Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kayıt Ücreti 2024

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt ücreti 2024 yılında ne kadar olduğu belli oldu.. Peki nedir bu Esnaf ve Sanatkârlar Odası? Selçuklulardan günümüze kadar gelmeyi başaran Ahilik kültürünün devamı olarak kabul edilir. Esnaf odaları, esnafların bir olarak hareket etmeleri, birbirleri ile danışma içerisinde olmaları için çalışmalarını sürdürür. Esnaf ve sanatkarlar odası, ilk kayıt ücreti alınarak ve yıllık aidatlar şeklinde ödeme yapılacak şekilde tahsil edilir.

İlk kayıt ve yıllık ödemeler 31 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazetede (30642 sayılı) belirlenen tarifelere göre yapılmaktadır.

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kayıt Ücreti Nedir?

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kayıt Ücreti 2024 yılında büyükşehirler için ortalama 850 – 750 TL arasında bir ücret ortaya çıkarken, küçük şehirlerde bu rakam daha da düşük olabilir. Genellikle ödemeler sırasıyla şu kalemlere yapılır: gazete ilanı, birlik kayıt, birlik payı, esnaf sicil harcı, evrak ücreti, konfederasyon payı, oda kayıt, tasdikname harcı, birliğe bağlı diğer noktalardan alınacak olan kayıt ücreti gibi. Tüm bu rakamlar bir araya getirilip toplandığında küçük şehirler için 650 – 750 TL arasında bir rakam çıkarken büyük şehirlerde rakam biraz daha artmaktadır.

Esnaf ve Sanatkarlar odaları üç farklı grup halinde belge ücretleri tahsil ederler. Buna göre gruplandırmada yer alan iller şu şekilde ayarlanmıştır.

Birinci Grup İller: Ankara, İstanbul, İzmir ve tüm ilçelerinde esnaf kayıt odası yıllık aidat ücreti: 375 TL’dir. Belge ücreti ise: 38 TL’dir.

İkinci Grup İller: Kalkınmada öncelikli iller dışında kalan illerin merkez ilçeleri ve büyükşehire dahil ilçeleri içine almaktadır. Buna göre esnaf odası kayıt ücreti: 358 TL belge ücreti ise: 36 TL dir.

Üçüncü grup ise: Kalkınmada öncelikli illeri kapsamaktadır. Bu illerde aidat ücreti olarak: 375 TL ödeme yapılması gerekirken belge ücreti 38 TL olarak belirlenmiştir.

Esnaf Odası Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Kayıt ücretlerinin dışında bir de yıllık aidat ve belge ücretleri karşımıza çıkmaktadır. Buna göre esnaf odalarının yıllık aidatları 50 TL olarak belirlenirken belge ücretleri ise 38 – 36 TL arasında değişmektedir.

Esnaf Odalarında Kayıt Ücretinden Kimler Muaftır?

Esnaf odaları kayıt ücretinden muaf olan kişiler sırasıyla engelliler, vergiden muaf sayılan esnaf ve sanatkarlar, gazi, şehit dul ve yetimleri ile esnaf ve sanatkarlar siciline kayıt olmuş kadın esnaflar bu ücretlerden muaftır.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın