ESBİS Nedir? E-esnaf Veri Tabanı Kaydı Nasıl Yapılır? 2022

Esbis nedir, esbis.gtb.gov.tr adresinden vatandaş eğer ki, esnaf ve sanatkâr görevinde ise ilgili kuruma gitmeden gerekli olan Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi ile buradan alabileceği devlet kurumudur esbis. Bildiğiniz gibi esnaf veya sanatkar iseniz bağlı bulunduğunuz odaya kayıt aşamasında bir takım belge ve evraklar talep edilir. Artık ilgili evraklar azaltılması dahilinde devlet hizmeti dahilinde adı ESBİS olan uygulama içine alınıyor. Bir nevi E-esnaf veritabanı kaydı artık bu sayede hızlıca yapılabilir. Birçok vatandaş ise hayatlarında ilk kez gördükleri ve okudukları ESBİS nedir sorusuna yanıt arayabilir. Bizde hem bunun ne anlama geldiğini hem de E-esnaf Veritabanı Kaydı Nasıl Yapılır buna da çözüm getireceğiz.

Esbis Nedir? Ne Anlama Geliyor ESBİS?

Esnafların gerekli evraklara ulaşmasına önemli rol alan ESBİS edevlet sistemine girerek ulaşmak mümkün. Edevlet şifresi ile kolayca girdiğiniz esbis sisteminde esnaflar; vergi levhasına bakabilir, kimlik fotokopisini alabilir hatta bir çok evraklarına ulaşabilirler. Teknolojinin gelişimi dahilinde esnaf olan vatandaşlarda bundan olumlu etkilendi. En basit örnekler arasında meslekleri dahilinde bir takım evraklara kolayca ulaşmalarında ve her türlü işlemlerini kolayca halletmeleri için esbis devreye alındı. Elektronik ortam üzerinden esbis’e giriş işlemlerini https://esbis.gtb.gov.tr/_edevlet/default.aspx adresinden yapmak mümkün. Ülkemizin tamamında bulunan esnafların kayıt altına alınması ile beraber, esbis esnaf sicili belgelerini sunar.

Edevlet sitesi üzerinden de girebildiğiniz esbis ile beraber bir esnaf kolayca işlemlerine bakabilir. Misal aşağıdaki ekrana baktığımızda; Üyesi olduğu odalara bakabilir, ilgili mevzuatları okuyabilir. Esbis’in son güncellediği sistem mesajlarını görebilir. Üyesi olduğunuz kısma tıkladığınızda iş yerinin aktif olup olmadığına kolayca bakabilirsiniz. Burada bağlı olduğunuz odayı görebilir ve onun iletişim bilgilerini de görmüş olacaksınız.

Esbis Edevlet Giriş

Esbis giriş işlemleri gerek edevlet gerekse de ticaret bakanlığı web sitesi üzerinden giriş yapılabiliyor. Bunun için size ait olan TC kimlik numarasından buradan girebildiğiniz gibi, dileyenler bakanlığın resmi sitesi olan buradan giriş yapabilirler.

Esbis edevlet aracılığı ile açıldığı günden beri birçok işletme tarafından sıkıcı takip edilmektedir. Esnafların çoğu acil bir ihtiyaç olduğunda veritabanına giriş yaparak, belgelerini indirebilirler.

Aşağıdaki tüm aktif meslek kuruluşlarına tıkladığınızda ise ülkemizde aktif olarak hizmet veren kooperatiflerin iletişim adresleri bulunur. Buradan her hangi bir numara lazım ise kolayca ulaşmak mümkün esnaflar için. Esbis aslında yurdumuzda bulunan esnaf ve sanatkarların bilgilerini ele almaktadır. Burada tüm telefon numaraları, sicil numarası ve iş yeri faal durumlarını karşı tarafa sunar.

Esnaf Sicil Kaydı ESBİS

Esbisi kullananlar genelde esnaflar olmakla beraber, kooperatif başkan ve yardımcıları, Bakanlık ve sicil müdürlükleri kullanabilir. Esnaflar edevlet şifreleri dahilinde yukarıdaki adres üzerinden giriş yaparak hızlıca esbise giriş yapabilirler. Genelde e-imza ile alınan bu belgeler resmi değer taşımaktadır. Esnaf sicil kaydı sorgulama işlemlerinde ise hem sicil gazetesine bakabilir hem de buradaki işlemlerin aynısı direk kooperatifler üzerinden de alınır. ESBİS ile beraber gelen yeniliklerden bir tanesi evrakların talep edilmemesi. Esnafların sicil kaydı sorgulamalarında esbisin önemi oldukça fazladır.

Zengin olmak istiyorum makalemizi incelediniz mi?

Esnaf için nakit para önemli olup, nakit sıkışması yaşamamak adına bu gibi terimleri iyi bilmeleri gerekiyor. Zira kosgeb faizsiz esnaf kredisi başvurularında sicil gazetesi talep edilir. Buna ulaşmak artık esbis sayesinde mümkün. Edevlet aracılığı ile bu sisteme giriş yaparak, tüm bilgilerinize erişebilir ve birçok işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. Esnaf veritabanı kaydı yapmak isteyip de işlemlerden anlamayanlar doğrudan muhasebecinize danışarak, kaydınızı onun açtırmanızı talep edebilirsiniz.

Esbis kaydı nedir? Esbis sistemi nedir?

Açılımı esnaf ve sanatkarlar bilgi portalı olan esbis, edevlet üzerinden esnaflar tarafından ulaşabilir. Bu portala ulaşmak için esbis kaydınızın olması gereklidir. Tüm işlemlere https://www.turkiye.gov.tr/gtb-esnaf-ve-sanatkarlar-bilgi-sistemi adresinden edevlet şifreniz ile giriş yaparak, görüntüleyebilir ve bilgi alabilirsiniz. Esbis sistemi; esnaf ve sanatkarların sicil işlemleri, oda kayıtları hakkındaki materyaller vb. tüm bilgileri kapsamaktadır.

Ticaret Esnaf odası sicil no kaç haneli?

Mersis olarak bilinen esnaf ticaret odası sicil no 16 haneli rakamlardan oluşmaktadır. LTD ve anonim olarak bilinen şirketlerde bu numaranın başında 0 rakamı bulunur. Şahıs işletmelerinde bu sicil numaranın başında TC numaranız bulunur ve 16 haneye tamamlanır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın