Esnaf Kefalet Kredileri 2020-2021

Esnaf kefalet kredileri 2020 ile 2021 yılları arasında ihtiyacı olan esnaf ve kobiler için büyük imkan tanımakta. Esnafların çoğu kobi kredilerinde aradığı özellik esnaf kefalet kredi şartları olup, bu kısımlara uyup uymamasına göre kredi başvurusu yapmakta. Bankalara nazaran esnek ödeme planları olan esnaf kefalet kooperatif kredileri ile hem işinizi büyütebilir hem de var olan borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Şartları

Son yıllarda bildiğiniz gibi hükumet, esnaflar için bir çok avantajlı kredi teklifi sunmuş bunlardan biri de esnaf kooperatifleri aracılığı ile verilen esnaf kredileri olmuştur. Esnaf kefalet kredisi olarak adı anılan bu krediler, bankaların esnaflara verdiği kobi kredilerinden daha düşük faiz oranları ve vade seçenekleri ile karşımıza çıkar. En önemlisi de bankanın sunduğu kredi şartlarından daha alt tabakadan yararlanmak mümkün.

Kredi, hibe ve teşvik olarak çeşitleri bulunan esnaf kredilerinde asıl amaç esnafların canlılık kazanmalarını sağlanması yani ticari faaliyetlerini büyütmek için ara sıra hükumet tarafından destek verilmektedir. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda kosgeb esnaf kredileri de verilecektir. Son gelen bilgilere göre esnafa 500 bin lira teşvik kredisi verilecek. Ancak bunları şartları mekana göre değişmekle beraber verilecek olan kredi tutarı da değişkendir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Aşağıdaki görsellerde sizlere detaylı bir şekilde anlatılmıştır ancak biz biraz daha açarsak;

Kredi alma şartlarına baktığımızda işletme kredisi adı altında kooperatifin verdiği bu açıklamalara bakalım; öncelikle esnaf ve sanatkarlar üyesi olmanız zorunludur, yok ise hızlıca üyelik açtırın. Sonrasında oraya giderek başvuru formunu talep edip hemen orada evrakı doldurup teslim edin. Kredi limitleri değişken olup 150000 TL ile 500000 TL arasında değişiyor. Vadeler ise 1/5 yıl arasında olmakla beraber faiz oranı şuanda kredi tutarına göre %4 ile %5 arasında.

İlk etapta esnaf olan birey, kooperatifin yolunu tutuyor üyeliği var ise işlemler daha hızlıdır yok ise üyelik açtırması ve üyelik aidatını vermesi gerekiyor. Sonrasında ESKKK başvuruyu alarak değerlendirme yapar eğer ki sonuç olumlu ise yönetim kuruluna devir eder. ESKKK yönetim kurulu da sizin başvurunuzu gönderir ben olumlu yanıt verdim ya siz der? Banka sizlerin kişisel kredi notuna bakar eğer ki kredi notunuz 1100 puan üzerinde ise bankanın yanıtı olumlu olacak ve kredi tutarını vermiş olduğunuz banka hesabına yatırır ve imza talep eder. Olumsuz yanıt verirse banka, ilgili kararı yeniden ESKKK ya gönderir.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Bu şartların neler olduğuna bakarsak

 • 2 adet kefil ve banka hesaplarına sahip olması
 • Kişinin üzerine mal beyanı olması
 • Tc kimlik fotokopisi
 • Halk bankası üzerinden vadesiz hesap açılması
 • Esnaf sicil kayıt belgesi
 • İş yeri vergi levhası

Şeklinde olduğunu görmekteyiz. Ancak sizlerden istenen 2 kefilin de kredi notunun yüksek olması gerekiyor bu şart en ağır kısım olup, bunu görenler genelde kredi başvurusundan vazgeçip hızlıca banka kredisi başvurusuna yönelmektedir. Sizlerde bu şartların ağır olduğunu düşünenlerdenseniz tercihinizi banka kobi kredilerinden yana kullanabilirsiniz.

Kosgeb Esnaf Kredisi Veriyor Mu?

Kosgeb geneli itibari ile kredi verme aşamasında esnaflara çok yardımcı olmaktadır. Her yıl binlerce esnafa faizsiz kredi veriyor ve geri ödemelerde ise ilk yıl geri ödemesiz sonraki yıllarda ise 3 ayda bir olmak üzere 3 yıl vade seçeneği sunmakta. Kosgeb esnaf kredisi şartlarına bakarsak

Kosgeb üzerinden evraklara bakıldığında yukarıdaki 6 etkenin sağlanması gerekmektedir. Bunlara baktığımızda

 • Kobi bilgi dökümanı (muhasebeciniz çıkartabilir)
 • Kobi beyannamesi (muhasebeciniz çıkartabilir)
 • Ticaret ve esnaf sicil gazetesi (ortalama 20 TL üzeridir)
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • bağkur veya sgk hizmet dökümü
 • Kaşeni yanınızda götürün

bunları yanınızda kosgeb il müdürlüğüne götürmeniz gerekiyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Başvuruları

2020 yılına girmekle beraber esnafların can simidi konumunda olan faizsiz kredi başvuruları nihayet yaklaştı. Söz konusu devlet bankalarından biri olan halkbankası sayesinde faizsiz kredi kullanabilecek esnaflar. Öte yandan önceki gün Başkan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında ” 2020 yılı esnaflarımız için büyüt umutlar ile dolu. Halk bankası tarafından 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi verilecek. Başta esnaf ve kobiler olmak üzere ocak, şubat ve mart 2021 aylarını kapsayacak şekilde 10 milyar liralık kredilerin dağıtımına çıkacağını ” belirtti. Başvuruların öncelikle halk bankası şubeleri olduğunu belirtelim.

Esnaf olanların halk bankası ticari hesaba sahip olması gerektiği gibi banka görevlilerinden bilgi alarak kobi bankacılığına giriş yapmanız gerektiğini belirtelim. Genele bakıldığında halk bankası esnaf kredilerinde esnaf kefalet kooperatifler ile çalışmakta. Yani faizsiz kredi taleplerini aslen burası bakarak karşılamakta. Siz sadece ana para tutarını ödeyeceksiniz. Tabi burada asıl etkenin esnaf sanatkar kooperatiflerin ne derece adil olduğudur. Faizsiz kredi çıkmayanlar veya hak elde etmeyenler, tercihlerini ya banka kredilerinden ya da yine esnaf ve sanatkar koop. lerin vereceği düşük faizli kredilerden yana kullanabilirler. Sizlerde esnaf kredisi için gerekli evraklar neler diye merak ediyorsanız yandaki konumuza bakabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın