Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır, 2020 Şartları Neler?

Esnaf olanlar acil nakit para bulma konusunda çareyi esnaf kefalet kredisi ile bulabilir. 2020 kredi alma şartlarına bakıldığında bankalar harici kredi bulma yöntemlerinden bir tanesidir. Yüksek limitli kredi taleplerini karşılayacak güce sahip olan kooperatifler, bu sayede esnafın can simidi olmaktadır. Bireyler ise esnaf kefalet kredi alma şartlarını merak edebilir.

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir; Öncelikle bu kredi türünden esnaflar yararlanmaktadır. Esnaf olan her vatandaş en yakın TESKOMB’a gidebilir veya esnaf sanatkarlar kooperatifine şahsen başvuruda bulunabilir.

1951 yılında kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri kuruluşunun temeldeki amacı kooperatiflere ortak olan esnaf ve sanatkarlara maddi olarak destek olabilmek için kredi sağlamaktır. Ülkemizdeki esnafların bu krediden sıkça faydalanmak istemesinden dolayı Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatiflerinin (EKK) sayısı 1000’i geçmiştir. Bunun üzerine EKK’lerin hepsi “Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği” kuruluşu altında toplanmıştır.

Esnaf kefalet kredisine herkes başvurabilir mi?

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatiflerine, üye olanlara verilen Esnaf kefalet kredisi; Halk Bankası tarafından verilmektedir. Bu krediden yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz istenmektedir. Bu şartlar;

  • Size kefalet verecek olan kooperatifin alanında yaşıyor olmak,
  • Esnaf olmak,
  • Esnaf ve sanatkarlar odasında bir siciliniz olmasıdır.

Bu şartları taşıyan esnaflar esnaf kefalet kredisine Halk Bankasından başvurabilirler.  Kredi çekim işlemi sırasında esnafın yaşadığı bölgede yer alan EKK esnafa kefil olacaktır.

Esnaf kefalet kredisi çekmek için gerekli belgeler 2020

  • üye olacak esnafın yüzünün net bir şekilde göründüğü fotoğraf
  • bağlı olunan odanın kayıt belgesi
  • esnaf sicil günlük tasdiknamesi
  • esnafın yaşadığı alanı gösteren ikametgah belgesi
  • vergi levhası fotokopisi
  • yıllık ciroyu gösteren evrak
  • kimlik fotokopisi

Bu gibi belgeler genelde ticari krediler için geçerlidir. Bu nedenle esnaf kefalet kredileri de vatandaşlardan talep ettiği belgeler 2020 yılı dahilinde verilmiştir.

Yukarıda yer alan evraklar ile yakınınızda bulunan bir Halk Bank şubesine giderek Esnaf Kefalet kredisinden faydalanabilirsiniz. Sizlerde esnaf destek kredisi için başvurmak istiyorsanız devlet bankaları arasından birini seçip, doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın