Engelli Maaşı Sorgulama Tc ile 2021

Vatandaşlar tc ile engelli maaşı sorgulama aşamasında 2021 yılı dahilinde ne kadar maaş alacaklarını ve maaşın yatıp yatmadığını bu sistemden öğrenebilir. Bu sayede engelli maaşı bilgisine ulaşarak zamandan kazanç sağlayabilirler. Sadece edevlet sistemi üzerinden engelli parası sorgulaması yapıldığının altını çizelim. Ancak düzenlenen son aşamalarda artık postaneye giderek sadece tc numarası vermeniz durumunda da maaşın yatıp yatmadığına bakmak mümkün!

Okuyun ⇒ Evde Bakım Parası Alanlara Destek Parası

Engelli hasta bakım parası alabildiği gibi kendisi muhtaçlık sınırının altında yaşıyor ise ona bakan bakıcının da maaş almasını sağlayabilir.

Engelli Maaşı 2021

Bildiğiniz gibi 2022 maaşlarına 2021 yılı dahilinde zam yapıldı. Eskiden 3 ayda bir alınan 2022 parası artık her ay olarak ilgili şahısların banka hesaplarına nakit olarak yatırılmakta. 3 ay gibi uzun süre beklemeden maaşların aylık bazda ödenmesi bireyler için oldukça önemli bir adımdır diyebiliriz. Peki kimler engelli maaşı veya 2022 maaşı alıyor?

  • Engelli parasını kimler alabiliyor ; Öncelikle engelli olan herkes engelli aylığı alamazlar. Engelli aylığı alabilmek için taşınması gereken bir takım kurallar vardır bunlardan bir tanesi 18 yaşından büyük olma şartıdır. 18 yaşından büyük olan ve engelli seviyesi en az %40 olan bireylere engelli aylığı verilir. Bu şartları taşımayan kişilere engelli aylığının verilmesi söz konusu değildir.
  • Çalışan engellilere aylık maaş bağlanması ; SGK’da sigortalı olarak çalışan bir bireyin engelli aylığı alabilmesi söz konusu değildir. Bunun dışında eğer evlenip boşandıysa ve nafaka alıyorsa yine bu engelliye de engelli maaşı verilmesi söz konusu değildir. Bu şartların dışında kalan yani çalışmayan herhangi bir gelir kaynağı olmayan, nafaka almayan engellilerin (en az %40 engelli olması) maaş almaları söz konusudur.

Engelli Parası Sorgulama Tc İle

Bireyler engelli parası sorgulaması yapmadan önce 2021 yılı maaşlarının ne kadar olacağını merak etmekte. Söz konusu engelli parası zamlanmış olup, doğum tarihinin son rakamına göre ödemeler şahsen yapılmaktadır. Maaşlarını almak isteyenler ise ptt şubelerinden bankamatik kartları dahilinde alabilirler.

Engelli parası diğer adı ile özürlü maaşı 2020 yılına girdiğimiz ilk ay zam yapılmış ve zamlı maaşlar şubat 2021 ayından itibaren ödenmeye başlayacak. Maaşlarınızı ptt şubesinden çekmek isteyenler, yanlarında Tc kimlik kartı dahilinde bulundurmaları gerekiyor. Gerekli evrakların kontrolü sonrasında kolayca engelli maaşınızı çekebilirsiniz.

2021 Ocak ayında henüz maaş zamları belli olmadığı için zamsız yatmıştı şubat ayındaki farklarla beraber ödenecek tutarlar.

65 Yaş üstü yaşlılık aylığı = 815 TL
18 Yaş altı engelli yakını aylığı = 651 TL
%40-69 arası engelli aylığı = 651 TL
%70 ve üstü bakıma muhtaç engelli aylığı: 976 TL

Ödeme Günleri :

Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;
• Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın7 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü.
Ödeme yapılmaktadır.

Engelli maaşına şubat 2021 ayında zam yapılmasının ardından vatandaşlar, maaşlarının bir an önce yatmasını beklemektedir. Engelli parası sorgulama aşaması için sizlere bir edevlet şifresi gerekmektedir. Eğer ki, edevlet şifresi yok ise kolayca ptt’ye giderek 2 lira ücretle yeni bir şifre satın alabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın