Esnaf Kefalet Kredileri 2020 (HEMEN BAŞVUR)

2020 yılı esnaf kefalet kredi alma şartlarında iyileştirme yapılmış, tüm esnafların başvuruları değerlendirmeye alınarak 50 bin ile 200 bin lira kredi onayı verileceği belirtilmiştir. Söz konusu esnaf kefalet kredileri başvuruları tüm hızı ile devam etmektedir.

Esnaf ve sanatkarlar için en fazla dört yıl vadeyle ve en fazla 200,000 Türk Lirası tutarında verilebilen kefalet kredisi, küçük ve orta ölçekteki işletmelerin, esnaf ve sanatkarların ekonomik anlamda düzlüğe çıkartılması için verilmektedir. Bu kredi türü, esnaf ve sanatkara ihtiyaçlarının giderilmesi veya bakım, onarım ve yeni mal ve malzeme alımı gibi ihtiyaçlarında az da olsa kolaylık sağlayabilmektedir. Kredinin amacı da zaten esnaf ve sanatkarın iş yerini kapatmasını önlemek ve ekonomi içindeki varlıklarını sürdürmelerini sağlamaktır.

Faiz Oranları Ne Kadar?

Senelik olarak düzenlenen üst limite bağlı olarak faiz oranları da düzenlenmektedir. 2020 yılı için esnaf ve sanatkarlara verilen kefalet kredisinin üst limiti 200,000 TL olarak belirlenmiş ve borcun ödenmesi için yapılan vade düzenlemesi en fazla 4 yıl olarak karara bağlanmıştır. Krediyi alan esnaf ve sanatkarın ödeyeceği faiz oranı ise, vade süresine göre değişmektedir. Faiz oranının belirlenmesinde, alınan kredi tutarının bir önemi bulunmamaktadır. Alınan kefalet kredisinin tutarı ne olursa olsun, eğer vade 1 yıla kadar belirlenmişse uygulanan faiz oranı yıllık %7 olarak belirlenmiştir. 1 yılı geçen ve 4 yıla dek uzayabilen diğer seçeneklerde ise faiz oranı %8’dir.

Esnafa destek kampanyası adı altında sunulan kefalet kredilerinde ilk 6 ay geri ödemesiz olması, esnaflara çok faydalı ve ekonomik anlamda özel desteklerden bir tanesidir.

Esnaf Kefalet Kredisinin Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi başvurusu yapabilmenin ilk şartı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri, yani kısa adıyla TESKOMB üyesi olmaktır. Bu kooperatif Türkiye’nin her yerinde örgütlüdür ve esnaflar ile sanatkarların bulundukları yerdeki Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na üyelikleri gerekmektedir.

Bir diğer ifadeyle, bu kredinin kullanımı esnaf ve sanatkarlara mahsustur. İlgili kooperatifin yereldeki temsilciliğinde kaydı olan, üyelik şartlarını yerine getiren esnaf ve sanatkarlar, diğer şartları da sağladıklarında kefalet kredisinden yararlanabilmektedir. Ayrıca en az bir yıldır iş yaşamının içinde bulunulması da gerekmektedir.

Kefalet Kredisi Başvuru Süreci

Esnaf ve sanatkar, bağlı bulunduğu yereldeki kooperatif temsilciğine üyeliğine ve işine ilişkin belgelerle başvuru yaptığında kredi süreci de başlamış olur. Kooperatif içindeki prosedürlerin tamamlanmasına müteakip ilgili banka şubesine bilgilendirme gönderilir ve banka şubesinin kararıyla ya kredi verilir ya da talep ret edilir.

Esnaf kefalet kredisi için özellikle halk bank sizlerden 2 adet kefil talep eder. Bunun için o kefillerin de bir takım şartları taşıması beklenmektedir. Bunlara baktığımızda o bireylerin halk bank hesapları açması gerekmektedir. Ayrıca şahısların, memur veya esnaf sıfatı taşıması vergiye tabi tutulmasına bakar. Bu nedenle buralardan kredi almak için gittiğinizde ağır şartların var olduğunu göreceksiniz. En mantıklı tercih ise esnafların kredi garanti fonunu veya banka kredilerine yönelmeleri önerilmektedir. Günümüz şartlarında banka kredi faiz oranları giderek düşmekte olup, sizlerden kredi faiz oranlarını karşılaştırarak mantıklı bir kredi tercihi yapabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın