Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Kimler Yararlanabilir Faiz Oranları Kaç 2022

Esnaf kefalet kredisi sayesinde bankalara ihtiyaç duymadan düşük faizli esnaf kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Esnaflar ise 2022 esnaf kefalet kredisi başvuru şartları ve faiz oranlarını merak edebilir. Bu konuda sizlere reel faizler dahil bankalar ile kıyaslama yaparak, hangisinin size daha avantajlı kredi olabileceğini tüm yönleri ile belirtmek istedik.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esnaf Kefalet Kooperatiflerine üye olan tüm esnafların faydalanabileceği esnaf kefalet kredisi, işletmelerin yenilenmesi ve güçlendirilmesi için verilmektedir. İşletme sahiplerinin ihtiyaçlarına göre 200 bin limitine kadar alabilecekleri bu kredilerin ödemesi 60 ay yani 5 yıla kadar uzatılmaktadır. Kredi hesaplamaları, talep edilen tutar ve ödenmek istenen süreye göre değişiklik gösterir.

Esnaf kefalet kredi hesaplamalarında Halk Bankası dosya masrafı, ortak sermaye giderleri, risk peşinatı, istihbarat ücretleri, bölge birlikleri tarafından alınan tutarlar, esnaf kefalet kredisi peşinat ve komisyon tutarları vardır. Türkiye’nin her yerindeki Halk Bankası şubelerinde bu oranlar aynı tutardır. 2022 yılı güncel düzenlemelere göre 1 yıllık kredilerde faiz oranı yüzde 9.5, bir yıldan daha uzun süre vadeli kredilerde oran yüzde 9.5’tir. En fazla 60 ay vadeli olarak verilen kredilerin ödemeleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık olarak ayarlanabilir.

Kredi ödemesi hesaplaması yapılırken ödeme zamanlarına dikkat edilir. Hesaplamaya örnek vermek gerekirse; 60 ay vadeli olarak 10 bin lira kredi çeken bir esnafı verebiliriz. Esnafın aylık olarak yapması gereken ödeme 10.000/60=166 TL şeklinde hesaplanır. Aylık ödeme yerine 3 aylık ödeme yapacak olan bir esnaf içinse bu tutar 10.000/20=500 TL şeklinde hesaplanır.

Esnaf Kefalet Kredisi Kimler Yararlanabilir?

Çoğu bankaların esnaf kredisi adı altında müşterilere nakit desteği verildiğini belirtelim. Genelde ihtiyaç ve tüketici kredisi faiz oranlarına göre daha uygun bir faiz oranı verilirken vade seçenekleri de daha üst sınıftadır. Esnaf kefalet kredisi uygun almak isteyenler, bu kredinin öncelikle esnaflara verildiği esnaf kefalet kooperatiflerine uğramalılar.

Esnaf kefalet yeni iş yeri açma kredisi ile hayal ettiği işini kurabilir hatta işyerine alacağı malzeme parasını dahi bu kredi ile tedarik edebilir. Dükkan açmak isteyenler işyerine alacağı ürünlerin parasını karşılamak için yeni iş yeri açma kredisi dediğimiz esnaf kefalet ile yapabiliyor.

3 farklı türde adlandırılan esnaf kredilerine bakıldığında; işletme kredileri, iskonto ve tesis kredileri olarak adlandırılabilir. Burada dikkat edilmesi gerekenler arasında kredi türlerine göre vade seçeneklerinin ve faiz oranlarının değişken olmasıdır. Bu sektörde faal olan işletmeler ise Esnaf ve sanatkarlar kefalet kredisi kimlere verilir, sorusunu sormakta. Buna baktığımızda ticaret oda kaydı olan esnafların tümü başvuruda bulunabilir. Ancak kefalet kredisinin onaylanması için belirli şartlarında esnafın taşıması gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları 2022

Esnaf kefalet kredisinde faizlerin dışında başka masraflar da vardır. Bu masrafların ödemelere yansıma oranı şu şekildedir…

 • %1 kredi risk fonu kesintisi
 • %1,5 masraf karşılığı kesintisi
 • %1,5 bloke sermaye kesintisi
 • Toplamda %4,5 üst kuruluş katılım payı kesintisi

Esnaf kefalet kredisi sadece esnaf ve kefalet kooperatiflerine üye olanlar tarafından alınabilir. Kooperatif üyeleri dışında bu kredinin kullanılması mümkün değildir. Esnaf kefalet kredisinin dışında işletme için yeni bir taşıt, yeni bir makine alınması ya da yeni bir iş yeri açılması gerektiğinde yatırım kredisi verilir. Bu kredinin limiti 200 bin liradır. 60 ay vadeli olarak verilen yatırım kredisinin de ödemeleri aylık ya da 3 aylık olarak yapılabiliyor.

İşletmenizin ihtiyaçlarına göre çekmek istediğiniz krediye karar verip gereken şartları sağlayarak bağlı olduğunuz esnaf kefalet ve kredi kooperatifine başvuruda bulunabilirsiniz. Esnaf kefalet yeni iş yeri açma kredisi veren bankalar incelendiğinde özellikle devlet bankalarının ön sırada olduğu ve faiz oranlarının çok uygun tutulduğu bilinen bir gerçektir. Bunlar arasında halkbank ilk yıl geri ödemesiz sonraki yılda ise 6 ayda bir taksit şeklinde esnaf kredisi tahsis etmektedir. Bunların yanı sıra vakıfbank ve ziraat bankaları gelmektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Şartları Neler 2022

2022 yılı esnaf kefalet kredi şartları arasında birçok etken olduğu belirlenmiştir. Bunlar arasında kişilerin, normal bireylere göre kredi alma ihtimali daha yüksek olup faiz oranları bankalara nazaran uygun tutulsa da, kesinti tutarı kooperatifler tarafından yapıldığı için yüksek gelebilir.

 • Krediye başvuran şahsın esnaf oda kaydının olması
 • Esnaf olduğunuzda dair bağkurdan en az 1 yıllık olma zorunluluğu bulunur
 • Daha önce kooperatiften kırmızı çizgi yememiş olmanız ve mevcut borcun olmaması zorunludur
 • Bağkur borcunun olmaması
 • 2 adet fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • İmza beyannamesi

Esnaf Kredisi Faiz Oranı Kaç 2022

200.000 TL üst sınır olmak üzere 1 yıla kadar vade seçeneklerinde faiz oranı %9.5 olup, 1 ile 5 yıla kadar vadelerde ise %9.5 faiz oranı bulunur.

Esnaf Destek Kredisi Ne Kadar 2022

Esnaflar destek kredisini esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üzerinden çekeceklerse üst limit 2022 yılı için 200.000 TL. Ancak diğer bankalar üzerinden daha üst limitli esnaf kredisi başvurusunda bulunabilirler.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın