2024 Engelli Aylığı Nasıl Alınır, Şartları Neler 2020

2020 engelli aylığı olarak adlandırılan 2024 maaşı için kimler başvurabilir, başvuru şartları neler en önemlisi de engelli aylığı nasıl alınır sorusuna yanıt arayacağız. Söz konusu engelli (özürlü) maaşı için bir takım kriterler olup, gereken evrakları da tamamlamanız gerekiyor.

2024 Engelli Aylığı Nedir?

2024 aylığı olarak kabul edilen yasada 5 farklı maaş bağlanmaktadır. Bunlara baktığımızda yaşlılık maaşı, engel oranına göre 2 farklı maaş bunlar %40-69 arasında belirli bir tutar olup, %70 üzerinde ise daha fazla olan bir maaş, 18 yaş altında bulunan engelli bireylere verilen maaş ve silikozis maaşı olarak ayrılmaktadır. Burada önem arz eden kısma baktığımızda her yıl bu maaşların artırıldığı görülmektedir. Her ne kadar enflasyona bağlı olarak cuzi bir tutar zam gelse de yine engelli vatandaşlarımız için önem arz eder bu tutarlar.

Silikosiz ne demek, anlamı nedir diyebilirsiniz; silikosiz bir nevi meslek hastalığıdır. Hem ölümcül hem de yatalak eden bu hastalık için meslek şartlarına çok dikkat edilmelidir. Silikosiz hastalığı nedeni ve nasıl bulaştığını öğrenmek isteyenler önceliği yapmış olduğu mesleği araştırarak öğrenebilir. Bu hastalık üzerinden maaş alabilirsiniz vefat edilmesi durumunda ise 2024 maaşı olarak kabul edilen tutarın, yakın akrabaya devir edilmesi söz konusu.

2024 Engelli Aylığı Ne Kadar? 2020

Her yıl ocak ayında enflasyon farkının maaşlara yansıtılması sonrasında 2024 engelli aylığı da bu orandan etkilenerek maaşlara yansır. 2020 yılı dahilinde 2024 engelli parası tutarı da artırılmış olup, yeni rakamlar şu şekilde sıralanmıştır.

  • Yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 536 lira
  • Yüzde 70 üstü engeli olanların da 804 lira oldu

Aylık olarak ödenen 2024 maaşı, kişinin doğum yılının son rakamına göre şekillenir. Bunlara baktığımızda

  • Doğum yılının son rakamı 0-5 arasında olanlar ayın 5’inde.
  • Doğum yılının son rakamı 1-6 arasında olanlar ayın 6’sında.
  • Doğum yılının son rakamı 2-7 arasında olanlar ayın 7’sinde.
  • Doğum yılının son rakamı 3-8 arasında olanlar ayın 8’inde.
  • Doğum yılının son rakamı 4-9 arasında olanlar ayın 9’unda.

maaşları bağlı bulundukları banka hesaplarından çekebilirler. Bankamatik kartı olanlar ise hızlıca zaman kaybetmeden bu tarihler arasında bankamatiklerden çekebilir maaşlarını.

2024 Engelli Aylığı Nasıl Alınır, Başvuru Yolu?

Başvurular kişinin kendisi ve eşinin mali durumuna bakılarak yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan ortalama 40 gün içinde sonuçlanır engelli aylığı. Evde bakım parası alanlar da başvuruda bulunabilir zira muhtaçlık gelirine bu eklenmediği için bakım maaşı alanlarda buna başvuruda bulunabilir. Yılda azami olarak 1 kez engelli aylığı alanların evi denetime girer. Bu nedenle şartların değişmesi durumunda 2024 engelli maaşı kesilme durumu da yaşanabilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı tarafından başvurular yapılmaktadır. Şahsın kendisinin veya birinci dereceden yakını üzerinden başvurular kabul edilmektedir. Engelli aylığı alıp da her hangi bir sigortalı işte çalışıyorsanız o çalıştığınız günden itibaren aldığınız tüm engelli maaşını faizi dahilinde geri ödemek zorundasınız.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın