Erasmus Hibesi Nedir? Nerelere Harcanır? (Güncel)

Erasmus hibesi ile birlikte ülkemizin son zamanlarda döviz bazındaki yükselişler elbette Erasmus projesi kapsamında yurt dışına çıkmak isteyen öğrencileri zor duruma sokmaktadır. Avrupa Birliği ülkeleri her ne kadar birim bazında çok ucuz olsa da aslında Euro para birimini Türk Lirasına çevirdiğimiz zaman çok da ucuz olmadığını görürüz. Bu noktada Erasmus projesi ile birlikte Avrupa’ya giden üniversite öğrencilerinin, Avrupa’da hem iyi bir yaşam sürmek hem de doyasıya gezmesi için yapması gereken en önemli şey, Avrupa Birliği tarafından verilen hibenin iyi ve dengeli bir şekilde kullanımıdır. Çünkü yurt dışında hibeniz biterse Erasmus maceranız oldukça kötü geçebilir. Erasmus projesi süresince bir öğrenci genellikle parasını yemek, gezi, ulaşım ve konaklama gibi belli başlı alanlarda harcar.

erasmus hibesi

Yemek

Elbette Avrupa’ya gitmişken orada istediğiniz şeyleri tadıp yiyeceksiniz. Avrupa Birliği ülkelerinin ekonomik anlamda gelişmiş olmaları, kendi vatandaşlarını ve ülkelerine gelen Erasmus değişim öğrencilerin yemek masraflarının da az olmasına neden olmaktadır. Avrupa’nın pek çok yerinde yemek ve mutfak masrafı çok az olsa da özellikle Almanya, Litvanya, Estonya, Letonya, Macaristan ve Polonya daha da ucuzdur. Erasmus hibesinin son yapılan anlaşmayla birlikte az gelişmiş ülkeler kategorisinde 450, gelişmiş ülkeler kategorisinde ise aylık 600 Euro’ya çıkarılmıştır. Yukarıda belirten ülkelerin market fiyatları temel gıdalar özelinde oldukça düşüktür. Örneğin Almanya’da 4 Euro’ya bir marketten 500 gram kıyma, Polonya’dan 8 Zloty’ye (yaklaşık 2 Euro) 1 Litre yağ alabilirsiniz. Bu fiyatlar Avrupalı aileler için bir hayli düşükken, öğrenci yurdunda kalan öğrencilerin tek veya oda arkadaşlarıyla birlikte alışveriş yapmaları durumunda çok daha uyguna gelecektir.

Belirli zamanlar dışında sıklıkla dışarıda yer alan mekanlara ve restoranlara gidip yemek yerseniz elbette yurtta yaptığınız yemek masrafından çok daha fazla olacaktır. Ancak haftada 2 ya da 3 kez dışarıda yemek yemeniz durumunda yine az para harcayabilirsiniz. Genel olarak Avrupa’da Erasmus kapsamında yemek/mutfak masrafı için harcayabileceğiniz ortalama ücret 50-150 Euro arasındadır.

Gezi

Erasmus’un olmazsa olmazı nedir diye soracak olursak elbette karşımıza “gezi” çıkacaktır. Avrupa’ya giden her öğrenci Erasmus süresi kapsamında ortalama 5-10 arasında ülkeye seyahat etmektedir. Normal şartlarda baktığımız zaman ülkemizde şehir değiştirmek bile bu kadar zorken Avrupa’nın düşük maliyetli ulaşımı ve seyahat olanakları yüzünden yine Erasmus öğrencileri için iyi bir fırsattır. Seyahatler için uçak, tren ve otobüs gibi araçlarla rahatlıkla yapılmaktadır. İlk olarak uçağa baktığımız zaman, Ryanair, Wizzair, Easyjet uçak firmaları olarak, Kiwi, Skyscanner ise uygulama olarak çok ucuza bilet bulup seyahat gerçekleştirebileceğiniz yerlerdir. Belçika, Polonya ve Almanya gibi ülkeler diğer ülkelere göre bu firmalar tarafından daha da ucuza uçuş yapılmasına olanak sağlamaktadır. Kiwi ve Skyscanner siteleri ise sundukları hizmette, belirli tarihlerde sizler için en ucuz bileti gösterir. Bu sayede eğer kampanya günlerini de yakalarsanız 5 Euro’dan başlayan biletler bulup hibenizi uygun bir şekilde harcayabilirsiniz.

Ülkeler arasında herhangi bir sınır olmamasından dolayı tren rayı ağları bütün Avrupa’ya yayılmış durumdadır. Hal böyle olunca istediğiniz herhangi bir ülkeden diğerine trenle birlikte ucuz bilet bularak seyahat edebilirsiniz. Ancak daha gelişmiş ülkeler için bunu söylemek mümkün değildir. Örneğin Polonya Katowice’den Prag’a 6 saatlik süren bir yolculuk için 12 Euro verirken sadece İtalya’nın Milano kentinden Floransa’ya gidişiniz için 35 Euro verebilirsiniz. Otobüse baktığımız zaman herkesin bildiği gibi Flixbus Avrupa’da otobüsle seyahat için en çok kullanılan firmadır. Oldukça ucuz biletleri yetmezmiş gibi her zaman sağladığı %15’lik indirim kuponları sayesinde gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.

Ulaşım

Avrupa Birliği ülkeleri ulaşım konusunda oldukça gelişmiş altyapı sistemlerine sahiptir. Özellikle zamanında gelen metrolar, otobüsler ve tramvaylarıyla bilinirler. Avrupa’da ülkemizdeki gibi abonman kartlara ek olarak tek kullanımlık biletler de kullanılmaktadır. Ancak tek kullanımlık biletler görece abonmanlara göre pahalı olmaktadır. Bu durumda eğer ki şehir içi ulaşım için daha az para harcamak istiyorsanız abonman kartı çıkararak rahat ve sınırsız bir şekilde ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Ortalama olarak ayda size 15-30 Euro arasında bir maliyete neden olacaktır.

Konaklama

Bir Erasmus öğrencisinin Erasmus projesi kapsamında günlerinin en güzel geçtiği anlar yurtlarında gerçekleşmektedir. Yurtlara birinden apayrı ülkelerden gelen öğrencilerin kaynaşma ve ömür boyu sürecek dostluklarının da başlangıç noktası olmaktadır. Erasmus kapsamında pek çok üniversite başvuru yapılırken öğrencilere üniversitelerine ait yurtları önermektedir. Ancak bazı üniversiteler ise konaklama yeri bulma konusunda öğrencilere yardımcı olmamaktadır. Bu durumda çoğu öğrenci sıkıntılı bir şekilde başvuru ve vize sürecini gerçekleştiriyor.

En iyi ihtimal olarak öğrenciler Facebook, Erasmus gibi yerler üzerinden aynı yere gidecek başka öğrencilerle irtibata geçerek ev arayışına girmektedir. Erasmus kapsamında eve çıkmanın dezavantajlarına baktığımız zaman, kira giderinin yüksek olması, diğer öğrencilerle kaynaşmanın az olması gibi özellikleri vardır. Genel itibariyle üniversite yurtlarında kaldığınız zaman -ülkeden ülkeye değişebilmektedir- ortalama 80-250 Euro arasında ücret ödeyebilirsiniz. Az gelişmiş ülkelerde yurt ücreti çok çok düşükken, daha gelişmiş ülkelerde yurt ücreti 250 Euro’ya kadar ulaşabilmektedir.

YouTube video

Genel adlı kategorimize mutlaka göz atın.

5/5 - (1 Kişi Değerlendirdi!

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın