Engelli İndirim Kartı Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Özürlü ve engelli bireyler, engelli indirim kartı nasıl alınır başvuru şartları neler şeklinde arayış içine girebilirler. Bu nedenle vatandaşların bilmesi gereken önemli hususlar ve şartlar bulunmakta.

Özürlü olup da indirim kartına sahip olmayı düşünenler öncelikle özürlü kimlik kartı çıkarmaları önerilir. Zira kartın sağladığı avantajlar oldukça fazla olup cebinizden ekstra fazla para çıkmasını engeller. Diğer adı engelli kimlik kartı olan bu kart türünü bağlı bulunduğunuz ildeki aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğünden başvuru yaparak alabilirsiniz. İlgili şartları sağlayan her engelli bireyin bu kartı hızlıca almaları önerilir.

Özürlü İndirim Kartları

Engelli indirim kartları olarak da adı geçen bu kartları yukarıda yazdığımız gibi engelli olma şartı yani %40 ve üzeri özürlü (engelli) olmanız şartı ile alabilirsiniz. Bu sayede aşağıdaki avantajlardan da yararlanarak ekonomik açıdan rahatlayabilirsiniz.

İndirim kartları öyle yabana atılacak gibi bir kart türü değildir. Bir belediye otobüsüne binseniz dahi bu kart ile belediyelerden ücretsizce yararlanabilirsiniz. Normal yolcular bu tur için ücret verirken sizler vermeyeceksiniz. bunlara ek olarak vergi indirimlerinden fazlası ile yararlanabilirsiniz. Tabi her etkenin çıktığı yer kesinlikle özürlü engelli olması gerekmektedir.

Özürlü;

a) Değişik kurum ve kuruluşlardan istenen rapor yenileme işlemlerinden kurtulacaktır,

b) Gelir Vergisi indiriminden faydalanabilecektir. (Gelir Vergisi indirimi, özürlü kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmaması durumunda kendisine bakmakla yükümlü olan kişi içinde geçerli olacaktır)

c) Devlet Demir Yolları ile seyahat etmesi ve özür oranının % 40 veya üstü olması halinde % 50 indirimden faydalanabilecektir,

d) Havayolları ile seyahat etmesi ve özür oranının % 50 veya üstü olması halinde % 40 indirimden yararlanabilecektir,

e) Yerel Yönetimlerin alacağı kararlar ile belediye otobüslerinden ücretsiz ya da indirimli yararlanabilecektir,

f) Sinema, Tiyatro vb. faaliyetler için ödeyeceği ücretlere indirim uygulanacaktır,

g) Kamu Kurum ve Kuruluşlarının özürlü çalıştırma zorunluluklarına bağlı olarak özürlü istihdamı amacıyla açılan sınavlarda özrünü kanıtlayabilecektir,

h) Turkcell ve Telsim tarafından % 40 indirim uygulanmaktadır,

Özürlü Kimlik Kartı ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup bundan sonra da özürlüler için verilecek bütün haklardan özürlü birey aynı kimlik kartı ile yararlanabilecektir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın