Modern technology gives us many things.

Engellinin Yeniden Ötv İndirimli Araç Alması

Engelli bireylere bildiğiniz gibi ötvsiz araç tahsis edilmektedir. Bu vergisiz aracı 5 yıl boyunca sizde kalmalı ve satışı kesinlikle yapılmamalıdır. Ancak çoğu engelli bireyin akıllarında ise bu 5 yıl süre sonunda indirimli olarak aldığı aracı nasıl satacağını veya 5 yıl sonunda bu aracı satmadan yeniden ötvsiz bir araç alıp alınamayacağını sorgulayabilir. Bizde yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda bu cevapları paylaşmak istedik.

Engellilere Ötv’siz Araç Verilmesi

1- Elimizde olan araç (5 yılı dolmuş ötv indirimli ve mtv muafiyetli) yine aynı şekilde engelli aracı olarak mı değerlendirilmektedir? Yani yine mtv muafiyeti devam edecek mi?

CEVAP: Beş yılını doldurmuş araç siz istemedikçe normal plakaya çevrilmez yine tüm haklar (5 yılı dolmuş ötv indirimli ve mtv muafiyetli) devam eder. beş yıl dolduktan sonra hiç bir şey yapmanıza gerek yok.

2- Yeni alınan araç yine ötv muafiyetiyle satın alınması durumunda mtv muafiyeti devam edecek mi? Yani aynı anda iki araçta mtv den muaf olacak mı?

CEVAP: Aynı anda iki araçta ötv indirimi ve mtv muafiyeti kullanamazsınız. Yeni araç almak isteyenler için üç durum söz konusu;

a) Aracı normal plakaya çevirir ve senelik mtv taksitlerini ödersiniz.

b) Aracı normal plakaya çevirir sonra normal araç plakalı olarak satabilirsiniz.

c) Aracı Engelliden engelliye satabilirsiniz.

Bu üç durumun birini yaparsanız yeni indirimli araç alabilirsiniz.

3- Yeni bir ötv indirimli araç almak için  son alınan aracın satın alındığı tarihten 5 sene sonrasına kadar sürecek mi?

CEVAP: Aynen dediğiniz gibi Yeni bir ötv indirim hakkı son alınan aracın satın alındığı tarihten 5 sene sonrasına kadardır. Ama yukarıda belirttiğim durumları yapmalısınız.

4- Bu şekilde her 5 senede bir ötv indirimli araç hakkımız olacak mı?

Evet araç aldığımız tarihten itibaren 5 senede bir defa bu haklar (ötv indirimli ve mtv muafiyeti) vardır.

Sonuç olarak bakıldığında engelli bireyin yeni bir araç alması için öncelikle eski engelli olan aracını normal plakaya çevirmek zorundadır. Normal plakaya çevrildiğinde artık süre sonunda yani 5 yıl dahilinde yeni bir aracı ötvsiz olarak alabilecek. Ancak dikkat edilmesi gerekenlerden biri de aracın mtv ödemelerini yapmak zorunda. Ek olarak diğer aracı da artık kendisi kullanamaz zira artık o araç normal plaka olmuştur.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku