Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu 2020-2021

Bir çok birey Esnaf Kefalet Kredi hesaplama konusunda bilgiye ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu 2020 – 2021 hem faydalı olacak hem de kredi başvurularında faiz oranlarının ve vade sürelerinin ne kadar olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

Esnaf Kefalet Kredi Faiz Oranları 2020

Esnaflar için bankalar bi çare olmadıklarında soluğu esnaf ve sanatkarlar gibi kooperatifler de alabilirler. Ancak buradaki faiz oranları ve kredi almak şartları sanıldığı kadar basit değildir. Bankaya göre şartlar daha ağır ve faiz oranları yüksektir. Bir bankadan kredi başvurusu yaparak, ilgili tutarı almak sadece 24 saat içinde gerçekleşirken, bu gibi yerlerden başvuru ve sonraki adımlar sonucuna bağlı olarak krediyi almak haftayı bulabilir. Zira esnaf kooperatifleri bankaya oranla şartları derinlemesine analiz eder ve kefil isteyebilmektedir. Bir çok esnaf ise buna bağlı olarak kara listede olanlar dahil bu gibi kooperatifler üzerinden kredi başvurusu yapmakta. Ancak asıl önemli olan esnaf kefalet faiz oranlarının kredi bazında kaç olduğudur?

Yıllık bazda incelendiğinde faiz oranlarının değişken olduğunu belirtelim. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakınca faiz oranlarının kaç olduğunu görebilirsiniz. Bunu biraz açarsak ; 1 yıla kadar faiz oranlarının %4 olduğunu, 1 yıldan fazla vade bırakanların ise faiz oranları %5 olarak karşımıza çıkmakta. Bir esnafın bu gibi kooperatiften kredi çekme limiti en yüksek olarak 150.000 TL olduğunu ve maksimum vade süresinin ise 5 yıl yani 60 ay olacağının altını çizelim.

Örnek bir esnaf kefalet kredisi hesaplama yaparsak;

Yukarıdaki görselde %4 faiz oranı dahilinde 48 ay vade yapılması ile elde edilen tutarın hesaplaması olduğunu belirtelim.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Bu kredi başvurusu sonrasında bir takım kesintiler söz konusu olabilir. Bunlara bakarsak en önemli kesinti olarak masrafların karşı taraftan yani sizlerden tahsil edilmesidir. Bu oranda %1,5 oranında olup %1 de kredi risk durumuna bakarak bir ücret alınıyor. Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapmak için kooperatife esnafın üye olunması zorunludur aksi takdirde kredi başvurusu onaylanmaz.

Örnek bir hesaplama yapmak istersek ;

4 yıl vadeli 50.000 TL kredi başvurusu yapınca faiz oranı %6 olmaktadır. Ancak bu faiz oranı göründüğü gibi değil zira araya masraf faizleri de girmektedir. Aşağıdaki ekranda görebilirsiniz.

Ödemeler her 3 ayda bir olmak üzere yapılıyor ve 50.000 TL için 3 ayda bir ödenen tutara bakmak istersek %6 karşılığında 3,125 TL olmaktadır. Toplam geri ödeme tutarı 58.000 TL olup, kredi onaylandığında masraflar çıkarılarak sizlere teslim edilen tutar ise 46.000 TL olmaktadır. Yani 4 yıl için kooperatiflerin sizlerden aldığı tutar 50,000 TL için 12,000 TL olmaktadır. Bu oldukça ideal bir rakam gibi görünebilir. Ancak birazdan bankalar ile kooperatifleri karşılaştırdığımızda durumu daha net anlayacağız.

İşletme kredisi başvurularında bankaların faiz oranları 2020 yılı baz alındığında aşağıdaki gibi çıkmakta. Yine aynı şekilde 4 yıl vadeli 50,000 TL kredisi için hesaplama yapmak istediğimizde; olarak karşımıza çıkıyor. İki kredi türünü de karşılaştırdığımızda esnaf kooperatiflerin daha mantıklı olduğunu görmekteyiz.

Esnaf Kefalet Kredisi Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

Öncelikle bilmenizde fayda olacaktır esnaf kooperatiflerin amaçları doğrultusunda hiçbir esnafa faizsiz kredi vermemektedir. Esnafların faizsiz kredi alabilmeleri için bazı yıllarda bakanlığın devreye girmesi ve esnaflara destek paketi sunması karşılığında faizsiz kredi vermektedir. Ancak kooperatiflerin tamamı vermez bu nedenle esnafların öncelikle kosgeb üzerinden faizsiz kredi başvurusu yapabileceklerini belirtelim.

Bildiğiniz gibi geçen yıllarda 2017 baz alındığında esnaflara faizsiz kredi olarak, 30 bin TL kredi ve faizsiz 50 bin TL kredi verilmişti. Bu yıl ise 2018 yılları için faizsiz kredi olarak ilgili tutarın 150 bin TL ve 200 bin TL olarak güncellenmesi beklenmekte.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuruda bulunmak isteyenler il veya ilçelerde bulunan esnaf ve sanatkarlar kooperatiflerine şahsen gitmeleri gerekiyor. Bankalara göre kooperatif kredi alma şartları daha ağır olup kefil isteyebilir. Genelde 2 adet kefil isteyip 2 kişinin de kredi risk durumu pozitif ve yerinde olması gerekiyor. Başvuru evraklarına bakarsak ;

  • 2 adet kefil ve banka hesaplarına sahip olması
  • Kişinin üzerine mal beyanı olması
  • Tc kimlik fotokopisi
  • Halk bankası üzerinden vadesiz hesap açılması
  • Esnaf sicil kayıt belgesi
  • İş yeri vergi levhası

Talep edilmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın