Engelli Yüzdesine Göre Engelli Maaşları Ne Kadar?

Engelli yüzdesine göre engelli maaşları hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, 2021 yılı dahilinde ne kadar maaş alacağını buradan öğrenebilir. Engelli maaşlarında yeni düzenlemelerden biri de engel olma durumuna göre maaşların değiştiğidir. Engelli yüzdesine göre engelli maaşları 2021 itibari ile aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Ayrıca engelliye bakan yakınlarına verilen bakım aylıklarında da maaş miktarlarında ciddi oranda artış söz konusu olacak.

Engelli Maaşları 2021

2021 Ocak ayında henüz maaş zamları belli olmadığı için zamsız yatmıştı şubat ayındaki farklarla beraber ödenecek tutarlar.

65 Yaş üstü yaşlılık aylığı = 815 TL
18 Yaş altı engelli yakını aylığı = 651 TL
%40-69 arası engelli aylığı = 651 TL
%70 ve üstü bakıma muhtaç engelli aylığı: 976 TL

Ödeme Günleri :

Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;
• Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın7 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü.
Ödeme yapılmaktadır.

Aylık bağlanması için engelli olma şartlarını taşıması gereken bireylerin, sağlık kurulundan engel olma yüzdeliğini belirten tam sağlık raporunu alması gerekiyor. Ayrıca kişinin 18 yaş üzerinde bulunması şartı da aranmaktadır. Burada dikkat edilen ayrıntı ise 18 yaş üzerinde kişinin tek ise ve %70 altı engelli oranı var ise kendisine, 18 yaş altı ve ağır engelli ise ailesi bireylerine verilmektedir. Biraz daha detaylandırmak istersek ;

SGK’dan aylık veya gelir almıyor olması, sigortalı olarak çalışmıyor olması ve en az yüzde 40 oranında engelli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmiş olması şart.

Engelli Aylığı Alanların Sigortalılık Durumu

Engelli olan kişi, SGK tarafından genel sağlık sigortası dahil oluyor, ayrıca tüm sağlık hizmetlerinden ücretsizce yararlanıyor. Genel sağlık sigortası engelliler için gelir testine tabi tutulmaz.  Engelli aylıkları her ay verilmediği gibi her 3 ayda olmak üzere yılda 4 kez verilmektedir. Bu aylar mart, haziran, eylül ve aralık aylarıdır. Engellilerin banka hesaplarında 3 aylık toplu ödeme yapılarak maaşlarını çekebilmeleri sağlanır. Engellilerin ilk maaşı Ziraat bankasından yapıldığı gibi sonraki maaşlarını dilerse PTT dilerse de farklı bir bankadan alabilirler.

Bu maaşların 2021 yılında şu şekilde hesaplama yaparak elde ettiğimizi belirtelim. Hesaplamaların yuvarlandığını ve resmiyet taşımadığını ancak aşağı yukarı aynı rakamlara denk geldiğini söyleyebiliriz. 2021 yılı 2022 maaşları, 2022 maaşları 2021, 3 aylık maaşlar 2021 yılında ne kadar olacak?

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın