Evde Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Evde bakıcı maaşı almak isteyenler şartları taşıması gerekiyor ki bakım parası alabilsin. Bireyler ayrıca bakıcı parası başvurusu için nereye başvuracağını da öğrenmek istemekte.

Engelli yakın akrabalarınıza bakarak evde bakım parası adı altında maaş bağlandığını belirtelim. Bunun için hemen herkes evde bakıcı maaşı nasıl alınır ve bakım parası şartları neler hakkında yanıt arayabilirler.

Evde Bakıcı Maaşı Nasıl Alınır?

Devletin son yıllardaki sosyal imkanlarını arttırmasına yönelik yapmış olduğu çalışmalar ve gelişmeler pek çok kişiyi memnun etmektedir. Evde bakım parası ve bakıcı maaşı da bu sosyal alanda yapılan yeniliklerden birisidir.

Sizler de hayatınızda kötü ve olumsuz giden durumlarla ilgili olarak sosyal yardım almayı düşünüyorsanız mutlaka Aile ve Sosyal Yardımlaşma kurumuna bu konuda bilgilendirme yapmanız gerekmektedir. Çünkü son yıllarda artan yardımlar ve yaşam ve refah seviyesini olumlu anlamda arttırmak için pek çok farklı ad altında yardım verilmektedir. Bu başlıkta sizlere bakıcı maaşı alabilmeniz için neler yapmanız gerektiği ve izlemeniz gereken yol ile ilgili kısaca bilgilerden bahsedeceğim.

Bakıcı maaşı alabilmek için aranan bir diğer önemli şartlardan birisi de bakım hizmeti sağlayan kişinin başka bir işinin olmaması ve bakıma muhtaç olan kişi ile 7 gün 24 saat ilgileniyor olması aynı zamanda aynı adrese ikamet ediyor olması aranan diğer önemli şartlar arasındadır.

Evde Bakım Maaşı Şartları Neler?

Öncelikle evde bakım parası ya da bakıcı maaşı olarak da bilinen bu maaşı alabilmek için aşağıda yer alan üç şartı taşıyor olmanız gerekmektedir.

  • %50 ve üstü ağır özürlü notu olan bir sağlık raporunun olması gerekmektedir,
  • Başvurulan kişi için bakıma muhtaç bir durumun olması,
  • Gelir kriterlerinin kurum tarafından istenildiği gibi olması. Gelir kriterlerine bakıldığında ailede gelir getiren kişilerin getirdiği toplam gelir toplanır ve ailede yaşayan kişi sayısına bölünür. Böylece eğer miktar kişi başına 1402 TL’nin üstünde bir rakam çıkarsa bu ilgili kişinin maaş alması söz konusu değildir. Gelir ya da maaş alabilmek için öncelikle muhtaç olmak gerekmektedir.

Bu kriterlere uyan ve şartları taşıyan kişilere maaş bağlanırken, şartlara ve kriterlere uymayan kişilere ise maaş bağlanmıyor. Bakıcı maaşı alabilmek için bakıcının bakıma muhtaç olan kişi ile bir akrabalık bağının olması gerekmektedir. Üvey dahi olsa akrabalık bağı olan kişilere maaş ödenirken, akrabalık bağı olmayan kişilere ise maaş ödenmemektedir.

Yukarıdaki şartlara ve kriterlere uyan, şartlar konusunda sıkıntı yaşamayan kişilere aylık bakıcı maaşı ödenebilmektedir.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın