Evde Bakım Aylığı Rapor Yenileme Süresi 2021

Bildiğiniz gibi evde bakım parası alma şartlarından biri bakmakta olduğunuz akrabanın ağır engellidir sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir. Evde bakım aylığı rapor süresi geçici olup, rapor yenileme süresi dolmadan tekrar başvuru yapılması gerekiyor. Aksi takdirde sizler bu ayın evde bakım parasını alacağınızı düşünürken, bir bakmışsınız evde bakım maaşınız kesilmiştir. Soluğu, sosyal hizmetlerde alıyorsunuz ancak maaşın kesilme nedeni olarak ” rapor süresinin geçmesi ” olarak düşmüş ise yeniden başvurulması gerekiyor. Başvuru yoğunluğuna ve hastanenin rapor verme süresi düşünüldüğünde en kötü ihtimal maaşın tekrar bağlanması 45 günü bulabiliyor!

Evde Bakım Aylığı Rapor Süresi

Ağır engellidir ” ibaresi olması zorunlu olup, bu verilen raporun geçerlilik süresi sadece 1 yıldır. 1 yıl içinde şahsın durumu değişebileceği için evde bakım parası alanlar, rapor bitimi olmadan 2 ay kala bu raporu yenilemesi gerekiyor. Bu önerimiz dahilinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek hasta ile beraber, bu raporu yeniden çıkarmanız önerilmekte.

Aksi takdirde hatalı işlemlerde devlet geriye dönük ödeme talep edebilir sizlerden. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmak istemeyen bakıcıların, rapor sürelerini vakti zamanı gelmeden yenilemeleri önerilir. Raporu yenileme yaptıktan sonra ilgili evrakları yeniden ilgili kuruluşa vermeniz teslim etmeniz gerekmektedir. Söz konusu personeller rapor süresine bakarak maaşında bir kesilme durumu olmadan, paranın verilmesi devamına hükmeder.

Engelli Raporlarının Geçerlilik Süresi

Evde bakım aylığı 2021 tutarı henüz belli olmasa da, en yakın sürede bu paranın şubat ayından itibaren zamlı olarak hesaplara geçeceğini belirtelim. Ocak 2021 evde bakım parası zam miktarları bir sonraki ay, şahısların banka hesabına geçiyor.

Birçok vatandaş engelli raporlarının geçerlilik süresi belirtilmediğinde bir anda maaşlarının kesildiğini fark edince, çaresizce nedenin ne olduğunu düşünür. Oysa ki, çoğu bakım parası kesintileri nedeni rapor süresinin bitmesi ve buna karşın yenilenmediği içindir.

Söz konusu rapor yenileme süresine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde her ay sistemde incelenen hesapların rapor süresine bakılarak, ödeme onayı verildiğini bir kez hatırlatalım.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın