Esnaf Kefalet Kredileri Ne Zaman Açılacak 2020

2020 esnaf kefalet kredileri açıldımı sorusuna yanıt arayan bireyler, esnaf kefalet kredileri ne zaman açılacak şeklinde bilgi sahibi olmayı amaçlamakta. Zira yaklaşan borçlar ve işlerin zıt gitmesi, bir çok esnafın elinde nakit olmadan nasıl mal alacakları konusunda bu gibi kredi kuruluşların yolunu tutmalarına neden olmakta.

Esnaf Kefalet Kredileri Nedir?

EKK olarak adlandırılan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri, 2019 yılı dahilinde var olmaya devam etmekte. 1951 yılında ülkemizde Türk Ticaret Kanunu devreye girerek kurulan EKK, son olarak 1163 sayılı kanun ile yeniden düzenlenmiştir. Buradaki amaç aslında esnaf ve sanatkarların devamlılığını sağlamak için ödeneklerin sunulmasıdır. Yani esnaf olan bir şahsın, bankadan kredi alamadığı durumlarda bağlı bulunduğu il veya ilçedeki kooperatife üye ise oraya giderek kredi almasını sağlar. Ancak kredi alma şartları, bankalara kıyasla biraz daha zordur diyebiliriz. Zira kefil talep ettikleri gözlemlenmiştir bu nedenle günümüz şartlarında bir esnafın kredi alması için kefil bulması da oldukça zor hale gelmiştir güven meselesinden dolayı.

Esnafların dört gözle beklediği haberler arasında yer alan esnaf kefalet kredileri pek çok kişi için oldukça önemlidir. Ekonomik anlamda bir takım sorunlar ve sıkıntılar yaşayan esnafları rahatlatmak için uygulanacak olan bu kredi kapsamında farklı yatırımlar ile esnafın ayakta kalması sağlanmaktadır. Esnaf kefalet kredileri ile bireyler artık daha kolay şekilde ekonomik destek alabilmekte, işletmeleri için gerekli yatırımları ve destekleri çok daha kolay şekilde alabilmektedir. Yapılacak olan bu desteklemeler için bir takım temel şartlar aranmaktadır. Bu şartlar dahilinde artık çok daha kolay ve hızlı şekilde krediye ulaşım kolaylaşacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi Almak İçin Gerekenler

Öncelikle krediden yararlanmak isteyenler doğru bilgi açısından en yakın kooperatife gitmesi önerilir. Zaten giderken sizlere bir evrak üzerinde nelerin gerektiğini maddeler halinde sıralanır. Bunlar

  • 2 adet kefil ve banka hesaplarına sahip olması
  • Kişinin üzerine mal beyanı olması
  • Tc kimlik fotokopisi
  • Halk bankası üzerinden vadesiz hesap açılması
  • Esnaf sicil kayıt belgesi
  • İş yeri vergi levhası

Esnaf kefalet kredileri ile işletmeler bu destekleme ile işletmelerini kolay şeklide büyütmesinin yanı sıra daha farklı yatırımlar yaparak ister kazançlarını katlayabilecek, isterse mevcut borçlarını sıfırlanabilir. Bu bağlamda yeni uygulanacak olan esnaf kefalet kredileri konusunda meraklı gözlerle bekleyiş sürmektedir.

Esnaf Kefalet Kredileri Yapılandırma

Esnafların çoğunun bağkur borcu bulunmakla beraber bunların ödenmesi demek ceplerinden binlerce liranın çıkması demektir. Aynı şekilde mal alım satım konusunda mevcut borçların giderek artması, kişilerin nakit para bulma konusunda sıkıntı çekmelerine neden olmasını sağlar. Bu nedenle ara sıra hükumet kanadından esnafa faizsiz kredi şeklinde haberler gelmekte. Bunlardan biri de esnaf kefalet kredisi yapılandırma aşamasıdır.

Esnaf kefalet kredileri ne zaman açılacak ve tam olarak hangi tarihte başvuru kabul edilecek bu konuda elimizde net bir veri mevcut değildir. Ancak önümüzdeki süreç içerisinde bu konuda yapılacak olan yeni bir duyuru ve haber ile gerekli açıklama gerek web sitemizden gerekse kurumların sitesinden yapılacaktır.

Esnaf kefalet kredisi almak ve bu krediden faydalanmanın temel şartlarını sağlamak için esnaf kredisi almak istediğiniz bölgedeki kurumu arayarak ya da bireysel olarak ziyaret ederek detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Hangi tarihlerde net şekilde kurumlar tarafından duyuru yayınlanacağını da yine bölgenizde yer alan esnaf kefalet kooperatifinden alabilirsiniz. Şartları sağladığınızdan emin olmak ve kredi çıktığında kullanabiliyor olma durumunuzu kontrol etmek için siz de bölgede bulunan kredi kooperatifini ziyaret ederek bu kurumlardan detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için siz de bölgenizdeki kurumlarla irtibata geçebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın