Evde Bakım Aylıklarına Yeni Düzenleme

Ülkede evde bakım parası alanların sayısı 700 bine dayanmakla beraber hükumet, evde bakım aylıklarına yeni düzenleme geleceğini ve bu sürecin 2021 de başlayacağını belirtti.

Evde bakım aylığı 2020 sonlarına doğru 1460 TL olsa da, ilerleyen aylarda bu tutarın 1600 TL olacağı belirtildi. Evde bakım aylıklarına düzenleme yapılması için devlet tarafından sağlanan ödeneklerin, 2 yıllık memur maaşları ile doğrudan alakalı olması nedeni ile artışın kesinlik kazandığını şimdiden söyleyebiliriz.

Evde Bakım Maaşı Artıyor!

2020 yılının son 6 aylık dönemi için ödenecek net tutarın 1460 TL olmasının ardından, Bakanlığın devreye girmesinin ardından önümüzdeki yıl için ödenecek tutarlarda ortaya çıktı. Söz konusu bakım aylıklarının 1600 TL hatta üzerinde seyir etmesi bekleniyor. Bildiğiniz gibi ev ortamında bakıma muhtaç olanlara devlet tarafından onların yakınlarına belirli aylıklar verilmektedir. Ancak hemen herkese verilmediği gibi bakım maaşı alma şartlarını taşımanız gerekiyor. Evinde %50 ve üzeri ağır engelli olan şahıslara bakacak olan kişilere verilen bu aylıkların maaşlarında artma söz konusu olmuş ve önümüzdeki sezonda bu tutarın daha da yukarı çıkarılması için çalışmalara hız verilmiştir.

Bakım maaşı almak için yukarıda bahsettiğimiz gibi, engelli yakın akrabanın olması, %50 ve üzerinde rapor olması ve bunlara ek olarak hane gelirinin muhtaçlık sınırını geçmemesi gerekiyor. Bu şartları taşıyanların bağlı bulundukları il veya ilçelerde bulunan Aile ve Sosyal Pol. Bakanlığı il müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri lazım. Dilekçe örneği ile başvuru yaptığınızda başvurunuz gözden geçirilir ve konu hakkında tarafınıza bilgi sunulur. Eğer başvuru olumlu ise maaşınız ortalama 45 gün içinde bağlanır. Maaşlarınızı Ziraat bankası şubelerinden veya atmlerinden çekebilirsiniz. Genelde evde bakım maaşları her ayın 2. haftasından itibaren banka hesaplarına yatırılır. 2020 bakım maaşı muhtaçlık sınırı tutarı belli oldu.

Evde Bakım Parası 2021 Ne Kadar Olacak?

Gelen bilgilere göre yeni evde bakım parasının tutarları şu şekilde;

Evde bakım parası; Ocak 2021’de bin 600 liraya, Temmuz 2021’de bin 650 liraya çıkacak. Her ne kadar bu rakamlar kesin bilgi olmasa da, ilgili bakanlığa yakın isimler tarafından vatandaşlara açıklandığı gelen bilgiler arasında.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın