Esnaf Kefalet Kredisi Alma Şartları 2020

Esnaf olan bireyler kefalet kredisi alma şartları 2020 yılı dahilinde neleri kapsadığını öğrenmek isteyebilir. Bu durumda 2020 esnaf kredisi düşük faiz oranları dahilinde talep edenlere hızlıca verilmektedir. Bir çok vatandaş ise alacakları kredinin şartlarını ve faiz oranlarının kaç olduğunu sorgulamakta.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Buradaki asıl amaç; bağlı olduğu kuruluşların üyeliklerine düşük faiz oranları dahilinde nakit para yani kredi sağlanması için kurulan kooperatifler aracılığı ile ekonomik sorunların geçici veya kalıcı olarak sağlanmasıdır. Esnaf kefalet kredisi almak için üyelik zorunlu olmakla beraber il veya ilçelerde bulunan esnaf sanatkarlar kooperatiflerine şahsen gidilebilir. Günümüzde sürekli artan talepler neticesinde ortaya çıkan ekonomik ihtiyaçlar farklı kurumlardan kredi kullanmaya teşvik etmektedir. Esnaf olan ve esnaf odasına kaydı bulunan kişiler esnaf kefalet kredisini uygun faiz oranları ile alarak bu kurumlardan kolay şeklide kredi kullanabilmektedirler. Bu kurumdan kredi kullanmanın farklı avantajları vardır. Bunların en başında gelenlerden birisi uygun fiyatlı faiz imkanı sunuyor olmalarıdır. Uygun faiz üzerinden kredi kullanmak isteyen esnaflar bu yolu tercih ederek kolay şekilde esnaf kefalet kredisi kullanabilmektedir.

Esnaf kefalet kredisi alabilmenin en temel şartlarından birisi adından da anlaşılacağı üzere esnaf ve sanatkar sınıfında olmak ve oda kaydının olması gerekmektedir. İlk ve en temel şartlardan birisi bu kriterdir. Diğer en önemli şartlardan birisi de esnaf ve sanatkarlar odasında kayıtlı ir sicilinin bulunmasıdır. Bu şart bize dolaylı yoldan resmi olarak kayıtlı iş yaptığını anlatmaya çalışmaktadır. Yani kişinin resmi bir fiziksel işletmesinin olması, odaya kaydının bulunması gibi temel şartlar bu kriter ile vurgulanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Bildiğiniz gibi bankalar dahil bir çok kurum kredi verirken, şahıslar veya şirketlerden bir takım şartlar talep eder. Esnaf kredisi alma şartları ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır. Eğer şartlar size uyarsa en yakın kooperatife gidilebilir.

  • Esnaf veya sanatkar olmanız gerekiyor.
  • Bağlı bulunduğunuz odada sicil kaydının olması şart.
  • İş yerinin bağlı bulunduğu odanın il veya ilçesinde olması.
  • Kişinin vergi borcunun olmaması
  • Esnaf olanların en az 1 yıl aktif olarak iş yerini çalıştırmış olması gerekmektedir.
Kooperatifin yakınında bir alanda işletmesinin olması ya da ikamet ediyor olmak bir diğer şartlar arasında yer almaktadır. Diğer bir şart ise eş zamanlı olarak birden fazla esnaf ve sanatkar ile ortak olmama şartı aranmaktadır.

Esnaf ve kefalet kredisi almak isteyen kişinin bunun yanı sıra 1 yıldır esnaflık yapıyor olması, vergi borcunun bulunmaması ve bankalara ait kredi puanının yüksek olması gibi kriterler aranmaktadır. Bu kriterler sizler de esnaf kefalet kredisi alabilir, eğer bu kriterlerden birini ya da bir kaçını sağlanmadığında şartların olgunlaşmasını bekleyerek kredi kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kredinin ardından artık sizler de kolay ve hızlı şekilde kredi alabilir, alacağınız kredi ile işinizi büyütebilir ya da farklı alanlarda değerlendirebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın