Ev Hanımları Kısa Sürede Nasıl Emekli Olabilir?

Ev hanımları kısa sürede nasıl emekli olabilir sorusuna yanıt arayan yüz binlerce ev kadını, gereken şartların neler olduğunu öğrenmek isteyebilir. Ev hanımları ülkemizde aktif sigortalı aşamasında çok az bir kitle bu şartı sağlamakta. Hali ile ev hanımları nasıl emekli olur sorusuna cevap bulmak isteyenler, hiç sigortası olmayan ev hanımlarının ne tür şartları sağlar ise emekli olabileceğini araştırmakta.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Ev kadınları gerek evden ek iş yaparak gerekse de bir takım işlerde çalışarak hayatlarına yön verseler de, yaş ilerledikçe ve eş ölme durumunda dul kalmaları sonrasında devletten yardım talep edenlerin sayısı giderek artmakta. Bu durum çoğu kadının hangi şartları sağladıklarında emekli olabileceklerini sorgulamakta. Çoğu kadının sigortası olmaması da insanları yanılgıya düşürebilir. Ancak gereken şartları taşıdığınızda kısa sürede emekli olabilirsiniz.

Öncelikle günümüzde yani 2020 torba yasaya eklenen ev hanımları için bir madde bulunmakta. Buna baktığımızda çalışmasa dahi borçlanarak emeklilik hakkı gelmekte. Eğer ki, 2008 yılından sonra çalışmaya bir kadın başlamış ise ve 7200 prim gün sayısı var ise emekli olabilir. 20 yıl çalışan bir kadının bu hakkı alması yüksek olup, torba yasada şöyle bir ifade de eklenmiştir.

  • En az evlilik süreniz 25 yıl ve 50 yaşını dolduran ve de emekli olamayanlara emeklilik hakkı geliyor.

Çalışmayan Ev Kadınlarına Emeklilik Hakkı

Bildiğiniz gibi yurt dışında yaşayan kadınlara borçlanarak emeklilik hakkı tanındı. Ancak yurt içinde henüz resmiyet kazanmaması ve 2020 torba yasasına eklenen madde dahilinde en az 25 yıl evli kalmak ve 50 yaşını doldurmanız dahilinde emekli olabileceğiniz haberi gelmiştir.

Günümüzde kadınların borçlanarak emekli olma konusunda 2 farklı rol oynamakta. Ya analık borçlanması dediğimiz en fazla 2160 gün olması ya da yurt dışında çalışan veya ikamet eden kadınları kapsamakta. Borçlanarak emeklilik konusunda ise yine her yıl olduğu gibi 2020 yılında da zam gelmiştir. Buna baktığımızda ise yurt dışı için günlük asgari tutarı 44.14 lira, diğerlerinde ise 31.39 liradır. Ancak buraya dikkat! Çalışmayan ev kadını borçlanarak nasıl emekli olacak? Ne Kadar para ödemesi gerekecek?

  • Ev hanımlarında 7.200 gün için 317 bin 808 lira, analık borçlanması gibi değerlendirilirse de 226 bin lira ödenmesi gerekecek.

Öncelikle bu yazıyı okuyanlara çok üzülüyorum. Devlet size diyor ki, çalışmayan kadın iseniz bana en az 7200 gün için 317 bin TL veya analık borçlanması için 226 bin TL ödemeniz gerek! Yahu bu parayı bulan çalışmayan bir kadın var mı? Var ise bu parayı emeklilik için hangi akıl ile yatıracak? O para ile gidip bir ev satın alsa her ay zaten sizin vereceğiniz maaştan daha fazla para gelecek ve istediği an toplu parası olacak!!!

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın