Eşin Rızası Olmadan Kredi Çekilebilir Mi? (Eş Muvafakatnamesi – Kredide Eş İzni)

Kredide eş izni önemli konular arasında olup, eş muvafakatnamesi olarak da bilinen eşin rızası olmadan kredi çekilebilir mi sorusuna yanıt bulacağız. Bu sayede akıllardaki soruların da yanıtlarını kolayca öğrenmiş olacaksınız.

Eş Muvafakatnamesi

İlgili medeni kanunun mevzuatlarına bakıldığında ailenin oturduğu bir hanenin satışı durumunda eşinde rızası alınarak imzaların atılması söz konusudur. Aksi takdirde satışın yapılması söz konusu olamaz buna ek olarak eş muvafakatnamesinin olmaması durumunda bankalardan kredi onayı alınmaz. Ancak günümüz şartlarında bankalar ne yazık ki tapuda adı geçen birey üzerinden işlem yapmaktadır.

Bankalardan kredi almanın farklı farklı koşulları bulunmakla beraber, ne şekilde kredi alınabileceği doğrultusunda da bilgi almaları gerekecektir. Bazı zamanlarda da kredi çekmek adına girişimlerde bulunacak olan kişilerin bankalarda yalnız başlarına işlem yapmaları ve istedikleri rakamlarda var olan kredilere ulaşmaları söz konusu olabilecektir.

Kredide Eş İzni

Kredi alımını gerçekleştirerek kendi ihtiyaçlarında ya da istekleri doğrultusunda kullanacak olan bankaların farklı farklı alternatiflere yönelmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Konut, ihtiyaç ya da taşıt kredisine yönelecek olan banka müşterilerinin herhangi bir izin durumunu gerçekleştirilmemeleri durumu açığa çıkmaktadır. Ancak kredinin taksitlerini gelirine dayalı olarak gerçekleştirecek olan kişilerden herhangi bir ek belge istenmesi durumu söz konusu olmayacaktır. Ancak ipotek durumu söz konusu olması halinde de kredi yardımını alacak olan kişilerin eşlerinden de gereken rızayı almaları gerekmektedir. Eş muvafakatnamesi olarak bilinen izin belgesinin alınması halinde de kredi işlemlerinin başlaması durumu ortaya çıkmaktadır. Eşlerin ipotek edilen gayrimenkuller hakkında söz sahibi olmasından kaynaklı olarak da bu durumun söz konusu olarak görülmektedir.

Eşler tarafından alınacak olan muvafakatname belgeleri ile eşlerin ipoteğe izin vermeleri durumu ortaya çıkmaktadır. Kredinin ödenememesi durumunda banka ipotek edilen mala el koyma hakkına sahip olarak satışa koyma hakkına da sahip olabilecektir.

Banka tarafından alınacak olan izin belgesi kapsamında eşlerin de var olan haklarından kredinin ödenmemesi halinde vazgeçeceği anlamına gelmektedir. Herhangi bir hak talebinde de bulunmayacağının işareti olarak görülen resmi bir belge olarak ifade edilen bir durum olarak da görülebilmektedir.  Bu duruma engel olmak adına da çekilen kredi tutarının aile birliğini bozduğuna dair mahkeme kararı almak sonucunda da bu iznin alınmaması sonucu da söz konusu olmaktadır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın