Koronavirüs Nedeniyle Esnafa Faizsiz Kredi

Esnafa faizsiz kredi korona virüs nedeni ile (covid-19) destekleme ödemeleri başladı. Esnafa koronavirüs desteği 2020 yılı dahilinde tüm kobi ve işletmelere belirli tutarlarda verilecek.

Esnafa Faizsiz Kredi Desteği

Günümüz şartlarında bankaların tamamında faizsiz kredi verildiğine dair bir bilgi yoktur. Burada aracı olan kurum dahilinde faizsiz kredi alabilirsiniz. Bu kurumda şüphesiz ki, devlettir. Buna en güzel örneklerden bir tanesi kosgeb kredileri denilebilir. Zira işyeri açma kredisi olarak da adlandırılan faizsiz kredilerden yararlanmak için bir girişimci veya esnaf olmanız gerekmektedir. Çok değil, birkaç yıl önce 50 bin liraya kadar faizsiz kredi verildiğini gerek medyadan gerekse de aracı bankalardan duymuşsunuzdur.

Kosgeb üzerinden faizsiz kredi alabileceğinizi belirtmiştik. Bu krediler normal bankalarda bulunan ihtiyaç yani tüketici kredisi ile kıyaslandığında çok ekonomik gelecektir müşterilere. Zira ilk yıl geri ödemesiz olup, 3 ayda bir eşit taksitli olarak geri ödenecektir. Tabi buradaki asıl etken banka masrafı adı altında 300-500 TL arasında değişen bir komisyon verilmesidir. Devlet bankaları ile özel bankalardan alabileceğiniz faizsiz kredi için önceliğiniz kosgeb üzerinden gidilmesidir.

Koronavirüs Nedeniyle Esnafa Faizsiz Kredi

Kosgeb başvurularında öncelik esnafa verilmekle beraber hali hazırda esnaf iseniz kolaylıkla faizsiz kredi alabilirsiniz. 2019 yılında faizsiz kredi tutarı 30-50 bin TL şeklinde idi. Girişimcilere ise 100 bin TL tutarında kredi verilmiştir. Ancak girişimciler ile esnafları kıyasladığımızda esnafların daha kolay bir şekilde bu krediden yararlandığını söyleyebiliriz. Talep edilen belgeler oldukça basit olup, gün içinde hazırlanabilen resmi evrakları teslim edilmesi sonrasında ortalama olarak 15 gün içinde belirtilen bankalardan birine giderek, ilgili faizsiz krediyi çekebilirsiniz.

Ne yazık ki dünya genelinde virüs salgını olması nedeni ile ekonomik açıdan tüm ülkeler, önlem almaya başladı. Bunlardan biri de Türkiye olup, devlet gerek ekonomik istikrarın bozulmaması ve işlerin rayına oturması için bir takım ekonomik paketleri devreye aldı. Bunlardan biri de koronavirüs nedeni ile zarara giden esnafa dönemsel faizli olacak şekilde esnafa faizsiz kredi sunması.

Halkbank 6 Ay Geri Ödemesiz Kredi

Aslında faizsiz kredi olarak adlandırılsa da, ne yazık ki yine faiz alınıyor. Başta halkbankası olmak üzere 25 bin lira kredi verilen esnaflara, 6 ay ödemesiz olacak şekilde 36 ay vadeli kredi vermektedir. Bu krediyi almak için başvuru evraklarına baktığımızda kredi sicil veya findeks kredi notuna bakılmaksızın tüm başvuruların tamamı onaylanacak olması. Bize verilen bilgilere göre talep edilen evraklar arasında

  • Vergi levhası
  • C. kimlik belgesi
  • Oda kayıt belgesi (Bunu yanınızda getirmenize gerek yoktur, tc numaranız ile sorgulanıyor var ise ekrana çıkıyor yok ise esnaf ve sanatkar kooperatifine giderek konu hakkında nereden alacağınızı detaylıca anlatıyorlar)

Gerekli inceleme 2 gün olup, kredi tutarınız halk bankası vadesiz hesabınıza 2 gün içinde yatırılıyor. Anında paranızı çekebilir yatırım yapabilir veya mevcut borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın