Engelli Olan Bireylere Kariyer Fırsatları

Kariyer sahibi olmak her vatandaşın olduğu kadar engelli olan bireylere de sunulmalıdır. Bunun için devlet, her yıl on binlerce vatandaşını engelli statüsünde memur görevine getiriyor. Engelli olup da iş bulamayan bireylere, kariyer fırsatları sayesinde artık hızlıca iş bulabilirsiniz. Üstelik ev ortamında yapılacak ek işlerden de para kazanmak mümkün.

Engelliye Evde Yapılacak İşler

Türkiye’de tüm nüfusun yüzde 13’ü kadar engelli bulunuyor. Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) kayıtlı 3 milyon engelliden aktif iş kaydı olanların sayısı ise sadece 115 bin kişi. Yani, engelliler iş dünyasına katılmakta çok zorlanıyorlar. Esra Odabaşı, Eskariyer Engelli İstihdamı Danışmanlığı’nı tam da bu nedenle kurdu. İŞKUR’un yetkilendirdiği, engelli istihdamı üzerine danışmanlık yapan tek şirket olan Eskariyer, hem adayları hem de şirketleri engelli istihdamı üzerine bilinçlendiriyor. Üç kişilik bir ekip olarak danışmanlık çatısı altında işe yerleştirme, koçluk verliyor, eğitim danışmanlığı ise eğitmenlerle yapılıyor.

Bildiğiniz gibi sitemiz üzerinden evde ek iş ilanları kategorimizde binlerce ilan olup, bu başlıkları okuyarak kısa sürede para kazanabilirsiniz.

Engellilere Evde İş Veren Firmalar Hangileri?

Es kariyer bir anlamda firmayla aday arasında bir köprü oluşturuyor. İŞKUR’un paylaştığı engelli veri tabanından uygun kişiler bulunup, görüşmeye çağırıyor. Firmalar da boş pozisyonlar için Eskariyer’i arayıp kendilerine uygun aday olup olmadığını sorgulayabiliyorlar. Önceden yapılan mülakatlar sayesinde hangi adayın daha uygun olduğu rahatlıkla biliniyor. Esra Odabaşı, danışmanlık yaparken öncelik verdikleri noktanın bireylerin mutluluğu olduğunu vurguluyor. Beklentilerin neler olduğu, ne gibi şartlarının olduğu ve pozisyona yetkinliği konuşuluyor. Örneğin, aday engeli dolayısıyla ayakta uzun süre duramıyor ve uzun yürüyüşler yapamıyorsa şirket servisinin evine yakın bir noktadan geçmesini istiyor.

Aday bu kriter göz önüne alınarak en doğru şirkete yönlendiriliyor, ya da henüz işe başlamadan şirketin adayın isteğine göre bir yol çizmesi sağlanıyor. Ayrıca, adaylara kariyer danışmanlığı ve koçluk yapılıyor, engelli birey işe başladıktan sonra hem kurum için hem de çalışan için 4, 6 veya 8 seanslık oryantasyon yapılıyor. İşe alım sürecine kadar adaydan asla ücret talep edilmiyor, firmadan ise işe aldıklarında belli bir miktar isteniyor. Geçen yıl Nisan ayında kurulan Eskariyer bugün yaklaşık 20 kurumsal şirketle çalışıyor. Bugüne kadar yaklaşık 20 engelli bireyin iş bulması sağlanmış. Artık şirketler, açık pozisyonlarını gönderip onlara uygun çalışan isteyebiliyorlar.

Yasalar, 50 kişilik şirkette 1, daha fazla çalışanı olan şirketlerde ise çalışan sayısının yüzde 3’ü oranında engelli personel çalıştırmayı zorunlu kılıyor. Şirketler, engelli kadrosunda ekstra yüzde 100 SGK Engelli Teşvik Primi alıyorlar. Buna rağmen, 2.095 TL olan cezayı ödeyip engelli çalıştırmamayı tercih eden şirketler bulunuyor. Hatta, İŞKUR ceza kesmek üzereyken acilen engelli çalışan istihdam eden ve 2-3 ay sonra bu kişileri işten çıkartanlar bile oluyor. Odabaşı, yurtdışında gördüğü bir iş ilanında olduğu gibi engelli başvurularının öncelikli olduğu uygulamalara ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın