Esnaf Kefalet Kredi Nedir? (Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama)

TESKOMB olarak adlandırılan esnaf kefalet kredisi, bankalardan kredi onayı alamayan kobiler ve esnaflar için can kurtaran görevindedir. Zira banka faizleri ile kıyasladığında pek fark olmayıp, kolaylıkla kredi başvurusu yaparak kredi alabileceğiniz kooperatiftir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Kendi işini yapan şirket olamamış ancak daha küçük yerel seviyede işletme sahibi olan pek çok esnaf mevcuttur. Esnaflar zaman zaman ülke içinde yaşanan maddi ve ekonomik sıkıntılardan etkilenmekte ve bunun neticesinde büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir. Esnafların kredi ihtiyaçlarını karşılamak ve maddi sıkıntılarını ortadan kaldırmak en başta devletin bir görevidir. Fakat esnafların toplu şekilde yaşadığı sıkıntı ve sorunlara Esnaf ve Sanatkarlar odası direk olarak ilgilenmektedir. Bu kurumda esnaflarla alakalı olarak pek çok oda vardır ve odalar esnafların sorunlarını sıkıntılarını direkt ilgilenmeli ve çözüme kavuşturmalıdır. Ülkemizde bu alanda hizmet veren pek çok oda mevcuttur. Esnaflar sıkıntılarını bu odalarda ilgili başkanlarına direkt olarak bildirerek sorunlar hakkında bilgi verip sorunu çözüme kavuşur.

Bankalar ile ortak hareket eden TESKOMB, yani esnaf kefalet kredisi 2018 ve 2019 yıllarını baz aldığımızda sıfır faizli 30000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Daha üst limitlerde ise düşük oranlı faiz karşılığında kredi taleplerini yine onaylamakta. Bu nedenle hükumetin 3 ayda bir basın ile açıkladığı esnafa destek veya kobi ihtiyaç kredileri kampanyalarını düzenli bir şekilde takip edebilir ve buna göre adımlarınızı atarak nakit paraya kavuşabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Çekme Şartları

Esnafların zaman zaman ülke içinde yaşanan bir takım ekonomik dalgalanmalardan dolayı sıkıntıya girdiklerini söylemiştik. Bu maddi sıkıntılarını gidermek için esnaflara özel olarak esnaf ve kefalet kredisi adı altında uygun faiz oranları ile destek yapılmaktadır. Esnaflar eğer bu desteklemeden faydalanmak isterlerse başvuruda bulunarak esnaf kefalet kredisi alabilirler. Esnaf kefalet kredisi alabilmek için esnafların belli şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Kredi ekonomik olarak dalgalanma yaşayan pek çok esnaf için adeta kurtarıcı niteliğindedir. Bu yüzden maddi zorluk yaşayan pek çok esnaf bu krediyi kullanmaktadır.

Yazının devamında bu şartları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Esnaf ve kefalet kredisi esnaflara verilen özel bir kredi türüdür. Uygun faiz oranları ile esnafın desteklenmesini öngören bu kredi uygulamasının belli şartları vardır. Esnaf ve sanatkar olmak bunların en başta gelen şartlarından birisidir. Esnaf ve sanatkarlar odasına oda kaydının bulunması da yine aranan şartlardan en önemlisidir.

Kefalet sağlayan kooperatifin bölgesinde bir adreste işyerinin olması ya da ikamet etmesi de yine aranan diğer şartlardan birisidir. Birden fazla esnaf ve sanatkar kredi ve kooperatifi ile ortak iş yapıyor olmamak gerekmektedir.

Esnaf kefalet kredisi alırken en çok dikkat edilen ve krediyi almanızda etkili olan faktörlerden birisi de, kredi puanıdır. Yani kişinin vergi borcunun olmaması, banka kredi ve değerlendirme notunun yüksek olması gerekmektedir. Son şartlardan birisi de kişinin en az 1 yıl süre ile esnaflık yapıyor olması gerekmektedir. Eğer sizler de bu şartları taşıyorsanız esnaf kefalet kredisine başvuruda bulunabilir ve destekleme kredisi alabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Esnaf ve kefalet kredi faiz oranları kredi almak isteyen esnafı ilgilendiren en temel unsurlardan birisidir. Bir yıla kadar olan kredi faiz oranları %4 ve bir yıldan fazla olan kredi faiz oranları ise %5 olarak belirlenmiştir.

Kredi almak isteyen esnafın en yüksek yani Maximum kredi miktarı 150 bin olarak belirlenmiş olup vade sayısı ise en üst limit 60 ay olarak belirlenmiştir. Sizler de bu krediden faydalanmak isterseniz en yakın ilgili kuruma başvuruda bulunarak krediyi kullanabilirsiniz. Krediyi almak veya başvuruda bulunmak isteyenler en yakın esnaf ve sanatkarlar odasına giderek, başvuru evraklarını inceledikten sonra başvuruda bulunabilir. Öncesinde faiz oranları ve kredi alma şartlarını gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Zira günümüz şartlarında değişken şartlar söz konusu olabilir. Bu nedenle esnaf kefalet kredisi, bankalara nazaran daha mantıklı gelebilir.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın