir.

Yumurta veren tavuk cinsleri satın alınarak bir işletme kurabilir ve bu alanda hızla büyümek mümkün. Tavuk çiftliği kurmak isteyenler öncelikle bir araştırma yapmalıdır. Mevcut çiftlik sahipleri ile konuşarak, görüşerek konu hakkında ön bilgilendirme almaları daha mantıklı olacaktır. Peki ne tür tavuk cinsi alınabilir. İşte sizlere tavuk cinsleri;

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın